KE popiera odstrzał dzików w Polsce? To szokuje, ale nie ma innego wyjścia

  • Dziennik Zachodni

mj

Komisja Europejska popiera plan masowego odstrzału dzików i chwali polskie władze za podjęte działania - pisze RMF FM. Zdaniem przedstawiciela KE, do którego dotarło radio, decyzja polskich władz jest niezbędnym krokiem w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE.
27.11.2012 ostaszow gmina przemkow osrodek edukacji przyrodniczo lowieckieo rybackiej gospodarstwo agroturystyczne nz dzik dziki zwierze lowne odyniec  ..gazeta wroclawska piotr krzyzanowski/polskapresse....
 Fot. Piotr Krzyzanowski/Polskapresse

Komisja Europejska za odstrzałem dzików w Polsce

- To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów - powiedział RMF FM przedstawiciel Komisji Europejskiej.

„Nie dla masowego odstrzału dzików” - demonstracja w Katowicach ZDJĘCIA

ASF jest zakaźną i śmiertelną chorobą trzody chlewnej i dzików, która spowodował już ogromne straty gospodarcze. Liczba przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń gwałtownie wzrosła w 2018 w porównaniu do roku poprzedniego. Dziennikarka RMF FM miała usłyszeć, że "mamy do czynienia z bardzo agresywnym rozprzestrzenianiem się wirusa", a także, że "jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów". Dla Unii oznaczałoby to ogromne straty gospodarcze (eksport wieprzowiny stanowi 58 proc. całkowitego eksportu mięsa z UE).

Masowy odstrzał dzików: resort zachęca myśliwych, naukowcy biją na alarm

Działania polskich władz według Brukseli nie łamią przepisów i są zgodne z zaleceniami określonymi przez kraje UE. Między innymi o sprawie dzików państwa członkowskie debatowały 19 grudnia. Ustalono, że ich populacja w niektórych krajach rozwinęła się w sposób niekontrolowany i jest istotną przyczyną rozprzestrzeniania się ASF. Przyjęto także rekomendacje w sprawie "długoterminowego zarządzania populacją dzików". Uznano także, że odstrzał dzików jest jednym ze skutecznych sposobów walki z ASF.

 Internet / Twitter

Awantura o dzika: Dzik jest dziki - kto jest zły? OPINIE, ME...

RMF FM pisze, że Bruksela jest zadowolona z działań Polski, która spełnia je wzorowo. Co istotne, poparcie ma również pomysł odstrzału prośnych loch. "Nasi rozmówcy podkreślają, że sprawa może szokować, ale "nie ma innego wyjścia" - prośna locha jest potencjalnie niebezpieczna" - informuje radio.

Polskie władze są w stały kontakcie w sprawie realizacji planów odstrzałów dzików. KE chwali nasz kraj za koordynację działań pomiędzy ministerstwami, a także zaangażowanie zaangażowanie związków łowieckich, rolników i hodowców trzody chlewnej i lekarzy weterynarii.

Bruksela pozytywnie odbiera także brane "na siebie" krytyki za plany odstrzału i niezasłanianie się Unią.

 Lucyna Nenow

„Nie dla masowego odstrzału dzików” - demonstracja w Katowic...

Dni wolne w 2019 roku

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

02.02.2019, 20:37

bardzo dobrze ,że wystrzelaja dziki to odpoczna rolnicy . Mniej dzikow to mniejsze straty w gospodarstwach rolnych . W sprawie dzikow najwiekszy glos powinien miec rolnik a nie jakis zielony popapraniec ,poniewaz dzik zywi sie na plodach rolnych

15.01.2019, 11:41

wybito swinki i pozbierano odszkodowania www.farmer.pl/produkcja-zwierzeca/trzoda-chlewna/43-tys-swin-zostalo-wybitych-od-2014-r-z-powodu-asf,83279.html

13.01.2019, 10:19

Nie tak dawno Parlament Europejski uchwalil dyrektywe"ACTA2.0" likwidujaca Wolny Interent w Calej Europie!!Za totalna prewecyjna cenzura sieci opowiedzieli sie wszyscy europarlamentarzysci z PO!!

13.01.2019, 10:13

KE reprezentuje po prostu WASKIE INTERESY LOBBY ROLNICZEGO I LOWIECKIEGO W CALEJ EUROPIE!!Tak wlasnie dziala tzw"lobbysci" ktorych jest ok 10 tysiecy w Brukseli.Na Wspolna Polityke Rolna idzie ok 50% calego budzetu UE!!

12.01.2019, 21:03

Zbrodnia w biały dzień strzelanie do dzików jutro do wilków a pojutrze do ludzi bo panuje grypa a może to pomoże Kto na tym zarabia? Gdzie jest prawo Gdzie są Sądy moim zdaniem nikt nie może decydować o czyimś życiu nawet o dziki Jeśli chodzi ta sprawa powinna trafić na pierwsze strony w wszystkich gazet na całym świecie A może ktoś się boi dzika?

