Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja w KPRM: Premier Mateusz Morawiecki przedstawił założenia "tarczy solidarnościowej". To plan ochrony przed wzrostami cen energii

Mateusz Zarembowicz
Mateusz Zarembowicz
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE KPRM
"Najważniejszym zadaniem rządu dzisiaj jest ochrona Polaków przed konsekwencjami tej wojny, przed skutkami, które rozlewają się po całej Europie. W chwili próby rząd nie załamuje rąk tylko po prostu działamy i mierzymy się z tą trudną rzeczywistością" - poinformował Mateusz Morawiecki i zaprezentował założenia "tarczy solidarnościowej".

W czwartek o godz. 15.30 odbyła się w KPRM konferencja premiera Morawieckiego i ministrów Anny Moskwy, Marleny Maląg i Waldemara Budy. Jej celem było przedstawienie nowej strategii, której celem jest walka z inflacją przy jednoczesnym wsparciu dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw, które borykają się z problemem rosnących cen energii.

ZOBACZ ZAŁOŻENIA TARCZY SOLIDARNOŚCIOWEJ

Założenia "tarczy solidarnościowej"

Gwarantowana cena energii

Rząd zapowiada wprowadzenie gwarantowanej ceny energii. Ma ona obowiązywać w 2023 roku i dotyczyć zamrożenia cen na poziomie z roku obecnego. W miastach cena gwarantowana będzie dotyczyć zużycia do 2000 kWh, choć są wyjątki, które stanowią gospodarstwa domowe z kartą dużej rodziny i osób niepełnosprawnych. W tych przypadkach limit wyniesie 2600 kWh. Tyle samo będzie przysługiwać gospodarstwom wiejskim, które z reguły zużywają więcej energii niż mieszkańcy miast.

Profity dla oszczędzających energię

Przewidziana jest dodatkowa obniżka kosztów energii za świadome zmniejszanie zużycia energii przez rodziny. Każde gospodarstwo, które w 2023 roku obniży swoje zużycie o 10 proc. w stosunku do roku 2022, otrzyma 10 proc. obniżkę kosztów energii.

Tarcza dla przedsiębiorstw energochłonnych

Rząd przeznaczył 5 mld. zł dofinansowania do zakupu energii i gazu dla branż z ponadstandardowymi kosztami energii. Warunkiem uruchomienia tego wsparcia będzie min. 100-procentowy wzrost cen energii.

Obowiązek 10-proc. ograniczenie zużycia energii w administracji publicznej

Obowiązek ten dotyczy urzędów administracji publicznej i samorządów.

Zielona energia dla przemysłu

Ten punkt "tarczy solidarnościowej ma umożliwić budowę bezpośrednich linii OZE do firm, bez biurokracji i włączania do sieci elektroenergetycznej. Szacowana łączna oszczędność dla odbiorców przemysłowych wyniesie 3,34 mld. zł. rocznie.

Wystąpienia ministrów

- Przyszło nam żyć w wyjątkowych czasach. Zmagamy się ze skutkami szantażu energetycznego Rosji. Naszą wizytówką jest solidarność z polskimi rodzinami i w sposób zdeterminowany polskie rodziny, pracowników i pracodawców otaczamy opieką - oświadczyła minister rodziny i polityki społecznej, Marlena Maląg.

Minister Waldemar Buda zwrócił uwagę na część pakietu dla przedsiębiorstw energochłonnych, który jest istotny ze względu na łańcuchy dostaw.

- Produkty z tych przedsiębiorstw stanowią komponent całej gospodarki. Zatrzymanie takiego zakładu sprawiłoby braki elementów do produkcji w innych małych firmach - informował minister rozwoju i technologii.

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oświadczyła z kolei, że zostaje wydłużony okres obowiązywania obniżki akcyzy i VAT na energię ciepło i gaz. Do końca października można jeszcze składać wnioski na dodatek osłonowy. Natomiast do końca listopada urzędy będą przyjmować wnioski na dodatki energetyczne, ciepłownicze i na wszystkie inne źródła ogrzewania.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera