Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kobiety lekceważą bezpłatne badania profilaktyczne. Szczególnie 8 marca warto pomyśleć o zdrowiu

Agata Pustułka
Mieszkanki  Śląskiego niestety często lekceważą   profilaktykę
Mieszkanki Śląskiego niestety często lekceważą profilaktykę Paweł Relikowski
NFZ płaci, a mieszkanki województwa śląskiego lekceważą obowiązek wykonania badań profilaktycznych m.in. cytologii i mammografii.

Chociaż z roku na rok liczba kobiet korzystających z bezpłatnych badań profilaktycznych rośnie to wciąż daleko nam do Francuzek, czy Szwedek.

- Średnio co dziesiąta - siedemnasta Polka korzysta z bezpłatnej cytologii, co piąta wybiera się na mammografię - ocenia doc. Paweł Madej endokrynolog i ginekolog z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Katowicach. - Chciałbym jednak zaznaczyć, że podstawowym badaniem piersi w przypadku każdej kobiety powinno być samobadanie.

Jak się dowiadujemy w NFZ ponad milion przebadanych kobiet, kilkunaście tysięcy postojów mammobusów - to bilans Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi w 2015 roku. Co ciekawe mieszkanki województwa śląskiego, obok Wielkopolski i Mazowsza najczęściej korzystały z tej formy diagnostyki. Ponad 40 tysięcy pacjentek skierowano do dalszego leczenia. Z kolei z Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy skorzystało w ubiegłym roku ponad 620 tysięcy kobiet. Wartość wykonanych świadczeń we wszystkich etapach programu wyniosła blisko 26 mln zł.

- Zarówno wiek, rodność, wielkość gruczołów piersiowych nie mają znaczenia, bo na takie samo ryzyko zachorowania narażona jest młoda kobieta jak i kobieta w wieku okołomenopauzalnym - dodaje doc. Madej.
Jest udowodnione, że kobieta, która urodzi dzieci i je karmi piersią jest mniej narażona na zachorowanie, co jest związane z utrzymaniem równowagi hormonalnej. Trzeba jednak pamiętać, że zaburzenia hormonalne są tylko jednym z czynników ryzyka zachorowania na nowotwory.

W Polsce program bezpłatnej mammografii jest przeznaczony dla kobiet w wieku 50 - 69 lat. Młodszym dedykowane jest USG, które w idealnych warunkach opieki medycznej powinno być wykonywane przy każdej wizycie u ginekologa. Jest ono całkowicie nieszkodliwe. - Jeśli jednak takie badanie jest u lekarza niemożliwe to trzeba poprosić o skierowanie na takie badanie, a lekarz powinien wykonać pacjentce badanie palpacyjne - ocenia doc. Madej.

Mammografia jest wskazana u młodszych kobiet, gdy wykryto u nich mutację w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2. Natomiast program profilaktyki raka szyjki macicy (cytologia) skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat: które m.in. nie miały wykonanej cytologii w ciągu ostatnich trzech lat.

Najczęściej rejestrowanym nowotworem złośliwym u kobiet na terenie województwa śląskiego jest, podobnie jak w Polsce, rak sutka (23,7). To ponad 2 tys. zachorowań rocznie.


*Salon Maserati w Katowicach otwarty! Poznaj tajemnice legendarnych samochodów
*Abonament RTV na 2016: Ile kosztuje, kto nie musi płacić SPRAWDŹ
*Horoskop 2016 dla wszystkich znaków Zodiaku? Dowiedz się, co Cię czeka
*Jesteś Ślązakiem, czy Zagłębiakiem? Rozwiąż quiz
*1000 zł na dziecko: JAK DOSTAĆ BECIKOWE? ZOBACZ KROK PO KROKU

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!