Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kompostowanie na gorąco możesz przeprowadzić zimą. Dowiedz się, na czym polega ta metoda. O czym musisz pamiętać, robiąc kompost na gorąco?

Anna Gandecka
Anna Gandecka
Wideo
od 16 lat
Kompost to naturalny nawóz, który użyźnia i napowietrza. Jest to ekologiczna i skuteczna metoda utylizacji odpadów, którą można łatwo zastosować w ogrodzie lub na działce. Czym jest kompostowanie na gorąco i jakie ma zalety? Wyjaśniamy, czym jest kompost na gorąco i jak go właściwie przygotować.

Spis treści

Co to jest kompostowanie na gorąco?

Kompost to naturalny nawóz, który powstał z odpadów organicznych, takich jak resztki warzyw, liście, trawy itp. Proces kompostowania odbywa się w kilku fazach, w których mikroorganizmy rozbijają materię organiczną na prostsze związki chemiczne, aż do momentu, kiedy staje się ona gotowa do wykorzystania jako nawóz bądź ulepszacz gleby. Kompost jest przyjazny dla środowiska i stanowi alternatywę dla sztucznych nawozów, pomagając jednocześnie w redukcji ilości odpadów organicznych trafiających na wysypiska śmieci. Proces kompostowania trwa zwykle długo – nazywa się go potocznie kompostowaniem na zimno. Możemy go jednak przyspieszyć, układając pryzmę kompostową w taki sposób, aby w jej wnętrzu wytworzyła się wysoka temperatura – nawet do 70 stopni Celsjusza.

 pracownik przenosi częściowo przekompostowany materiał z pryzmy na plandekę w celu napowietrzenia
Pryzma powinna mieć dostęp do tlenu, by zachodził proces rozkładu. Nie zaleca się zatem, aby czymkolwiek ją przykrywać. Jedynie wierzchołek można nakryć agrowłókniną, by uchronić kopiec przed silnymi opadami deszczu. 123RF/grandbrothers

Kompostowanie na gorąco – na czym polega?

Zaletą kompostowania na gorąco jest z pewnością krótszy czas, w jakim możemy uzyskać wysokiej jakości, żyzny nawóz. W sprzyjających warunkach proces ten trwa niecałe 3 tygodnie. Co więcej, nie ma przeszkód, aby przeprowadzić go zimą. Warto też wspomnieć, że w trakcie kompostowania na gorąco zniszczeniu ulegają nasiona chwastów oraz patogeny, które mogłyby się przenieść na nawożone rośliny.

Czego potrzebujemy do kompostowania na gorąco? Na początek należy przygotować odpadki organiczne i usypać z nich wysoką pryzmę (najlepiej ok. 1,5 m wysokości). W przeciwieństwie do metody na zimno pryzmę kompostową usypujemy od razu, dlatego materię organiczną musimy uzbierać odpowiednio wcześniej. Odpadki dzielimy na te zawierające węgiel oraz azot w stosunku 25:1, ewentualnie 30:1. Oznacza to, że materia przegotowana do kompostowania powinna składać się z 25 lub 30 części węgla na 1 część azotu w kilogramach.

Przygotowane odpadki powinny być różnorodne, dzięki czemu proces rozkładu przebiegnie sprawniej. Zadbajmy także, aby zgromadzona materia była dobrze rozdrobniona, aby zapewnić jej lepszy dostęp do tlenu, wody i mikroorganizmów.

Odpadki wysokoazotowe, tzw. zielone, to:

 • resztki owoców i warzyw,
 • świeżo ścięta trawa,
 • świeże odpady roślinne,
 • fusy kawy,
 • obornik.

Odpadki wysokowęglowe, tzw. brązowe, to:

 • słoma,
 • trociny,
 • popiół drzewny,
 • wytłoczki po jajkach,
 • odpadki pochodzenia drzewnego,
 • zrębki gałęzi,
 • suche liście,
 • suche odpady roślinne,
 • ścięta, wysuszona trawa.

Zobacz, jak w 21 dni wyprodukować kompost!

Kompostowanie na gorąco metodą Berkleya – krok po kroku

Zgromadzony materiał organiczny dzielimy na odpadki zielone, brązowe i obornik. Dno kompostownika wyścielamy słomą, a następnie naprzemiennie układamy warstwy węglowe i azotowe. Jeśli uznamy to za konieczne, warstwy możemy przekładać wspomagaczami bogatymi w substancje odżywcze (np. gnojówką z krwawnika lub żywokostu bądź mączką glonową). Warstwy odpadów powinny być średniej grubości. Ważne jest, aby kompost był wilgotny, dlatego w trakcie układania warstw podlewamy je lekko wodą – wszystkie ułożone warstwy powinny być wilgotne.

Metoda Berkleya zaleca, aby zbudowaną pryzmę kompostową przerzucać w celu dostarczenia większej ilości tlenu. Dlatego warto mieć przynajmniej dwukomorowy kompostownik, dzięki czemu przerzucanie materiału będzie łatwiejsze. Usypany kopiec zostawiamy na 4 dni, a następnie co 2 dni przez kolejne 2 tygodnie przerzucamy pryzmę, dokładnie mieszając. Sprawdzamy także, czy kompost jest odpowiednio wilgotny.

Jak sprawdzić, czy kompost jest gorący?

Temperatura kompostu w pierwszych dniach od usypania pryzmy powinna mieć 65-70 stopni Celsjusza, a następnie nieznacznie spadać – maksymalnie do 55 stopni Celsjusza. W trakcie całego procesu warto sprawdzać, czy wartości są prawidłowe, np. poprzez wetknięcie w kopiec termometr. Jeżeli zauważmy nieprawidłowości, np. materiał wydaje nam się zbyt suchy lub za wilgotny, możemy odpowiednio zareagować.

W przypadku, gdy termometr wskaże temp. ok. 50 stopni Celsjusza, należy dodać więcej odpadków zielonych, czyli bogatych w azot. Równie niekorzystna jest zbyt wysoka temperatura, bowiem szkodzi ona mikroorganizmom, które biorą udział w procesie rozkładu. Wówczas musimy dołożyć odpadki brązowe, czyli bogate w węgiel. Z kolei zbyt mokry kompost możemy uratować, robiąc na środku kopca otwór, aby woda mogła szybciej wyparować.

Tak przygotowanym kompostem możemy nawozić krzewy, drzewa, rabaty kwiatowe oraz kwiaty w donicach.

Polecjaka Google News - RegioDom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kompostowanie na gorąco możesz przeprowadzić zimą. Dowiedz się, na czym polega ta metoda. O czym musisz pamiętać, robiąc kompost na gorąco? - RegioDom.pl