Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny "brutal" znika z mapy Katowic. Trwa wyburzanie budynku dawnej siedziby Śląskiego Instytutu Naukowego

Marcin Śliwa
Marcin Śliwa
Rozpoczęło się wyburzanie budynku dawnej siedziby Śląskiego Instytutu Naukowego w Katowicach.
Rozpoczęło się wyburzanie budynku dawnej siedziby Śląskiego Instytutu Naukowego w Katowicach. Lucyna Nenow / Polska Press
Gmach dawnej siedziby Śląskiego Instytutu Naukowego im. Jacka Koraszewskiego, zaprojektowany przez Stanisława Kwaśniewicza, wybitnego śląskiego architekta, to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków w stolicy województwa. Od wielu lat popadał jednak w coraz większą ruinę, a teraz ostatecznie kończy swój żywot. Trwa rozbiórka jednego z najbardziej charakterystycznych brutali w Katowicach.

Prace związane z rozbiórką budynku przy ul. Granicznej 32 rozpoczęły się w ubiegłym tygodniu, w czwartek 25 lipca. Na razie to etap przygotowań, wkrótce na teren dawnej siedziby Śląskiego Instytutu Naukowego wjedzie ciężki sprzęt.

Tym samym z krajobrazu Katowic znika kolejny reprezentant brutalizmu – nurtu architektury powstałego w okresie późnego modernizmu, w końcu lat 40. XX wieku. Cechują go ekspresyjne, surowe formy i materiały, które sprawiają, że brutalistyczne budynki wyraźnie wyróżniają się na tle otoczenia. Sztandarowym przykładem brutalizmu w Katowicach był budynek dawnego dworca PKP, zburzony na przełomie 2010 i 2011 roku. Wśród innych przykładów tego nurtu, które można zobaczyć w stolicy województwa śląskiego, wymienia się m.in. halę Spodek, Superjednostkę i Osiedle Tysiąclecia.

Historia Śląskiego Instytutu Naukowego w Katowicach

Śląski Instytut Naukowy im. Jacka Koraszewskiego działał od 1957 do 1992 roku. W tym czasie prowadzono tu badania z zakresu historii, folklorystyki, kultury, a także zjawisk społecznych i ekonomicznych. Praca naukowa skupiała się przede wszystkim nad różnymi aspektami wymienionych dziedzin w odniesieniu do Śląska. Wraz z końcem 1992 roku placówka zakończyła swoją działalność i od tego czasu popadała w coraz większą ruinę.

Gmach znajdujący się przy ul. Granicznej 32 został zaprojektowany przez wybitnego śląskiego architekta, Stanisława Kwaśniewicza, znanego m.in. z "Niebieskich bloków" w Koszutce, czy też budynku kina Kosmos. To przykład brutalizmu, który przeżywał swój rozkwit właśnie w latach 50. ubiegłego stulecia.

W ostatnich latach obiekt przechodził z rąk do rąk, ale żaden z właścicieli nie podjął się jego rewitalizacji. Niedawno znalazł się w posiadaniu firmy Murapol, która zdecydowała się na jego rozbiórkę. Nie wiadomo jeszcze, co powstanie na jego miejscu.

Na początku kwietnia tego roku w dawnym Śląskim Instytucie Naukowym była nasza fotoreporterka, Marzena Bugała-Astaszow, która uwieczniła go po raz ostatni przed rozbiórką. Zdjęcia z tej wizyty można zobaczyć tutaj.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera