Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompania Węglowa: Co z czternastkami? Impas trwa

Kamila Rożnowska
Kompania Węglowa: Co z czternastkami? Impas trwaSiedziba Kompanii Węglowej
Kompania Węglowa: Co z czternastkami? Impas trwaSiedziba Kompanii Węglowej Arkadiusz Gola
Grzegorz Tobiszowski, wiceminister ds. energii spotkał się wczoraj ze związkami i zarządem KW. Mimo długiej rozmowy, ciągle nie rozwiązano sprawy 14-stki i wypowiedzianego porozumienia

Czy czternastki  za 2015 rok zostaną wypłacone w całości, i do  15 lutego? Czy zarząd Kompanii Węglowej wycofa się ze swojej czwartkowej decyzji, gdy wypowiedział porozumienie z lipca zeszłego roku, w którym pracownicy mieli mieć zagwarantowaną niezmienność warunków zatrudnienia i wynagrodzeń w momencie przejęcia przez nowy podmiot? Jeśli ktoś spodziewał się, że odpowiedź na te pytania poznamy wczoraj, musiał się rozczarować.

Mimo ponadczterogodzinnego posiedzenia zarządu KW, przedstawicieli central związkowych i Grzegorza Tobiszowskie- go, wiceministra w resorcie ds. energii, ostateczne decyzje i rozwiązania nie zostały podjęte.

- To była szczera i autentyczna rozmowa - mówił zaraz po wczorajszym spotkaniu wiceminister Tobiszowski, i zaznaczył, że kolejna tura negocjacji odbędzie się jutro. Wiceminister zapowiedział, że i w  niej także weźmie udział.

Dodajmy, że do drugiego spotkania mogłoby dojść jeszcze dzisiaj, ale polska delegacja udaje się na zaplanowaną wizytę do Brukseli.

O tej wizycie była już mowa na początku tego roku. Podczas niej mają być poruszane kwestie związane z reformą polskiego górnictwa oraz nadchodzącym powstaniem Polskiej Grupy Górniczej, czyli nowej KW, która ma uratować 11 kopalń, należących do KW. Tematem spotkania ma być również zakup kopalni Brzeszcze przez Tauron Wydobycie za  przysłowiową złotówkę.

Związki zawodowe  chcą cofnięcia wypowiedzenia

Uważam, że dzisiejsze spotkanie było bardzo owocne, ale padały również trudne pytania - mówił wiceminister.

A jakie nastroje panują wśród związkowców? Ich stanowisko jest nieugięte. Chcą, aby nagrodę roczną za 2015 rok wypłacić w całości, oraz oczekują, że zarząd KW wycofa wypowiedzenie porozumienia z lipca. Na razie jeszcze nie ma mowy o zaostrzeniu protestu. Termin wypłaty czternastki upłynie za niecałe dwa tygodnie, 15 lutego.  Jednak od minionego czwartku kluczową kwestię wydaje się teraz zniesienie przez zarząd kompanii zapewnień z lipca.

- Obawiamy się, że przy wypowiedzeniu tego porozumienia nie mamy żadnych gwarancji, a negocjacje rozpoczynamy z pozycji przegranego. Myślę, że środa będzie kluczowa - mówi nam jeden ze związkowców.

Właśnie w środę zarząd KW ma przedstawić stronie społecznej swoje stanowisko w  sprawie tego porozumienia: czy decyzję utrzymuje, czy się z niej wycofa.

- Jeśli zarząd nie wycofa się z tego wypowiedzenia, to rozmowy nadal będą bardzo trudne - mówi związkowiec.

Kopalnia Makoszowy przypomina się rządowi

Wczoraj odbyło się również posiedzenie Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjnego- -Strajkowego. Na nim również było spokojnie.

MKPS został zwołany w  sprawie kopalni Makoszowy, dla której wciąż  nie znaleziono inwestora. A właśnie taka zapowiedź została sformułowana w styczniu zeszłego roku, gdy rząd PO-PSL zawarł porozumienie ze stroną społeczną. Dominik Kolorz, przewodniczący Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność, zapowiedział, że stanowisko MKPS zostanie wysłane dzisiaj do premier Beaty Szydło.

 - Chcemy przypomnieć stronie rządowej, że istnieje ciągłość władzy i póki co porozumienie ze stycznia 2015 roku dalej obowiązuje. Mija ponad rok od zawarcia tego porozumienia, a Makoszowy z elementem inwestorskim są głęboko w lesie - mówi Dominik Kolorz.

Czternastki

 Impas w Kompanii Węglowej rozpoczął się od problemu wypłaty czternastek.

Zarząd  zaproponował, aby nagrodę podzielić  na trzy raty. Pierwsza miałaby zostać wypłacona do 15 lutego i stanowić 25 proc. należności, druga w wysokości 50 proc. miałaby trafić na konta górników do 30 czerwca, a pozostała część - do 30 września. Przedstawiciele związków zawodowych nie zgodzili się na tak przedstawione warunki, ale rozmowy w tej sprawie nadal trwają. Sytuację zaogniła decyzja zarządu KW o wypowiedzeniu porozumienia z lipca 2015 roku, które miało obowiązywać do czasu uchwalenia nowego zakładowego układu zbiorowego w nowej kompanii, ale nie dłużej niż przez rok. Zarząd swoją zeszłotygodniową decyzję uzasadnił przedłużającym się procesem tworzenia NKW i złymi warunkami na rynkach międzynarodowych. „Samo wypowiedzenie porozumienia niczego nie zmienia w obecnych warunkach zatrudnienia, a pracodawca proponuje stronie społecznej niezwłoczne rozpoczęcie negocjacji w sprawie zawarcia nowego porozumienia jeszcze przed powstaniem Polskiej Grupy Górniczej” - możemy przeczytać w oświadczeniu zarządu.

 Dzisiaj rozmowy ws. systemu wypłaty czternastek będą prowadzone w Katowickim Holding Węglowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty