Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres Kultury Województwa Śląskiego

Henryka Wach - Malicka
Kongres Kultury Województwa Śląskiego musi rozerwać krępujący twórców gorset przepisów. Przygotujmy się do tego ważnego wydarzenia

Kongres Kultury Województwa Śląskiego rozpoczyna się w Katowicach 23 września. Z jego trzydniowymi obradami wiążą nadzieje środowiska twórców i animatorów kultury oraz potężna rzesza jej odbiorców. Warto jednak od razu wyjaśnić, że ocena oferty repertuarowej, to tylko fragment programu obrad. Pytań i problemów do rozstrzygnięcia jest dużo więcej, a zwołanie kongresu wymusiło samo życie. Oto kilka przykładów.

Prywatne teatry i galerie powstają coraz szybciej, a przepisy - umożliwiające ich współfinansowanie przez państwo - nie nadążają za rzeczywistością. Pieniądze, przyznawane samorządom na działalność kulturalną, wydawane bywają wbrew oczekiwaniom mieszkańców, a przecież pochodzą z ich podatków. Programy szkół artystycznych muszą nadążyć za zmieniającymi się potrzebami pokolenia "czasów przekazu multimedialnego", ale czy są do tego przygotowane?

Na pytania szczegółowe uczestnicy kongresu odpowiadać będą w czasie obrad panelowych, zagadnienia natury ogólnej zdominują posiedzenia plenarne. Po kongresie pozostaną raporty o poszczególnych dziedzinach sztuki. Znawcy tematu przygotowują je od miesięcy.

Od jutra będziemy stawiać pytania, na które warto odpowiedzieć na kongresie. Dziś - na początek - dwie opinie o tym spotkaniu.

Kultura to dobra inwestycja

Łucja Ginko - doradca marszałka województwa śląskiego do spraw kultury:

Przez 12 lat, jakie minęły od ostatniego regionalnego kongresu kultury, zmieniły się warunki, w jakich działają twórcy i instytucje, zmieniły się wymagania widzów i słuchaczy. Takie spotkanie jest więc potrzebne wszystkim: artystom, odbiorcom kultury, jej organizatorom i ludziom, którzy z kultury żyją. Bo wbrew obiegowym opiniom, kultura to prężnie rozwijający się rynek pracy; w naszym regionie wiele firm pracuje już wyłącznie na jej potrzeby.

Problemy rozwiązywane są oczywiście na bieżąco, ale z natury rzeczy patrzymy na nie wycinkowo i "branżowo". Szerokie gremium specjalistów, którzy przyjęli zaproszenie na Kongres Kultury Województwa Śląskiego 2010, jest natomiast w stanie stworzyć obraz całościowy. Tym bardziej, że na obrady zaprosiliśmy samorządowców, a to właśnie w gminach tkwi największy potencjał dla rozwoju kultury. Trzeba tylko mądrze i kompetentnie nim gospodarować. Organizatorzy kongresu nie chcą się jednak zamykać w swoim gronie. Obrady transmitowane będą na żywo, na stronie www.kongreskultury2010.pl. HW-M

Nadążyć za rzeczywistością

Prof. dr hab. Jacek Wódz - socjolog:

Tego typu spotkania, jak Kongres Kultury Województwa Śląskiego, to bezwzględny wymóg naszych czasów. Myślę nawet, że wręcz powinny odbywać się częściej, przynajmniej co kilka lat. Powodów ku temu jest kilka. Przede wszystkim procesy społeczne zachodzą coraz szybciej, coraz więc trudniej przychodzi nam podejmować różne, długoterminowe decyzje. Życie nas po prostu zaskakuje, a my, jeśli to tylko możliwe, powinniśmy być na to przygotowani. Kultura nie jest tu wyjątkiem; zwłaszcza w zakresie prawa i finansów. Takie skupienie i elit, i odbiorców, jakie możliwe jest właśnie przy okazji Kongresu Kultury Wojewódzkiego Śląskiego, pozwala zdiagnozować sytuację na dziś i skorygować projekty, które już straciły na aktualności. Kultura to bardzo ważny fragment życia społecznego, współczesne realia zmieniają jednak jej postrzeganie i funkcjonowanie. Wiemy już na pewno, że dziś kultury nie da się oddzielić ani od życia gospodarczego, ani politycznego. Jest więc o czym dyskutować, choć prognozowanie i planowanie strategii może być trudnym wyzwaniem.
HW-M

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!