Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koleje Śląskie zyskają 26 nowych pociągów. Władze województwa podpisały umowę ze spółką Newag S.A. Kiedy zobaczymy nowy tabor?

Aleksandra Wielgosz
Aleksandra Wielgosz
Wideo
od 12 lat
Koleje Śląskie zyskają 26 nowych składów, dzięki umowie podpisanej przez Województwo Śląskie ze spółką Newag S.A. Wartość nowej inwestycji to 1,3 mln zł. Pierwszy pociąg Impuls II wjedzie na tory do 30 czerwca 2026 roku.

Koleje Śląskie zyskają 26 nowych pociągów. Podpisanie umowy ze spółką Newag S.A.

Konferencja prasowa i podpisanie umowy odbyło się w katowickiej hali utrzymania taboru Kolei Śląskich przy ulicy Raciborskiej w czwartek, 29 lutego.

- W ramach umowy Województwo Śląskie zamówiło 26 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) w wersji 4-członowej należące do rodziny Impuls II. Zamawiający przewiduje zakup dodatkowych 4 pojazdów w ramach prawa opcji. Pociągi będą przeznaczone do obsługi pasażerskiego ruchu regionalnego z prędkością do 160 km/h - informuje rzecznik Kolei Śląskich, Bartłomiej Wnuk.

Jak mówił marszałek województwa śląska, Jakub Chełstowski przygotowania do podpisania umowy rozpoczęły się 12 sierpnia 2022 roku.

- Przez osiemnaście miesięcy przepracowaliśmy wszystkie komponenty związane z pozyskaniem środków, z ich dystrybucją, przekonaliśmy Komisję Europejską, że ten komponent jest kluczowy. Co roku liczba pasażerów Kolei Śląskich zwiększa się o 10%, z zeszłym roku były to 22 miliony przewiezionych pasażerów - mówił Jakub Chełstowski.

Pierwszy skład ma być gotowy za dwa lata.

- Dostawa pierwszego EZT wraz z pakietem naprawczym powinna odbyć się nie później niż do 30 czerwca 2026 roku. Pozostałe 25 sztuk EZT będziemy odbierać po 2 sztuki miesięcznie. Dla nas istotne jest też to, że mamy w umowie zapewniony pełny serwis tych składów – wyjaśniał Patryk Świrski, prezes zarządu Kolei Śląskich.

Tym samym Koleje Śląskie mają pewność, że pociągi będą na bieżąco serwisowane i naprawiane przez firmę Newag S.A.

- Zamówione pociągi są z usługą utrzymania aż do przeglądu P4, czyli to jest ok. miliona kilometrów lub ok. pięciu lat - mówił Zbigniew Konieczek, prezes zarządu Newag S.A.

Przyszłe składy mają być przystosowane do obsługi osób z niepełnosprawnościami, włącznie z wyposażeniem w pętle indukcyjną dla osób słabosłyszących. Znajdzie się w nich też kącik dla dzieci z grami planszowymi lub ekranami interaktywnymi.

Współpraca Kolei Śląskich z firmą Newag S.A.

Istnienie Kolei Śląskich w 2010 roku zainicjował samorząd województwa śląskiego. Do tego okresu wrócił w swoim wystąpieniu Łukasz Czopik, wicemarszałek województwa śląskiego.

- Parę lat temu byłem świadkiem tworzenia się Kolei Śląskich i atmosfera w tamtym czasie nie była tak wesoła. To, co czułem wtedy to był strach, później trochę wstydu, a na końcu ulgę, że w końcu ten przewoźnik ruszył. Dzisiaj czuję dumę z tego, że dzięki konsekwencji i determinacji mamy prężnie działającego przewoźnika kolejowego z taborem, który jest jednym z najnowocześniejszych w kraju. Dzięki środkom z Unii Europejskiej prawie 1,3 mln zł dzisiaj trafi do Newagu, co nie jest bez znaczenia, bo to polski producent. To wielka chwila do transportu kolejowego w województwie śląskim - mówi Łukasz Czopik.

Firma Newag S.A. jest producentem elektrycznych i spalinowych pojazdów pasażerskich, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pojazdów metr.

– Wierzymy, że nasze pojazdy spełnią oczekiwania zarówno przewoźnika, jak i pasażerów, oferując nie tylko wydajność, ale także wyjątkowy komfort podróży. Dostawa pierwszego EZT, zgodnie z umową, przewidziana jest w pierwszej połowie 2026 roku, co stanowi kamień milowy w naszym zaangażowaniu w doskonalenie infrastruktury transportowej regionu – mówi Zbigniew Konieczek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera