Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kongres MŚP w Katowicach: Z kraju, ze Śląska w daleki świat

Redakcja
Nie możemy się bać wykorzystywać tego, co już mamy i za co jesteśmy już cenieni na całym świecie
Nie możemy się bać wykorzystywać tego, co już mamy i za co jesteśmy już cenieni na całym świecie mat.pras./komisja europejska w polsce
Kraje Grupy Wyszehradzkiej, obie Ameryki, Ukraina i Białoruś - to główne punkty odniesienia międzynarodowej części VI Europejskiego Kongresu MŚP.

Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw ma w swojej nazwie Europejski, ale żyjemy z epoce gospodarki globalnej, więc debaty dotyczące współpracy międzynarodowej nie mogą ograniczać się tylko do Starego Kontynentu. Kraje europejskie to oczywiście nasz najbliższy partner gospodarczy, szczególnie te należące do Unii Europejskiej, choć nie tylko.

Świat nowych możliwości

W tym roku przedsiębiorcy uczestniczący w Kongresie będą mogli poszukać ich chociażby w krajach Grupy Wyszehradzkiej czy u naszych wschodnich sąsiadów - na Ukrainie i Białorusi. Jeśli ktoś jest zainteresowany współpracą z Białorusią i właśnie w tym kraju widzi nowe szanse dla swojego biznesu, pozna program rozwoju Republiki Białorusi na najbliższych pięć lat, dowie się również w co i gdzie najlepiej zainwestować, z kim oraz na jakich zasadach nawiązać współpracę. Bardzo ciekawie zapowiadają się sesje poświęcone rynkom amerykańskim i współpracy biznesowej ze Stanami Zjednoczonymi. Na Kongresie będą goście ze stanu Nevada, którzy postarają się odpowiedzieć na wszystkie nurtujące polskich przedsiębiorców pytania. Opowiedzą również o tym, jaka jest specyfika prowadzenia biznesu w Nevadzie, jakie są koszty prowadzenia przedsiębiorstwa oraz regulacje prawne obowiązujące w tym stanie USA. Uczestnicząc w panelu dyskusyjnym, będzie można dowiedzieć się, jakie są najważniejsze branże w Nevadzie i możliwości współpracy polskich przedsiębiorców z biznesmenami ze Stanów. Będą spotkania B2B i konsultacje z wybitnymi ekspertami z kilkudziesięciu krajów.

Jak dobrze wykorzystać nasze „pięć minut”?

Czy w ogóle mamy jakieś „pięć minut” na światowych rynkach? My, czyli Polska i Śląsk? Eksperci twierdzą, że tak, aczkolwiek pod pewnymi warunkami, w tym jednym najważniejszym - sami zadbamy o to, by nie przespać ani sekundy i nie bać się wykorzystywać tego, co już mamy i za co już teraz jesteśmy cenieni w Europie i świecie. Jak choćby za to, że umożliwiliśmy największym graczom światowym sektora motoryzacyjnego wybudowanie właśnie u nas fabryk, które często odgrywają kluczową rolę dla danego koncernu. - Zróbmy wszystko, aby wykorzystać europejską modę na reindustrializację. Tutaj, na Śląsku, jest to szczególnie ważne - radzi Leszek Lerch, przekonując: „Produkcja maszyn czy przemysł przetwórstwa metali nie znikną. Wierzę, że obronną ręką wyjdą z trudniejszych czasów, jednocześnie znajdując nowe rynki. W ciągu kilku ostatnich lat staliśmy się też poważnym graczem w sektorze technologii IT czy szeroko pojętych usług biznesowych. W tych ostatnich Polska jest liderem wśród krajów Europy Centralnej. Warte podkreślenia jest, że zakres i poziom zaawansowania świadczonych w Polsce usług jest coraz wyższy. Poszczególne miasta na Śląsku coraz lepiej wykorzystują szansę na przyciągnięcie nowych inwestorów i kreowanie nowych miejsc pracy. To ważne, szczególnie teraz, kiedy wszystko wskazuje na to, że stoimy u progu restrukturyzacji jednego z najważniejszych sektorów w Polsce i w naszym regionie - górnictwa węgla kamiennego”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty