Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Kobiety Śląska" na 100-lecie niepodległości. W Katowicach odbyła się finałowa gala konkursowa

Aleksandra Smolak
Aleksandra Smolak
Finałowa gala konkursu "Kobiety Śląska" na 100-lecie niepodległości odbyła się w sobotę 17 listopada w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
Finałowa gala konkursu "Kobiety Śląska" na 100-lecie niepodległości odbyła się w sobotę 17 listopada w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach Marzena Bugała-Azarko
Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, europoseł ze Śląska, zorganizował konkurs "Kobiety Śląska" na 100-lecie niepodległości. W sobotę 17 listopada w rektoracie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach odbyła się finałowa gala konkursowa.

- Kiedy kilka miesięcy temu sprawdzałem wszystkie możliwe propozycje uczczenia naszego 100-lecia niepodległości, nie znalazłem żadnych przedsięwzięć, które mówiłoby o odzyskaniu przez kobiety pełnych praw obywatelskich - zaznaczył Jerzy Buzek. - A Polska była jednym z pierwszych państw, w których kobiety otrzymały prawo do głosowania – przypomniał.

Zobacz zdjęcia:

Podczas gali Buzek mówił o niesamowitych historiach naszych babek czy ciotek, wspomniał też historię swojej wówczas jeszcze pięcioletniej cioci, mieszkającej w powiecie cieszyńskim. Ta mała dziewczynka, kiedy kobiety nie miały jeszcze pełnych praw, histerycznie reagował na ludzi mówiących w obcym język. – Płakała, pyskowała, tupała nogami, wypychał z domu każdego, kto nie mówił po polsku. To przeszło do historii – opowiadał.

Pomimo tego, że dorośli tłumaczyli pięciolatce, że ma się tak nie zachowywać, ona i tak trwała przy swoim. Podobnych, a jeszcze do niedawna nieznanych historii, tak niezwykłych kobiet jest znacznie więcej. Teraz można je przeczytać w specjalnie wydanym albumie.

Przypomnijmy: Przez kilka miesięcy do naszej redakcji spływały historie wspaniałych kobiet pochodzących z województwa śląskiego. Zostały one opublikowane w wyjątkowym albumie, a 10 najbardziej wzruszających uhonorowane zostały wspaniałą nagrodą, jaką jest 5-dniowy wyjazd do Brukseli i Amsterdamu.

Podczas sobotniej gali obecny był także prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk, rektor Uniwersytetu Sląskiego w Katowicach. - Dziękuje za zaproszenie Uniwersytetu Śląskiego do współpracy w tak pięknej inicjatywie. Jesteśmy zachwyceni i zaszczyceni tym albumem – mówił.

Prezes Związku Górnośląskiego Grzegorz Franki przyznał natomiast, że brakowało mu dotychczas na Śląsku pomnika, który z jednej strony pokazywałaby naszą historię, a z drugiej udział w niej śląskich kobiet. Przy tej okazji wspomniał więc Pomnik Matki-Alzatki i Umarłych Synów, który znajduje się w Strasburgu.

Kim byli jej synowie? - Byli żołnierzami, którzy walczyli w przeciwstawnych armiach: niemieckich i francuskich. Polegli, ale ich ręce pozostały splecione i łączy je matka – kobieta – opowiadał Franki. Jak dodał. - Być może na Śląsku nie potrzeba pomnika z kamienia, najlepszym pomnikiem upamiętniającym rolę kobiet, jest ten płynący z serca. Dziękuję za zapoczątkowanie jego budowy – sumował.

O roli kobiet w kształtowaniu współczesnej historii mówiła natomiast Magdalena Piekorz, polska reżyserka i scenarzystka filmowa i teatralna, doktor sztuki filmowej. - Gdybym żyła sto lat temu, to nikomu nie przyszłoby do głowy, aby zaproponować mi jakieś wystąpienie. Kobiety nie miały prawa do własnych pieniędzy, musiały mieszkać tam, gdzie kazał jej mężczyzna, a rozwód możliwy był tylko wtedy, kiedy mąż przyprowadził do domu nałożnice i jawnie z nią żył – wspominała.

Wśród niezwykłych kobiet, na sobotniej finałowej gali konkursu była m.in. pani Cecylia Ćwieląg – Pląder. Nauczycielka, która pomimo skutków wojny, w biedzie i dzięki ciężkiej pracy zdobyła wykształcenie. Pani Cecylia jest tylko rok młodsza od naszej niepodległości. - Jest też zaprzeczeniem stereotypu, że dla Ślązaków najważniejsza w dawnych czasach była praca, bo Pani Cecylia jako ambitną Ślązaczka w swoim aktywnym życiu oprócz pracy postawiła również na naukę – opisywała w pracy konkursowej Joanna Krzysteczko, słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Podobnych historii niezwykłych kobiet jest znacznie więcej. Nie możemy ich zapomnieć!

Bohaterki wyróżnionych prac

Chotek – Szutowa Hermina zgłosiła Kazimiera Pyka
Błażanka Monika zgłosiła Cecylia Pryszcz
Grabiec Maria zgłosiła Aleksandra Grabiec
Grobelak Anita zgłosił Kazimierz Sak
Krzyżowska Maria zgłosił Dominik Kozok
Michejdowa Stefania zgłosiła Radosława Baściuk
Mikołajczyk Janka zgłosił Piotr Mikołajczyk
Pietrek Anastazja zgłosił Stefan Pietrek
Stęślickie Kobiety zgłosiła Ewa Piaskowska
Wynyura - Kożusznikowa Maria zgłosiła Bogusława Kożusznik - Kurosad

Bohaterki prac laureatów konkursu

Bączkowska Katarzyna zgłosił Henryk Czarnonyga
Bojarska Ewa zgłosiła Małgorzata Tkaczyk - Janik
Braszczok Anna zgłosił Stanisław Braszczok
Halina Mamok zgłosiła Zofia Pakosz
Kimmel Anna
Kołder Emilia zgłosiła Władysława Magiera
Krysiak Berta zgłosiła Irena Siwiec
Mądry Franciszka Maria Teresa Bury - Kosecka
Wenda Urszula zgłosiła Joanna Sarzyńska
Wrona Klara zgłosiła Justyna Szostek - Aksamit

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

Antyterroryści na lotnisku w Pyrzowicach

Otwarcie Galerii Libero w Katowicach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo