Sosnowiec organizuje koncert w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego
W tym roku przypada 40. rocznica wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. To był dla wielu trudny czas. W Sosnowcu z okazji rocznicy odbędzie się wyjątkowy koncert.
Koncert w Sosnowcu. Organek, Hołdys, Ostrowska, Panasewicz i...
Wydarzenie „JA PŁONĘ” odbędzie się 13 grudnia o godz. 19. Na scenie, która pojawi się na Placu Papieskim w Sosnowcu (Zagórze) zaprezentują się: Martyna Jakubowicz, Małgorzata Ostrowska (Lombard), Janusz Panasewicz (Lady Pank), Wojciech Waglewski (VooVoo), Robert Matera (Dezerter), Mietall Waluś (Negatyw, Lenny Valentino), Tomasz Organek oraz gość specjalny Zbigniew Hołdys. Za całość aranżacji i oprawy muzycznej, z wykonaniem na żywo programu koncertu, odpowiedzialny jest wybitny producent muzyczny Marcin Bors.
– To nasz obowiązek, aby czcić pamięć osób, które walczyły o naszą wolność. Sosnowiec po raz kolejny pamięta o bohaterach sprzed lat. W 2016 roku, z okazji 95. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, odbył się koncert „Polska w hołdzie powstańcom śląskim”, który zorganizowaliśmy przed Urzędem Miejskim. Teraz upamiętniamy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Nie przeocz
- Najlepsze porodówki w woj. śląskim. Tu urodzisz w komfortowych warunkach
- Czerwone strefy w woj. śląskim. Jakie obostrzenia rząd wprowadzi w 35 powiatach?
- Jarmark Bożonarodzeniowy w Katowicach trwa. Co możemy kupić i w jakiej cenie?
- Ceny karpia na święta 2021 wyższe niż przed rokiem. Ponad 20 złotych za kilo WIDEO
W grudniu 1981 roku dla milionów Polaków czas się zatrzymał, a wolność została radykalnie ograniczona. Represje władzy, strajki, demonstracje uliczne, sankcje i embargo nałożone na nasz kraj, godzina policyjna, kryzys ekonomiczny, puste półki sklepowe - to wszystko określało codzienne życie w Polsce pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Jedną z nielicznych ostoi niezależności, pomimo cenzury, stała się muzyka.
Podczas koncertu artyści wykonają kultowe utwory, przekazujące atmosferę czasu, kiedy muzyka była jedną z nielicznych wolnych forum wypowiedzi. Usłyszymy m.in. „Obracam w palcach złoty pieniądz”, „W domach z betonu”, „Spytaj milicjanta”, „Wojna grubych z chudymi”. „Najmniejszy oddział świata” czy „Fabryka małp”. Specjalny repertuar zaprezentuje Zbigniew Hołdys, jeden z najwybitniejszych autorów tamtych czasów, który w ramach swojej działalności w zespole Perfect czy też tak kultowych projektach jak „I Ching” oraz „Świnie” zaznaczył się w sposób wybitny w historii polskiej muzyki tamtego okresu.
- Tym koncertem chcemy wysłać z Sosnowca jasny przekaz o tym, jak bardzo ważną wartością w życiu każdego jest wolność. Muzyka tamtych lat jest świadectwem oporu przeciwko systemu, który próbował nam odebrać prawo do samostanowienia. Dla mnie jako artysty kwintesencją niezależnej sztuki bunt, protest przeciwko niesprawiedliwości i próbom odbierania praw człowieka, jakie nam wszystkim przysługują – tłumaczy Mietall Waluś, jeden z organizatorów koncertu.
Wstęp na koncert jest bezpłatny, choć ilość miejsc jest ograniczona. Bilety możemy pobrać na stronie www.sosnowiec.pl. Mamy tam wybór biletów dla niezaszczepionych i zaszczepionych. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami osoby zaszczepione nie liczą się do limitu osób mogących wziąć udział w różnych wydarzeniach w całej Polsce.
- Podczas koncertu artyści wykonają po jednym własnym utworze oraz utworze z repertuaru Zbigniewa Hołdysa, który w tym roku obchodzi 70. rocznicę urodzin. Przygotowaliśmy także specjalne inscenizacje i rekonstrukcje nawiązujące do tamtych wydarzeń – podkreśla Michał Mercik, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. kultury, rozwoju i dialogu społecznego.
Musisz to wiedzieć
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?