Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert Niepodległości "Silesia" dziś w Katowicach. To już 46. edycja wyjątkowego projektu. Wkrótce jego premiera internetowa

Aleksandra Szatan
Aleksandra Szatan
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski w trakcie Koncertu Niepodległości, który odbył się w Australii w 2019 roku. Ola wystąpi także w trakcie katowickiego koncertu,
Ola Turkiewicz i Tomasz Bacajewski w trakcie Koncertu Niepodległości, który odbył się w Australii w 2019 roku. Ola wystąpi także w trakcie katowickiego koncertu, Jacek "Wiejski: Górski
Projekt powstał w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku. Repertuar Koncertu Niepodległości „Silesia”, stanowią hybrydowe aranżacje polskich pieśni wojskowych i patriotycznych. 4 grudnia śląska edycja koncertu będzie miał premierę internetową na stronie www.koncert niepodleglosci.pl.

Koncert Niepodległości "Silesia"

Piętnaście lat przygotowań, 14 edycji koncertu w Muzeum Powstania Warszawskiego, a w sumie 46 odsłon w Polsce i na świecie.
Koncert Niepodległości to projekt, który powstał w Muzeum Powstania Warszawskiego w 2009 roku. Jego twórcami są polsko-kanadyjska wokalistka i kompozytorka Ola Turkiewicz oraz Jacek ”Wiejski” Górski, scenarzysta, reżyser i producent.

– Wszędzie, gdzie znajdowaliśmy jakiś plener historyczny, gdzie udawało nam się dojechać i opowiedzieć tę historię, tam staraliśmy się dotrzeć - opowiada Jacek ”Wiejski” Górski.

Koncert Niepodległości podróżuje po świecie. Dwujęzyczne edycje międzynarodowe zaprezentowano publiczności m.in. w Australii i w Kanadzie, na Litwie i na Łotwie.

- We wrześniu 2019 roku był Bazie NATO w Ādaži na Łotwie, gdzie żołnierzom dziewięciu narodowości opowiadaliśmy historię Polaków walczących o wolność narodów - dodaje.

Prawie każda z edycji ma swój temat.

- Mówiliśmy m.in. o młodzieży walczącej, o cudzoziemcach zasłużonych dla Rzeczypospolitej. Opowiadaliśmy o pewnych okresach jak na przykład rok 1980. Ale chodziły nam też po głowie regiony. Myśleliśmy o Wielkopolsce, Mazowszu co było oczywiste. Były jednak dwa regiony, które bardzo kusiły: Śląsk i Mazury. Pierwszy ziścił się Śląsk - mówi Górski.

- To bardzo wymarzony i odwlekany koncert, natomiast jak już dojrzał, to dał olbrzymią satysfakcję i moc wzruszeń. Dla mnie jako osoby pochodzącej spoza Śląska, jest to też niesamowita porcja odkryć. Zupełnie inaczej na historię Śląska patrzą na pewno ci, którzy na Śląsku są na co dzień, a inaczej spogląda ktoś taki jak ja. Wprawdzie uczyłem się w szkole Powstańców Śląskich w Warszawie, ale było to za komuny. A komuna jak to komuna, zrobiła wszystko, by obrzydzić nam wszystko co związane z historią więc z tej szkoły nic nie wyniosłem. Śląsk odkrywałem i pokochałem dopiero w trakcie realizacji tego projektu - podkreśla.

Szukanie nowego języka komunikacji

Pierwsze podejście było już w 2019 roku, ale wówczas nie udało się pozyskać środków.

- Może tak miało być. Dopiero w czasach pandemii nabyliśmy pewnych umiejętności jeśli chodzi o edycje filmowe. Zwieńczeniem koncertu, który odbędzie się 18 listopada w Katowicach, będzie edycja filmowa, która premierę ma mieć 4 grudnia. Opowieści o Śląsku, zarówno muzyczne jak i narracja historyczna prowadzona przez Roberta Czebotara– zostaną uzupełnione obrazem. W czasie pandemii, niejako zmuszeni do działania online, poszliśmy w stronę etiud filmowo- muzycznych. Pandemia spowodowała, że musieliśmy szukać nowego języka komunikacji, ale on tak nam się spodobał, że w tej chwili staramy się wszystkie koncerty kręcić w tej formule. W tym roku zaplanowaliśmy dwa takie dwa wydarzenia, a jednym z nich jest Koncert Niepodległości „Silesia” - dodaje Jacek ”Wiejski” Górski.

Koncert odbędzie się w siedzibie Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ Solidarność (ul. Floriana 7) w Katowicach. Początek o godz. 17.00 (wejściówki można zarezerwować na stronie: www.koncert niepodleglosci.pl)

Dzieje Śląska w szerszym kontekście

Specjalna, śląska edycja Koncertu Niepodległości dedykowana jest szeroko rozumianej Ziemi Śląskiej.

Bezpośrednią inspiracją koncertu jest 100 rocznica utworzenia Województwa Śląskiego w strukturze II Rzeczypospolitej oraz 41 rocznica masakry górników dokonana przez komunistów w KWK „Wujek” i KWK „Manifest Lipcowy” w pierwszym miesiącu stanu wojennego.

Narracja ukaże dzieje Śląska w szerszym kontekście, począwszy od czasów piastowskich, a na okresie stanu wojennego kończąc. Słowno-muzyczna opowieść poprowadzi słuchaczy po ziemi śląskiej: od Śląska Górnego i Dolnego zaczynając, na Śląsku Opolskim i Cieszyńskim kończąc.

W trakcie Koncertu Niepodległości „Silesia” zaprezentowana zostanie współczesna kompozycja do Boleslaue, Dux Gloriosissime śpiewanej w 1109 roku przez czeskich i niemieckich wojów na cześć zwycięskiego Bolesława Krzywoustego oraz średniowieczną pieśń Krol wlodzyszlaf polszky (XV w.).

Z repertuaru pieśni Powstań Śląskich zaprezentowane ostaną utwory z lat 1919-1921: Idą powstańcy znów na bój, Od Bytomia bita droga, Rebeliancka pieśń odwetowa, Ten 21 roczek, Znam ja jeden śliczny zamek, Już zachodzi czerwone słoneczko.

Ilustracją do opowieści o służbie Ślązaków w 1 Korpusie Polskim we Włoszech oraz w 1 Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka, będzie pieśń Pierwsza pancerna (1945). Śląskie dramaty lat powojennych i okresu PRL podkreślą pieśni Modlitwa narodowych sił zbrojnych (1940), Idą pancry na wujek (1981) oraz Zielona wrona (1982).
Na zakończenie artyści wspólnie z publicznością zaśpiewają Mazurek Dąbrowskiego (1797).

- Jesteśmy już na takim etapie, że poszukiwania pieśni to w dużej części moja domena, bo grzebiąc w historii, natrafiam też na pieśni. Kiedy w 2008 roku zaczynaliśmy przygotowania do pierwszego Koncertu Niepodległości to wybór był oczywisty. W tej chwili w repertuarze mamy 200 tych pieśni. To już są naprawdę wykopaliska, szukanie w starodrukach, szukanie przekazów tradycyjnych czy wierszy, do których piszemy muzykę. Albo pieśni, do których muzyka zaginęła i wtedy musimy tę część odtworzyć. Nie wszystkie pieśni dadzą się zaprezentować, nie do wszystkich dojrzeliśmy i być może nigdy nie dojrzejemy - dodaje Górski.

Stylistyka hybrydowa

W ciągu 15 lat pracy nad Koncertem, zespół wypracował własny styl muzyki hybrydowej. Łączy oryginalne brzmienia dawnych pieśni, z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, punk-reggae, metalu, rapu, tech-house a także z nagraniami archiwalnymi.

- Zdecydowaliśmy się na połączenie wielu nurtów muzycznych, które mają za zadanie otoczyć utwory dawne współczesną instrumentalizacją, wrażliwością, ale zachowując w miarę możliwości ich linię melodyczną, tempo, pierwotny kształt - przyznaje Jacek ”Wiejski” Górski.

W 46. Koncercie Niepodległości wystąpią: Ola Turkiewicz (dyrektor muzyczny, śpiew), Michał Gasz (śpiew), Wojciech Hartman (skrzypce), Paweł Jabłoński (fortepian, akordeon i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitary), Krystian Sidor (bas, kontrabas) oraz Damian Szajkowski (perkusja).
Prozatorską narrację poprowadzi aktor Robert Czebotar.

Premiera internetowa Koncertu Niepodległości „Silesia” odbędzie się 4 grudnia o godz.20.00 na stronie www.koncert niepodleglosci.pl.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera