Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czerwone strefy w woj. śląskim. Surowe obostrzenia w 35 powiatach rząd może wprowadzić już od grudnia

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Ponad 20 proc. powierzchni Polski już dzisiaj powinno być objęte całkowitym lockdownem - to zdanie prof. Andrzeja Horbana, szefa Rady Medycznej przy premierze. Miasta i powiaty w woj. śląskim już znalazły się na tej liście.O możliwości wprowadzenia nowych obostrzeń mówił w poniedziałek Piotr Müller. Rzecznik rządu zastrzegł, że jeśli pojawią się, to nastąpi to w miejscach, w których system służby zdrowia jest niewydolny. Podkreślił przy tym, że na mapie Polski już są lokalizacje stwarzające takie ryzyko.O tym, że podczas czwartej fali możliwa jest regionalizacja obostrzeń wypowiedzieli się liderzy partii w Sejmie podczas specjalnego spotkania. Przy czym nie ukrywają, że podczas ewentualnego podziału kraju na strefy będą brali pod uwagę nie tylko poziom zakażeń, ale i wyszczepialności regionu. Piotr Tarnowski, analityk publikujący statystki dotyczące pandemii, stworzył mapę powiatów, które już spełniają sierpniowe kryteria rządu, aby wprowadzić tam strefy żółte i czerwone. Sprawdźcie sytuację w poszczególnych powiatach.Jakie strefy zagrożenia koronawirusem obejmują miejscowości w woj. śląskim?Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Ponad 20 proc. powierzchni Polski już dzisiaj powinno być objęte całkowitym lockdownem - to zdanie prof. Andrzeja Horbana, szefa Rady Medycznej przy premierze. Miasta i powiaty w woj. śląskim już znalazły się na tej liście.O możliwości wprowadzenia nowych obostrzeń mówił w poniedziałek Piotr Müller. Rzecznik rządu zastrzegł, że jeśli pojawią się, to nastąpi to w miejscach, w których system służby zdrowia jest niewydolny. Podkreślił przy tym, że na mapie Polski już są lokalizacje stwarzające takie ryzyko.O tym, że podczas czwartej fali możliwa jest regionalizacja obostrzeń wypowiedzieli się liderzy partii w Sejmie podczas specjalnego spotkania. Przy czym nie ukrywają, że podczas ewentualnego podziału kraju na strefy będą brali pod uwagę nie tylko poziom zakażeń, ale i wyszczepialności regionu. Piotr Tarnowski, analityk publikujący statystki dotyczące pandemii, stworzył mapę powiatów, które już spełniają sierpniowe kryteria rządu, aby wprowadzić tam strefy żółte i czerwone. Sprawdźcie sytuację w poszczególnych powiatach.Jakie strefy zagrożenia koronawirusem obejmują miejscowości w woj. śląskim?Zobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE dariusz bloch/polska press
Czwarta fala pandemii rozwija się w zastraszającym tempie w woj. śląskim. Rząd już od 1 grudnia rząd może wprowadzić nowe obostrzenia. Rozważać ma wprowadzenie ograniczeń w sklepach, restauracjach i kinach. Niewykluczone, że będą wdrażane regionalnie, w zależności od sytuacji epidemicznej powiatów. Sprawdziliśmy, gdzie w woj. śląskim ryzyko wprowadzenia obostrzeń jest największe.

Tylko w środę 24 listopada w woj. śląskim odnotowano 3 588 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. W kolejnych dniach zakażonych przybywa w zastraszającym tempie.

W całym kraju padł rekord czwartej fali pandemii, bilans chorych na COVID wzrósł o 28 tys. 380 osób. Już nawet minister zdrowia Adam Niedzielski coraz śmielej przyznaje, że możliwy jest powrót do niektórych restrykcji.

Na 36 powiatów i miast na prawach powiatu do czerwonej strefy kwalifikuje się aż 15. Żółtych jest 20, a zielony tylko jeden.

SPRAWDŹ, KTÓRE POWIATY SĄ ZAGROŻONE OBOSTRZENIAMI
Dane prezentujemy na infografikach

– Jeżeli wciąż odnotowywane będą wzrosty liczby zachorowań na COVID-19, to na pewno na początku grudnia podejmiemy decyzję o wprowadzeniu kolejnych restrykcji – zapowiedział szef resortu zdrowia podczas środowej konferencji prasowej.

Choć żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły, to – jak donoszą dziennikarze Interii – rządzący rozważają wprowadzenie ostrzejszych limitów osób mogących przebywać w zamkniętych pomieszczeniach i to już od 1 grudnia.

O możliwości wprowadzenia nowych obostrzeń mówił w poniedziałek na antenie Polsat News także Piotr Müller. Rzecznik rządu zastrzegł, że jeśli pojawią się, to nastąpi to w miejscach, w których system służby zdrowia jest niewydolny. Podkreślił przy tym, że na mapie Polski już są lokalizacje stwarzające takie ryzyko.

O tym, że podczas czwartej fali możliwa jest regionalizacja obostrzeń, rządzący mówią już od sierpnia. Przy czym nie ukrywają, że podczas ewentualnego podziału kraju na strefy będą brali pod uwagę nie tylko poziom zakażeń, ale i wyszczepialności regionu.

Piotr Tarnowski, analityk publikujący na Twitterze statystki dotyczące pandemii, stworzył mapę powiatów, które już spełniają sierpniowe kryteria rządu, aby wprowadzić tam strefy żółte i czerwone. Wprowadzając podział wziął pod uwagę sumę nowych przypadków z 14 dni na 10 tys. osób oraz poziom wyszczepienia mieszkańców powiatu.

Z zestawienia wynika, że do strefy czerwonej kwalifikuje się już cała wschodnia Polska, spora część zachodniej części, niektóre powiaty środkowej i południowej. Jak na tym tle wynika konkretnie woj. śląskie?

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera