MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kilka tysięcy złotych dla małżeństw. Kto dostanie na konto dodatkowe pieniądze? Znamy wysokość specjalnego dodatku dla małżonków 21.03.2024

Patrycja Wacławska
Patrycja Wacławska
Specjalny dodatek miałyby dostać osoby z długim stażem małżeńskim
Specjalny dodatek miałyby dostać osoby z długim stażem małżeńskim 123RF
Nawet 8 tysięcy złotych może wpłynąć na konta wielu Polaków. Ale uwaga! Będzie to dotyczyło tylko tych, którzy są po ślubie. Jaki prezent szykują im rządzący? Czy Ty także dostaniesz dodatkowe pieniądze?

Dodatkowe pieniądze dla małżonków

Trwają prace nad przygotowaniem przepisów, które osobom pozostającym w związku małżeńskim miałyby dać prawo do otrzymania specjalnego dodatku. Mowa tu o naprawdę dużych pieniądzach. Chodzi o kilka tysięcy złotych na parę.

Prace trwają. Ostatnio komisja senacka rozpoczęła rozmowy w tej sprawie. Kolejnym krokiem na być zaopiniowanie przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Petycja w tej sprawie trafiła do Sejmu. Zgodnie z planami, dodatki miałyby być wypłacane z budżetu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Liczy się długość stażu

Nowy dodatek miałby być wypłacany małżeństwom z długim stażem. To nagroda dla małżonków, którzy wytrwali w związku przez lata – forma uznania i uhonorowania małżeństw z długim stażem. Podnosi się, że takie małżeństwa są wzorcem dla reszty społeczeństwa.

Dotychczas osoby, które przeżyły razem co najmniej 50 lat, dostawały Medal za Długoletnie Pożycie Małżeńskie przyznawany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, pamiątkowe dyplomy, kwiaty, gratulacje. Teraz rocznica wieloletniego pożycia miałaby dawać prawo do otrzymania konkretnej finansowej gratyfikacji. I to naprawdę sporej!

Wysokość dodatku

Z założeń dotyczących wprowadzenia tego świadczenia wynika, że dodatek byłby być przyznawany małżeństwom, które mają co najmniej 50-letni staż.

Dla kogo specjalny dodatek dla małżonków?

Specjalny dodatek miałyby dostać osoby z długim stażem małżeńskim

Kilka tysięcy złotych dla małżeństw. Kto dostanie na konto d...

Kwota dodatku zależałaby od liczby lat trwania związku i rosła wraz ze stażem.

Już wiemy, że dodatek miałby wynosić:

  • 5000 zł – za 50 lat małżeństwa,
  • 5500 zł – za 55 lat małżeństwa,
  • 6000 zł – za 60 lat małżeństwa,
  • 6500 zł – za 65 lat małżeństwa,
  • 7000 zł – za 70 lat małżeństwa,
  • 7500 zł – za 75 lat małżeństwa,
  • 8000 zł – za 80 lat małżeństwa.

Inne wypłaty dla małżeństw

Innym pomysłem na uhonorowanie małżeństw z długoletnim stażem jest przyznanie im świadczenia 500 plus. Taki comiesięczny dodatek do emerytury mieliby dostawać małżonkowie, którzy od lat są w związku małżeńskim.

W przeciwieństwie do jednorazowego dodatku, 500 plus miałoby być wypłacane co miesiąc osobom, które spełnią wymagane kryteria.

Postulaty wprowadzenia 500 plus za długi staż małżeński pojawiają się już nie po raz pierwszy.

Za i przeciw

Pomysły finansowego uhonorowania par z długoletnim stażem małżeńskim mają zwolenników, ale i przeciwników.

Zwolennicy zauważają, że długi staż w związku godny jest uhonorowania, tym bardziej w czasach, gdy coraz więcej par decyduje się na życie w nieformalnych związkach. Biorąc pod uwagę wiek małżonków z kilkudziesięcioletnim stażem, dodatkowe pieniądze są olbrzymim wsparciem w leczeniu, rehabilitacji, dostosowaniu mieszkań do potrzeb związanych z wiekiem i niepełnosprawnością.

Przeciwnicy – poza argumentami dotyczącymi dużych kosztów związanych z wypłatą takich świadczeń – zwracają też uwagę na sytuację osób samotnych. One – choć koszty utrzymania muszą ponosić same, bez wsparcie małżonka – nie miałyby prawa do dodatkowych pieniędzy. Przywołuje się też argument, że życie w pojedynkę nie zawsze jest kwestią wyboru. Często wynika z faktu, że mąż lub żona już nie żyją.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera