Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejna fala oszustw "na wnuczka". Co robić, kiedy odbierasz podejrzany telefon? Policja apeluje o rozsądek

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
Telefony "od wnuczka" otrzymują zazwyczaj osoby starsze. Przestępcy wykorzystują ich nieporadność, empatię i uczucia do bliskich, wywołując silny stan niepokoju.
Telefony "od wnuczka" otrzymują zazwyczaj osoby starsze. Przestępcy wykorzystują ich nieporadność, empatię i uczucia do bliskich, wywołując silny stan niepokoju. KMP Żory
Śląska Policja apeluje, aby nie dać się zwieść oszustom podszywającym się pod osoby bliskie lub przedstawicieli instytucji zaufania publicznego. W ostatnim czasie ponownie wzrosła liczba "przekrętów na wnuczka". Przestępcy tradycyjnie manipulują ofiarą, grając na jej emocjach i zacierając zdrowy osąd sytuacji. Zapoznaj się z zasadami, które pomogą Ci uchronić się przed manipulacyjną grą przestępców. Zachowaj spokój, chroń swoje dane i finanse.

Wczoraj pisaliśmy o metodach cyberprzestępców na wyłudzanie danych i pieniędzy z naszych kont, w których pod szyldem instytucji i osób publicznych, w tym komendantów policji i przedstawicieli instytucji zaufania publicznego lub pracowników banków, otrzymujemy fałszywą korespondencję na e-maila, informującą o prowadzonym przeciwko nam postępowaniu.

Kolejnym rodzajem przestępstw, które w ostatnim czasie mocno się nasiliły jest osławiona już metoda "na wnuczka". Policja oraz Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa Związku Banków Polskich (FinCERT.pl) odnotowują w ostatnim czasie przypadki oszustw z wykorzystaniem zaawansowanej manipulacji polegającej na podszywaniu się właśnie pod osoby bliskie. Najczęściej przestępcy udają wnuczka, czasem przyjaciela który dzwoni w imieniu bliskiej osoby.

Oszuści grają na emocjach osób starszych, scenariusze historii ewoluują

Telefony "od wnuczka" otrzymują zazwyczaj osoby starsze. Przestępcy wykorzystują ich nieporadność, empatię i uczucia do bliskich, wywołując silny stan niepokoju.

- Charakterystyczną cechą działań przestępczych jest wykorzystanie zaawansowanej socjotechniki: podszycie się pod członka rodziny lub przyjaciela, który się znalazł w trudnej sytuacji i potrzebuje natychmiastowej pomocy finansowej- informują śląscy policjanci. - Schematy działań przestępców mocno ewoluują. Oszuści rozwijają swój proceder, tworzą nowe scenariusze działania, oparte na fikcyjnych historiach - dodają kryminalni.

Jak oszukują „na wnuczka”? Trzy etapy działań przestępczych

Proceder zaczyna się zawsze od nawiązania kontaktu telefonicznego z potencjalną ofiarą. To etap wstępny, który może trwać nawet kilka godzin. Na tym etapie, oszust podszywając się pod naszą bliską osobę lub jej znajomego, buduje poczucie zagrożenia dla członka naszej rodziny. Wskazuje konieczność udzielenia bardzo pilnej pomocy finansowej. W drugim etapie oszustwa, do gry włącza się osoba, która ma odebrać od nas pieniądze, aby rzekomo przekazać je zagrożonej bliskiej osobie.

- W etapie trzecim ofiara wypłaca pieniądze z kasy w banku i przekazuje je zgodnie z instrukcją podaną przez oszusta. Alternatywnie dla etapów: drugiego i trzeciego, przestępcy mogą wskazywać potrzebę przelania pieniędzy na podany przez nich rachunek bankowy - tłumaczą policjanci.

Zamiast e-maila, telefon przedstawiciela instytucji zaufania publicznego

Przestępcy modyfikują również metodę "na policjanta". Wczoraj opisywaliśmy proceder związany z rozsyłaniem fałszywych e-maili sygnowanych nazwiskiem osób zaufania publicznego. Jednak także i w tym przypadku kontakt z potencjalną ofiarą oszuści nawiązują czasem z wykorzystaniem telefonu, podszywając się pod policjanta lub inną osobę reprezentującą instytucję zaufania publicznego.

W kontakcie budują poczucie zagrożenia i informują o wysokim ryzyku utracenia pieniędzy, wskazując bezpieczną metodę ochrony pieniędzy przed złodziejami, może to być np. tzw. „bezpieczne konto”. Następnie zmanipulowana ofiara przelewa pieniądze na wskazany przez oszusta rachunek lub dokonuje wypłaty pieniędzy w oddziale banku, wpłaca je w bankomacie z wykorzystaniem kodu BLIK. Zdarza się, że przestępcy nakłonią ofiarę do porzucenia gotówki we wskazanym w instrukcji telefonicznej miejscu.

Jak uchronić się przed naciągaczami? Bądź wyczulony, zachowaj spokój

W telefonicznych oszustwach, można wyodrębnić wspólne komponenty. Przestępcy zawsze manipulują ofiarą, wprowadzają ją w stan silnych emocji, dzięki czemu wywołują w ofierze ograniczone postrzeganie rzeczywistości i błędną ocenę sytuacji. Wtedy jest im łatwiej nakłonić potencjalną ofiarę do wypłaty lub przekazania pieniędzy. Jak się uchronić przed oszustami?

Bądź wyczulony na dziwne, nagłe telefony, w których ktoś próbuje wywrzeć na Tobie presję.

  • Nie wykonuj ślepo poleceń;
  • Rozłącz się i weź kilka głębokich wdechów;
  • Zachowaj spokój, skontaktuj się z bliskimi;
  • Zweryfikuj opisaną sytuację;
  • Powiadom najbliższych lub znajomych o zdarzeniu;
  • Skontaktuj się z najbliższą jednostką policji lub instytucją, pod którą podszył się oszust;
  • Powiadom Policję o usiłowaniu popełnienia przestępstwa lub o jego popełnieniu;
  • Powiadom swój bank, dzwoniąc do niego na numer infolinii znajdującej się na stronie internetowej banku;
  • Nigdy nie korzystaj z numeru podanego przez oszustów podczas rozmowy.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera