MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koncert upamiętniający wprowadzenie stanu wojennego w Sosnowcu. Wśród gwiazd Małgorzata Ostrowska, Janusz Panasewicz, Tomasz Organek

OPRAC.:
Kacper Jurkiewicz
Kacper Jurkiewicz
Dla publiczności zagra m.in. Janusz Panasewicz.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Dla publiczności zagra m.in. Janusz Panasewicz.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuń w prawo - wciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KRZYSZTOF KAPICA/POLSKA PRESS
Wspaniali artyści przyjadą do Sosnowca, by wystąpić na wyjątkowym koncercie z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 13 grudnia, na Placu Papieskim. Tego dnia wystąpią: Martyna Jakubowicz, Małgorzata Ostrowska, Janusz Panasewicz, Wojciech Waglewski, Robert Matera, Mietall Waluś, Tomasz Organek oraz gość specjalny Zbigniew Hołdys. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale potrzebujemy biletu.

Sosnowiec organizuje koncert w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego

W tym roku przypada 40. rocznica wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. To był dla wielu trudny czas. W Sosnowcu z okazji rocznicy odbędzie się wyjątkowy koncert.

Sosnowiec. Niezwykły koncert na Placu Papieskim z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Koncert w Sosnowcu. Organek, Hołdys, Ostrowska, Panasewicz i...

Wydarzenie „JA PŁONĘ” odbędzie się 13 grudnia o godz. 19. Na scenie, która pojawi się na Placu Papieskim w Sosnowcu (Zagórze) zaprezentują się: Martyna Jakubowicz, Małgorzata Ostrowska (Lombard), Janusz Panasewicz (Lady Pank), Wojciech Waglewski (VooVoo), Robert Matera (Dezerter), Mietall Waluś (Negatyw, Lenny Valentino), Tomasz Organek oraz gość specjalny Zbigniew Hołdys. Za całość aranżacji i oprawy muzycznej, z wykonaniem na żywo programu koncertu, odpowiedzialny jest wybitny producent muzyczny Marcin Bors.

– To nasz obowiązek, aby czcić pamięć osób, które walczyły o naszą wolność. Sosnowiec po raz kolejny pamięta o bohaterach sprzed lat. W 2016 roku, z okazji 95. rocznicy wybuchu III powstania śląskiego, odbył się koncert „Polska w hołdzie powstańcom śląskim”, który zorganizowaliśmy przed Urzędem Miejskim. Teraz upamiętniamy 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Nie przeocz

W grudniu 1981 roku dla milionów Polaków czas się zatrzymał, a wolność została radykalnie ograniczona. Represje władzy, strajki, demonstracje uliczne, sankcje i embargo nałożone na nasz kraj, godzina policyjna, kryzys ekonomiczny, puste półki sklepowe - to wszystko określało codzienne życie w Polsce pierwszej połowy lat osiemdziesiątych. Jedną z nielicznych ostoi niezależności, pomimo cenzury, stała się muzyka.

Podczas koncertu artyści wykonają kultowe utwory, przekazujące atmosferę czasu, kiedy muzyka była jedną z nielicznych wolnych forum wypowiedzi. Usłyszymy m.in. „Obracam w palcach złoty pieniądz”, „W domach z betonu”, „Spytaj milicjanta”, „Wojna grubych z chudymi”. „Najmniejszy oddział świata” czy „Fabryka małp”. Specjalny repertuar zaprezentuje Zbigniew Hołdys, jeden z najwybitniejszych autorów tamtych czasów, który w ramach swojej działalności w zespole Perfect czy też tak kultowych projektach jak „I Ching” oraz „Świnie” zaznaczył się w sposób wybitny w historii polskiej muzyki tamtego okresu.

- Tym koncertem chcemy wysłać z Sosnowca jasny przekaz o tym, jak bardzo ważną wartością w życiu każdego jest wolność. Muzyka tamtych lat jest świadectwem oporu przeciwko systemu, który próbował nam odebrać prawo do samostanowienia. Dla mnie jako artysty kwintesencją niezależnej sztuki bunt, protest przeciwko niesprawiedliwości i próbom odbierania praw człowieka, jakie nam wszystkim przysługują – tłumaczy Mietall Waluś, jeden z organizatorów koncertu.

Wstęp na koncert jest bezpłatny, choć ilość miejsc jest ograniczona. Bilety możemy pobrać na stronie www.sosnowiec.pl. Mamy tam wybór biletów dla niezaszczepionych i zaszczepionych. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami osoby zaszczepione nie liczą się do limitu osób mogących wziąć udział w różnych wydarzeniach w całej Polsce.

- Podczas koncertu artyści wykonają po jednym własnym utworze oraz utworze z repertuaru Zbigniewa Hołdysa, który w tym roku obchodzi 70. rocznicę urodzin. Przygotowaliśmy także specjalne inscenizacje i rekonstrukcje nawiązujące do tamtych wydarzeń – podkreśla Michał Mercik, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. kultury, rozwoju i dialogu społecznego.

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera