18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Kolejne stowarzyszenie Ślązaków niezarejestrowane

RedakcjaZaktualizowano 
Andrzej Roczniok
Andrzej Roczniok Mikołaj Suchan
Działacze ubiegającego się od 14 lat o sądową rejestrację Związku Ludności Narodowości Śląskiej chcieli zarejestrować inne stowarzyszenie, skupiające osoby deklarujące narodowość śląską w spisie powszechnym. Także ten wniosek został odrzucony przez sąd.

O odmowie zarejestrowania stowarzyszenia "Nasz wspólny śląski dom" z siedzibą w Rybniku poinformował w poniedziałek wieczorem jeden z liderów obu niezarejestrowanych organizacji, Andrzej Roczniok. Zapowiedział, że inicjatorzy powołania stowarzyszenia odwołają się do instytucji europejskich.

W statucie stowarzyszenia, którego nie zarejestrował gliwicki sąd, napisano, że jest to "stowarzyszenie osób deklarujących narodowość śląską w czasie spisu powszechnego". W spisie w 2000 r. taką deklarację złożyły 173 tys. osób, a w spisie w 2010 r. - według nieoficjalnych informacji prasowych - ok. 400 tys.

Jak powiedział Roczniok, w odmowie rejestracji stowarzyszenia napisano m.in., że jego statut narusza ustawę o mniejszościach narodowych, dopuszczając "byt prawny narodu śląskiego". Pomysłodawcy stowarzyszenia zaprzeczają tym zarzutom, a odmowę uważają za dyskryminację. Zapowiadają odwołanie do sądu oraz trybunału w Strasburgu.

Roczniok jest jednym z liderów ubiegającego się od 14 lat o sądową rejestrację Związku Ludności Narodowości Śląskiej. Sądy konsekwentnie uznawały, że rejestracja organizacji wiązałaby się z uznaniem śląskiej mniejszości narodowej i związku nie zarejestrowano, mimo zmiany proponowanej nazwy na Stowarzyszenie Osób Deklarujących Przynależność do Narodowości Śląskiej.

W 2001 r. Trybunał w Strasburgu uznał, że polskie sądy nie złamały prawa, odmawiając związkowi rejestracji. Kolejna skarga Związku, złożona w 2007 r., czeka na rozpatrzenie w Strasburgu.

Roczniok przyznał, że stowarzyszenie "Nasz wspólny śląski dom" miało być zastępczą formą działalności niezarejestrowanego związku. "Chcielibyśmy działać legalnie; mamy do tego prawo" - uważa współzałożyciel obu organizacji.(PAP)

* CZYTAJ KONIECZNIE:

MISS POLONIA 2011: MARCELINA ZAWADZKA [ZOBACZ ZDJĘCIA]
QUEEN OF THE WORLD NATALIA WESOŁOWSKA [SESJA SPECJALNA]
NAJLEPSZE PREZENTY POD CHOINKĘ - PORADNIK DZ [ZDJĘCIA I CENY] - ZOBACZ KONIECZNIE
*Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera

polecane: FLESZ: Ekologia na co dzień: 6 mitów, w które wierzymy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.
Z
Zeflik

Tego Orgescha powinni trzymać trzy miesiące w Auschwitz tak jak jego mocodawcy tam mordowali Ślązaków na podstawie donosów kolaborantów volksdeutschów

A
Alojz

RAŚ, RAuŚ ze Śląska bo tu jest Polska a wy kabociorze ni mocie sam czego szukać a we rajchu tyż woz wygwizdajom du Wasserpole

G
Gość
..., to śe docko!
G
Gość
Przed spodźywanym zarżńyńćym!
j
jo

a moze by ci paluchy polomac,zebys gnoju gorolski juz Slonzokow nie lobrazol???

o
olik

To dwa ciule to posrane polske gorole ze godule. Na hasiok z wami.

s
sprawiedliwy

Poznaj wreszcie prawdziwą historię czyli kto był winien I-wojny światowej, jak potraktowano (Francja) Niemców jak i Ślązaków po pierwszej wojnie (Polska i Francja) a potem zabieraj głos ty polski głupi zwyrodniały komunisto.

O
Oberschlesier

w okregi wyborczym Oppeln w ostatnich wolnych wyborach listopad 1932 NSDAP uzyskala 26,2 proc glosów. Czyli 74,8 obywateli niemieckiego Grn SLaska nie glosowalo na Hitlera(komunisci socjaldemokraci czy katolicy z Zentrum). Wyniki nastepnych wyborow po przejeciu wladzy przez Adolfa maja tyle samo wspolnego z rzeczywistoscia co glosowanie w PRL albo ZSRR. Nie mowiac juz o tym ze Slazacy z polskiego Grn Slaska na Hitlera glosowac nie mogli

240834sFiF

Deportacje do ZSRR to niedopuszczalne przestępstwo, jednak musi pan wiedzieć, że nie było by tego, gdyby naród niemiecki nie wybrał w wolnych wyborach na wodza Adolfa Hitlera i gdyby nten naród nie wywołał wojny i gdyby nie wysłał do obozów zagłady milionów niewinnych ludzi, w tym tysiące Ślązaków na podstawie donosów kolaborantów śląskich. Tragedia tych wywiezionych do ZSRR jest olbrzymia, ale jej przyczyną było tysiąckroć większe tragedie o których wy ZWLNŚ i RAŚ nic nie mówicie, co jest z waszej strony podłe i obrzydliwe. Macie widocznie w tym jakiś nieczysty interes.

G
Gość
Na akermański step, na Litwę lub Ukrainę, za którą tak tęsknie śpiewasz - "Żal, żal, za dziewczyna, za zieloną Ukraina ..."?

