Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejne zatrzymania w sprawie nielegalnego składowania odpadów, policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą

Andrzej Drobik
Andrzej Drobik
Policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która nielegalnie składowała odpady
Policja rozbiła zorganizowaną grupę przestępczą, która nielegalnie składowała odpady Policja Śląska
Kolejne 5 osób zamieszanych w proceder nielegalnego składowania niebezpiecznych odpadów zatrzymali policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą katowickiej komendy wojewódzkiej. Zatrzymani usłyszeli w Prokuraturze Regionalnej w Katowicach zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Policjanci z komendy wojewódzkiej policji w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej od maja 2018 roku prowadzą sprawę zorganizowanej grupy przestępczej, która na terenie Śląska oraz innych województw nielegalnie składowała niebezpieczne odpady. W kwietniu tego roku do sprawy zatrzymano pierwszych 7 osób, a w maju kolejne 4 osoby. Spośród 11 zatrzymanych osób decyzją sądu 10 trafiło do aresztu, a 1 została objęta policyjnym dozorem.

Jak informuje policja, to jednak nie koniec sprawy. Dalsze ustalenia i zebrany w toku śledztwa materiał dowodowy pozwolił katowickim policjantom na zatrzymanie kolejnych 5 podejrzanych. Mundurowi zatrzymali 4 mężczyzn w wieku od 46 do 59 lat oraz 47-letnią kobietę. Zatrzymani to mieszkańcy województwa śląskiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Jak ustalili śledczy, podejrzani wchodzili w skład zorganizowanej grupy przestępczej, która w wynajmowanych halach magazynowych składowała wbrew przepisom płynne odpady niebezpieczne, przechowywane w 1000-litrowych zbiornikach tzw. mauzerach oraz w 200-litrowych beczkach.

Po zapełnieniu wynajętych hal magazynowych odpadami sprawcy porzucali je w warunkach mogących stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka, lub powodować skażenie środowiska i sami znikali, pozostawiając właścicieli magazynów z niemałym kłopotem. Nielegalny proceder prowadzony był w okresie od września 2017 roku do grudnia 2018 roku na terenie województwa śląskiego, świętokrzyskiego i małopolskiego. Tym sposobem przestępcy porzucili ponad 300 tys. litrów płynnych odpadów. Szacunkowy koszt ich utylizacji to ponad 1 mln złotych.

Zobaczcie koniecznie

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo