Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kompleksowo dla matki i noworodka w Sosnowcu

Tomasz Szymczyk
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Witek pokieruje centrum
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Witek pokieruje centrum Dziennik Zachodni
Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim chce być liczącym się ośrodkiem specjalistycznym.

Choć sosnowieckie Centrum Opieki nad Matką i Noworodkiem istnieje w Szpitalu Miejskim od prawie pięciu lat, to dopiero w listopadzie tego roku przekształcono je w prawdziwy kompleks oddziałów i poradni służących przyszłym i obecnym matkom oraz ich dzieciom. Będzie nim kierował ceniony specjalista prof. dr hab. n. med. Andrzej Witek.

Centrum tworzą oddziały ginekologiczno-położniczy, noworodków i wcześniaków, a także odpowiednie poradnie, punkt przyjęć czy gabinety diagnostyczno-zabiegowe, będzie też szkoła rodzenia.

- Jeśli chodzi o jakość opieki, to te oddziały współzależą od siebie i wzajemnie się uzupełniają. Rodzące mamy po porodzie muszą mieć dobrą opiekę i kontakt z nowonarodzonym dzieckiem. Z tego powodu zdecydowaliśmy się na te zmiany. Dyrektor centrum koordynuje pracę tych oddziałów. Zapowiada wspólne działania, wspólne strategie i wspólny budżet. Dyrektor Centrum będzie podlegał bezpośrednio mnie - mówi Artur Nowak, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o.o.

Centrum kierować będzie wybitny specjalista w zakresie ginekologii i położnictwa prof. dr hab. n. med. Andrzej Witek. W charakterze kierownika oddziału będzie mu pomagał dr n. med. Marek Kopyta.

- Chcieliśmy, żeby kierował tym fachowiec, specjalista i osoba znana w środowisku. Udało się zaangażować wybitnego lekarza, a musimy odzyskać zaufanie społeczne. To jest w medycynie bardzo trudne, ale rozmawialiśmy z panem profesorem i jest pełen zapału. Twierdzi, że to będzie jeden z najważniejszych ośrodków tego typu w regionie - mówi prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Oddział ginekologiczny w sosnowieckiej lecznicy przy ul. Zegadłowicza to jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów na Śląsku i w Zagłębiu. Po modernizacji otwarto go pięć lat temu. Wcześniej nowi obywatele Sosnowca rodzili się w dawnej „dwójce” przy ulicy 3 Maja. Kilka lat temu rodziło się tutaj rocznie około dwóch tysięcy dzieci. Teraz - około 1600. Na spadek liczby urodzeń ma wpływ niż demograficzny, ale również m.in. szeroko opisywana przez media sprawa śmierci dziecka małżeństwa z Sosnowca. Rodzice twierdzili, że dziecko zmarło po porodzie na skutek błędu medycznego. Sprawa trafiła do prokuratury. Zarzuty narażenia dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia usłyszał jeden z lekarzy a zarzut fałszowania dokumentacji jedna z pielęgniarek.

- Cały szpital ma świadomość tego, jak ten przypadek wpłynął negatywnie na naszą opinię - mówi Artur Nowak. - Na oddziale doszło do radykalnych zmian. Zmieniliśmy kierowników oddziału. Dzisiaj są to osoby w ogóle nie związane z tym przypadkiem. Osiemdziesiąt procent personelu z tego czasu nie pracuje już w szpitalu: odeszła sama bądź osiągnęła wiek emerytalny. Ten przypadek jest w naszej pamięci, ale proszę zauważyć, że w tym czasie szpital zdobył wszystkie certyfikaty, w tym certyfikat Ministerstwa Zdrowia. Pracujemy na zupełnie innym poziomie - dodaje.

Celem oddziału jest też uzyskanie drugiego w trzystopniowej skali stopnia referencyjności.

- Trzeci poziom to poziom wysokospecjalistycznych klinik i instytutów. My mamy ambicję wejść na drugi poziom. Będziemy mogli leczyć skomplikowane choroby pacjentek i noworodków. Spowoduje to też lepsze finansowanie oddziału - mówi dyrektor Nowak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!