12.01.2019, 11:10

Przy takiej polityce to dzika w zoo będzie można oglądać,jakoś innych dyrektyw KE tak ochoczo nie wykonują rządzący i nie chwalą UE,leczenie  polega na  odstrzale chorych sztuk zagrożonych na danym terenie  a mówiąc ostrzej to możne chorych ludzie nie należny leczyć tylko brzydko mówiąc odstrzelić,koszty mniejsze

12.01.2019, 10:50

W dniu 12.01.2019 o 09:45, Gość napisał: Ostaszewska już prawie adoptowała ciężarną loszkę. KODziarze szykowali dziki do demonstracji w obronie sądów. Ruszyła produkcja koszulek z napisem KONSTYTUCJA dla dzików. A tu nic z tego... KE pochwaliła PiS. :lol: :lol: :lol:
 

12.01.2019, 10:33

a podpiszesz się że jak dalej pójdzie choroba z powodu tego że dziki rozprzestrzenią chorobę wypłacić rolnikom odszkodowanie nie potem jakos ekologów nie widać niech staną potem przy gospodarstwie rolnika i pomaga mu nawoływać o odszkodowanie nikogo to potem nie obchodzi

12.01.2019, 09:38

W dniu 11.01.2019 o 20:43, Gość napisał: Nie ruszaj kornika drukarza niech dalej wyżera Puszczę Białowieską Uwolnij karpia na Boże Narodzenie bo cierpi katuszeNie strzelaj petardami w Sylwestra bo psy się męcząNie popieraj masowego odstrzału dzikówA czy wiesz, że blisko 42 mln dzieci (dane Światowej Organizacji Zdrowia) zostało zamordowanych w 2018 r. wskutek aborcji? To jest dopiero masowy holocaust XXI wieku!
 

12.01.2019, 09:26

W dniu 11.01.2019 o 14:03, Gość napisał: I co na to platfusy i im podobna swołocz?
  
Zwłaszcza ten błazen Halicki
 
 

12.01.2019, 09:15

Axel springel echo dna znowu pokazuje lewacki,antypolski,antyludzki punkt widzenia w stosunku do racjonalnej selekcji stada dzików!! To antypolskie media i celebryci z upośledzeniem intelektualnym  piszą o masowych niekontrolowanych mordach prośnych dzików i nie tylko !!!!!!!  A może by tak pokazać watahy dzików wałęsających się po polskich miastach !!!!

11.01.2019, 20:03

Działania polskich władz według Brukseli nie łamią przepisów i są zgodne z zaleceniami określonymi przez kraje UE. Między innymi o sprawie dzików państwa członkowskie debatowały 19 grudnia.

11.01.2019, 14:58

Obrońcom dzików została już tylko „ulica”... Komisja Europejska chwali polski rząd za odstrzał! Dariusz Rosati już słał donos do Komisji Europejskiej, ale tym razem się przeliczył. I to bardzo! RMF FM dowiedziało się, że... Komisja Europejska popiera odstrzał dzików i chwali za ten krok polskie władze. Cóż, ze strategii "ulica i zagranica" rozhisteryzowanym obrońcom dzików została już tylko ulica... To niezbędny krok w celu ograniczenia bardzo agresywnego rozprzestrzeniania się w ostatnich miesiącach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce i krajach UE oraz w celu ochrony unijnych rolników i konsumentów - powiedział korespondentce RMF FM jeden z przedstawicieli Komisji Europejskiej. Dodał on, że "jeżeli nie uda powstrzymać rozwoju ASF w Polsce, to całej Unii może grozić blokada handlu wieprzowiną ze strony zagranicznych partnerów". Co najciekawsze, a czego pewnie nie wiedzą obrońcy dzików, działania polskich władz zdaniem Brukseli są zgodne z przepisami i zaleceniami podjętymi przez kraje UE między innymi podczas ostatniej konferencji ministerialnej, która odbyła się trzy tygodnie temu. Polska realizuje te zalecenia wzorowo - dodaje przedstawiciel Komisji Europejskiej. A Dariusz Rosati już chciał słać donos do Brukseli.

11.01.2019, 14:21

są niebezpieczne? Można przebadać czy coś? Dialogu społecznego brak lub zdawkowy ale granie na emocjach, również moich, idzie w najlepsze. Czy jakiś dziennikarz wyjaśni temat fachowo?

11.01.2019, 12:44

odstrzelic te komisje

11.01.2019, 12:31

Bardzo dobrze że KE ma takie zdanie, wszystko wróci do normy. Pola uprawne dla rolnika a nie do hodowli dzika.