Klient udostępnia dane, niekoniecznie osobowe, firma daje rabat. Takie relacje zyskują coraz więcej zwolenników [3.02.2022]

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Każda firma powinna jak najszybciej wdrożyć zaawansowane działania w zakresie gromadzenia i analizy informacji o konsumentach w ramach tworzenia nowoczesnej kultury opartej na danych. Aby ułatwić konsumentom podjęcie decyzji o podzieleniu się z markami informacjami na swój temat, warto zaproponować im jakieś korzyści.
Każda firma powinna jak najszybciej wdrożyć zaawansowane działania w zakresie gromadzenia i analizy informacji o konsumentach w ramach tworzenia nowoczesnej kultury opartej na danych. Aby ułatwić konsumentom podjęcie decyzji o podzieleniu się z markami informacjami na swój temat, warto zaproponować im jakieś korzyści. Aneta Żurek / Polska Press
Udostępnij:
Prawie połowa wszystkich kupujących deklaruje chęć dzielenia się swoimi danymi z markami, licząc na korzyści w formie rabatu czy innych przywilejów. Chodzi głównie o takie informacje, jak sposób zakupu czy użytkowania produktów, przekazywane poprzez ankiety, wywiady czy formularze online. Ponad jedna trzecia kupujących (39 proc.) deklaruje chęć dzielenia się danymi osobowymi, takimi jak dane demograficzne lub preferencje dotyczące produktów.

W ciągu ostatnich dwóch lat zaszło wiele zmian, które wpłynęły na sektor handlowy. Zakłócenia w dostawach, przestoje w fabrykach, problemy z dostępnością towarów, ograniczenia w sprzedaży spowodowane obostrzeniami związanymi z pandemią… Tyle się wydarzyło, a producenci i handlowcy muszą się w tej nowej, dynamicznej sytuacji odnaleźć. Nieocenione wsparcie znajdują w cyfrowych informacjach płynących z rynku, w tym również tych przekazywanych przez klientów.

Danymi o sobie klient się podzieli

Szybko zmieniający się świat powoduje nie tylko zakłócenia w sprzedaży, ale także w poziomie lojalności klientów wobec marki. Producenci i dystrybutorzy starają się jak najlepiej zrozumieć procesy wpływające na decyzje kupujących. A dziś, kiedy w grę wchodzi tak wiele różnych zmiennych, jest to wyjątkowo wymagające. Aby móc efektywnie uczestniczyć w rynku, producenci, dystrybutorzy i sklepy potrzebują jak najwięcej informacji. Szczęśliwie, wraz z rozwojem technologii ich gromadzenie i analiza stają się coraz łatwiejsze.

Firma analityczna Capgemini przeprowadziła badanie, z którego wynika, że nadchodzą dobre czasy dla firm zainteresowanych zbieraniem i analizowaniem danych na temat ich klientów. Jak wynika z raportu „What matters to todays consumer”, prawie połowa (45 proc.) wszystkich kupujących deklaruje chęć dzielenia się swoimi danymi z markami. Chodzi głównie o takie informacje, jak sposób zakupu czy użytkowania produktów, przekazywane poprzez ankiety, wywiady czy formularze online. Ponad jedna trzecia kupujących (39 proc.) deklaruje chęć dzielenia się danymi osobowymi, takimi jak dane demograficzne lub preferencje dotyczące produktów.

Dane o klientach - bezcenne

Dane o klientach, w połączeniu z innymi danymi płynącymi z rynku oraz z samej organizacji, mogą być dla marek i sprzedawców detalicznych bardzo cenne.
– Istnieje naprawdę wiele obszarów, w których można zastosować analitykę informacji dotyczących klientów i ich zachowań. Niektóre, uwzględniające dane behawioralne czy demograficzne, wprost przekładają się na strategie firm, które dzięki nim generują prognozy i planują poziom produkcji czy zapasów. Jeszcze inne pozwalają dostrzec zupełnie nowe możliwości rozwoju produktów czy usług i tworzenia doświadczeń konsumentów.

Pamiętajmy przy tym, że początkiem tej drogi jest zgromadzenie rzetelnych danych, które bez przetworzenia i wizualizacji nic nam nie powiedzą. Do tego właśnie służą narzędzia BI, pozwalające przeprowadzać analizy biznesowe. Głównym celem tych narzędzi jest dostarczenie odbiorcy informacji, które ułatwią podjęcie kluczowych decyzji biznesowych czy też działań – mówi Małgorzata Skendzielewska, Business Intelligence Manager z firmy Sagra Technology, specjalizującej się w systemach IT wspierających sprzedaż – SFA, CRM i BI.

Dane od klienta pozwalają o klienta zadbać

Raport Capgemini wykazuje, że klienci, którzy już mają kontakt z daną marką, zdecydowanie chętniej udzielają jej informacji na swój temat. Blisko 2/3 (63 proc.) takich kupujących jest skłonna przekazać swoje dane osobowe markom. Niemal taka sama liczba (65 proc.) deklaruje możliwość udostępniania takich informacji w sposób zautomatyzowany (dane są automatycznie generowane podczas zakupów), za pośrednictwem ankiet, wywiadu czy formularza online. Co istotne, warto, aby firmy uwzględniły dla takich klientów jakąś nagrodę, bo ponad połowa (54 proc.) wszystkich klientów twierdzi, że wszelkiego rodzaju oferty typu rabat czy okazja zwiększają ich skłonność do dzielenia się danymi.

– Zrozumienie zmian w zachowaniu klientów zachodzących w czasie rzeczywistym jest niezwykle ważne. Dla klientów różnice między tradycyjnym i nowoczesnym kanałem sprzedaży nieco się zacierają, ale dla detalistów to kwestia zupełnie innych procesów. Dbając o omnichannel, muszą dostosować swoje działania do różnych okoliczności, a do tego potrzebują danych. Z pomocą dynamicznie rozwijających się technologii, takich jak sztuczna inteligencja czy uczenie maszynowe, mogą czerpać zupełnie nowe, cenne informacje, na podstawie których mogą śledzić ruch w sklepach, optymalnie rozmieszczać towary w sklepie czy w inny sposób zadbać o coraz ważniejsze doświadczenia zakupowe klientów – tłumaczy Małgorzata Skendzielewska.

Wniosek? Każda firma powinna jak najszybciej wdrożyć zaawansowane działania w zakresie gromadzenia i analizy informacji o konsumentach w ramach tworzenia nowoczesnej kultury opartej na danych. Aby ułatwić konsumentom podjęcie decyzji o podzieleniu się z markami informacjami na swój temat, warto zaproponować im jakieś korzyści.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Klient udostępnia dane, niekoniecznie osobowe, firma daje rabat. Takie relacje zyskują coraz więcej zwolenników [3.02.2022] - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie