Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kocham Beskidy, bo... Odc. 15. Kto ma owce, ten ma, co chce

Łukasz Klimaniec, Jakub Marcjasz
Kocham Beskidy, bo... Odc. 15. Kto ma owce, ten ma, co chce
Kocham Beskidy, bo... Odc. 15. Kto ma owce, ten ma, co chce DZ
Kto ma owce, ten ma, co chce - to góralskie powiedzenie jest wciąż w Beskidach aktualne, bo z każdym rokiem przybywa osób zainteresowanych hodowlą owiec. Tradycje pasterskie w Beskidach wróciły na dobre.

Tradycje pasterskie w Beskidach odradzają się na dobre. Obecnie w Beskidzie Śląskim i na Żywiecczyźnie odbywa się już 20 sałaszy, a na halach wypasa się ok. 7 tys. owiec. Józef Michałek, koordynator projektu Owca Plus i ekspert ds. pasterstwa zwraca uwagę, że jeszcze kilkanaście lat temu na beskidzkich halach nie było w ogóle owiec.

- Bardzo się cieszymy, że wróciliśmy do wielosetletnich tradycji związanych z pasterstwem - z sałasznictwem, bo tu w Beskidach mówiliśmy na to sałasze, czyli takie gospodarstwa pasterskie - mówi.

Wszystko zaczyna się końcem kwietnia, na św. Wojciecha, kiedy to pasterze spotykają się w Ludźmierzu, gdzie odprawiana jest msza, po której bacowie zabierają do siebie poświęconą wodę zaczerpniętą wcześniej ze źródełka oraz drewniane szczapy, z których rozpalają pierwsze ogniska, watry. Każdy baca wraca do swoich stron i zaczyna wypas. Tradycją jest miyszani (mieszanie) owiec.

- Staramy się nawiązywać do tradycji i przypominać starodawne zwyczaje. Miyszani owiec był to obrzęd, który miał na celu ochronę owiec powierzonych bacy przez gazdów. Stąd okadzanie, oddymianie, modlitwa i święcona woda – wyjaśnia baca Piotr Kohut z Koniakowa, który od kilku lat skutecznie promuje i odnawia pasterskie zwyczaje w Beskidzie Śląskim.

Dodaje, że to także moment zawiązania wspólnoty społecznej, której dziś często brakuje. Tymczasem stojąc wokół owiec, ludzie tworzą taką wspólnotę. - To też ważne dla samych owiec, które przecież pochodzą z różnych gospodarstw. Ale jak się nimi zakręci wokół moja, to znaczną traktować się, jako jedno stado – zaznacza baca Kohut.

Widok owiec wypasających się na halach w Beskidach jest urzekający i wpisuje się w piękno naszego niezwykłego regionu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!