Nie wiesz tego, że znalazłeś wreszcie spokój i swe miejsce do spoczynku przy Górnoślązakach?

Jak wcześniej Twoi wygnani królowie, powstańcy listopadowi i styczniowi oraz wielkopolscy, ofiary represji Stalina, ...
A
Antek i Gustlik

to zaraza Śląska przynosząca hańbę Ślązakom. Sąd postąpił słusznie. Niech idą do Reichu, i niech tam spróbują zarejestrować taki związek. Tam się dowiedzą prawdy o sobie. : "Du Wasserpole, raus aus Deutschland"

T
Tragedia Górnośląska.

Rybnik, dnia 4 grudnia 2011 r.

Metropolita Katowicki
Arcybiskup
Wiktor S k w o r c

ul.Jordana 39
40-951 Katowice
kancelaria@kuria.katowice.pl

„ Nie możemy nie mówić tego co widzieliśmy „ - Biblia

Jego Ekscelencjo Arcybiskupie,
z okazji Barbórki, pozwalam sobie przypomnieć czasy deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 r. znana pod nazwą „Tragedia Górnośląska”.
W oparciu pokrętną i zawiłą argumentację dokonano deportacji kilkadziesiąt – tysięcy mieszkańców Górnego Śląska do łagrów w ZSRR.
Gdy władze polskie zorientowały się, że wielu deportowanych miało polskie pochodzenie, zaczęło nerwowo szukać sposobu uniknięcia kompromitacji ( dlatego nie dopuszcza się do publicznej dyskusji i ostatecznego rozliczenia tej haniebnej zbrodni).
Wiadomo, że „Latem 1945 r. komisja powołana przez wicewojewodę śląskiego gen. Jerzego Ziętka podjęła działania zmierzające do ich uwolnienia. W 1946 r. sporządzono Spis polskich obywateli-górników wywiezionych do ZSRR z początkiem 1945 roku z terytorium Górnego i Opolskiego Śląska zawierających 9877 nazwisk. W toku śledztwa potwierdziły się wcześniejsze ustalenia historyków, że nie jest on pełny. Przekazano go w grudniu 1946 r do polskiej Misji Repatriacyjnej w Moskwie. Ocenia się, iż do kraju wróciło 20% deportowanych, Do początku grudnia 1949 r. za pośrednictwem Misji Repatriacyjnej w Moskwie, powróciły 5603 osoby, przy czym zaledwie 1645 figurowało w spisie.”( patrz strona 102 „Deportacja Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku” IPN Katowice 2004 )
Poniżej szacunkowe zestawienie Tragedii w aspekcie polskim oddaje ogrom cierpień niewinnych ludzi i tak:
Ogółem wywieziono do ZSRR górników: 9877
Biorąc pod uwagę, że około 42% ludności w plebiscycie głosowało za Polską
czyli 45% z liczby 9877 to 4148 wywiezionych osób stanowili Polacy: 4148
Zakładając, że wszyscy górnicy, którzy powrócili, czyli 1645 to byli Polacy: 1645
Liczba górników Polaków zamęczonych na śmierć w ZSRR wynosi (4148 - 1645): 2503
Oczywistą jest sprawą, że historycy-histerycy mogą snuć rozliczne dywagacje na temat poprawności założeń powyższych wyliczeń. Nie mogą jednak zakwestionować faktu bezprawnej deportacji i śmierć tysięcy górników.

Jego Ekscelencjo Arcybiskupie Metropolito Katowicki !

Za kilka dni odbędą się huczne, z wielką pompą odprawione uroczystości oddające hołd 9-ciu górników z Kopalni Węgla Kamiennego „Wujek” w Katowicach.
Nasuwa się matematyczna „równość” 9 ofiar = 2503 ofiary górników Polaków a w sumie 8.232 ofiary, górników narodowości śląskiej, niewinnych, w większości żarliwych katolików.
Oczywista ta nierówność jest spotęgowana głębokim milczeniem, zarówno śląskich w nazwie mediów, hierarchów kościelnych oraz przedstawicieli władz szczebla centralnego i lokalnego. Czy nie można oddać sprawiedliwość ofiarom zbrodni w tej samej skali? Czy dostatecznie zatarto ślady przestępstwa popełnionego na górnikach, obywatelach Polski, w tym Polaków? Oczywiście, że nie.
Skąd więc bierze się przemilczanie zbrodni i zaniechania głoszenia prawdy.
Ofiary zginęły z rąk tych samych oprawców sowiecko-polskiego reżimu komunistycznego.
Prosimy o solidarne modły za wszystkich pomordowanych górników.

Szczęść Boże

Związek Ludności Narodowości Śląskiej
w rejestracji
Koło Ruchu Autonomii Śląska - Rybnik
Rudolf Kołodziejczyk
Syn zamordowanego górnika
z KWK Dębieńsko, Okręgu Rybnik

G
Gość
Kjere same jus po Ojropje śe poleku rozłaźi, jak bōl po kośćach. :-)
O
Oberschlesier

Mi kiedys na wyroku- powiedzal sedzia ze sad podziela moj wywod i tok rozumowania ale nie ma przepisu prawnego by zrealizowac me roszczenie. Dlatego to nie sad tu jest problemem, tylko fakt ze nie ma takich mozliwosci w porzadku prawnym. To tak jakby chciec od nauczyciela zeby postawil 7 za swietne wypracowanie. Nawet gdyby chcial to nie moze tego zrobic. Dlatego jedyna droga to niestety zmiana ustaw, ergo nacisk na ustawodawce, ergo na partie polityczne w parlamencie. W jaki sposób to już cos z zupelnie innej beczki

Z
Ziga

z przepaskom na ramieniu mniejszoci polskiej.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3