Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Koniec akcji ratunkowej. Ciała górników odnalezione po 59 dniach KOPALNIA WUJEK

Magdalena Nowacka-Goik
Pomnik dla ofiar tragedii w kopalni Wujek-Śląsk
Pomnik dla ofiar tragedii w kopalni Wujek-Śląsk Lucyna Nenow
KOPALNIA WUJEK ŚLĄSK Koniec akcji ratunkowej w kopalni Wujek ruch Śląsk. Ratownicy odnaleźli ciała górników po 59 dniach poszukiwań. Zaginęli podczas wstrząsu 18 kwietnia.

KOPALNIA WUJEK AKCJA RATUNKOWA ZAKOŃCZONA. ZNALEZIONO CIAŁA GÓRNIKÓW

AKTUALIZACJA 15 Czerwca 20.30

Podchodząc od strony chodnika badawczego "5a" około godz. 20.20 ratownicy znaleźli ciała obu poszukiwanych. Wcześniej w penetrowanych korytarzach znaleziono kurtki górników.

To smutna wiadomość, przekazujemy wyrazy współczucia rodzinom - napisano w oficjalnym serwisie KHW.

Ciała znajdują sie w miejscu trudno dostępnym, nie ma pewności w jakim czasie uda się je stamtąd wydostać. Ratownicy przeciskają się przez zawalone, osypujące się wyrobisko; temperatura rzędu ponad 30 st. C, wilgotność 70-80 proc., ryzyko metanu.

Równocześnie znalezienie poszukiwanych jest podsumowaniem prawie dwóch miesięcy uporczywych starań ratowników, sztabu akcji, pracowników i kierownictwa kopalni Wujek, ratowników z pozostałych kopaln KHW SA i z CSRG. Pokazanie po raz kolejny, że w podobnych tragicznych sytuacjach górnictwo robi wszystko co możliwe, by dotrzeć do poszukiwanych.

Jest to jedna z najdłuższych akcji ratowniczych, po raz pierwszy jako pomoc w poszukiwaniach zastosowano ponad kilometrowy odwiert z powierzchni, z opuszczeniem kamery w rejon miejsca, gdzie po raz ostatni byli namierzeni ci pracownicy.

CZYTAJ WIĘCEJ O ZAKOŃCZENIU AKCJI W KOPALNI WUJEK ŚLĄSK

CZYTAJ KONIECZNIE NA BIEŻĄCO:
Akcja ratunkowa KWK Wujek Śląsk:

Akcja ratunkowa trwała niemal dwa miesiące, do poniedziałkowego popołudnia nie było wiadomo, co stało się z dwoma górnikami uwięzionymi pod ziemią w ruchu Śląsk KWK Wujek.

18 kwietnia podczas silnego wstrząsu pod ziemią uwięzionych zostało dwóch górników z kopalni Wujek Ruch Śląsk. Przez dwa miesiące ratownicy starali się dotrzeć do miejsca, gdzie mogli znajdować się dwaj zaginieni górnicy.

AKTUALIZACJA 15 CZERWCA, GODZ. 18:00:
Lutniociąg został wprowadzony do chodnika badawczego "5b". W chodniku tym znaleziono odwieszoną na ociosie kurtkę.
Sprowadzony pies ma na powierzchni porównać próbki zapachowe pobrane z kilku miejsc na dole.

Przeszukiwany starannie będzie chodnik badawczy "7" i przecinka "5" (w zakresie możliwym do spenetrowania), w tym ich połączenie.

AKTUALIZACJA 15 CZERWCA, GODZ. 8:30:
Lutniociąg doprowadzony jest do 142 sekcji na ścianie . Ma zostać zabudowany do chodnika badawczego "5b", potem przez przecinkę, lub istniejący przełaz do chodnika "5a". Jest to główny kierunek poszukiwań, zakładających obecnie że pracownicy starali się wydostać najkrótszą drogą do głównych wyrobisk.

Doprowadzenie powietrza wiąże sie nie tylko z dostarczeniem tlenu i przewietrzaniem, ale też obniżeniem temperatury w chodniku "5a". Ma to stworzyć warunki umożliwiające działanie ratownikom.

AKTUALIZACJA 14 CZERWCA, GODZ. 7:00:
Poszukiwania trwają. Starannie spenetrowano chodnik badawczy "7" i około jedej trzeciej wyrobiska ściany. Ratownicy zabudowują lutniociąg w chodniku "7", w kierunku ściany.

AKTUALIZACJA 13 CZERWCA GODZ. 15.00
Korzystając z otworu, jakie powstał między chodnikiem ratowniczym, a dowierzchnią badawczą "1" około 11.41 ratownicy weszli do db"1", następnie przez przecinkę "5" i chodnik badawczy "7" do ściany. Blisko wejścia do ściany (przesuwając sie w kierunku z południa na północ) znaleźli aparat ucieczkowy i kurtkę jednego z poszukiwanych. Jednak przy przejściu przez ścianę (bez szczegółowego odgraniania węgla) nie natrafili na żadne ciała. Spenetrowali następnie 25 metrów chodnika badawczego "5b" w kierunku wschodnim, docierając do zawalonego rejonu.

Penetrując dowierzchnię badawczą "1" po 18 metrach także trafili na zawał. Powtwierdziły się wyniki robionych wcześniej przewiertów.

Z uwagi na warunki - temperaturę, wilgotność, niską zawartość tlenu oraz metan ratownicy muszą cały czas pracować w aparatach oddechowych.

AKTUALIZACJA, 11 CZERWCA, GODZ. 7.30
Kombajn jest 25 metrów za skrzyżowaniem, 16 metrów przed dowierzchnią badawczą "1". Prowadzone są prace przygotowawcze związane z wydłużeniem chodnika, przygotowaniem do dalszego drążenia.
Wykonany w nocy przewiert do przecinki "5" pokazał nadal jedynie rumosz skalny

Plan akcji ratunkowej w KWK Wujek Śląsk:

AKTUALIZACJA 9.06.2015 GODZ. 7:20:
Zaginieni to pracownicy oddziału maszynowego, którzy na dole prowadzili prace konserwacyjno-remontowe.

- Trwają przygotowania do drążenia chodnika ratowniczego "2", czyli przedłużenia w kierunku zachodnim, w stronę ściany, ok. 120-130 metrów.

W nocy do czwartego przewiertu, po jego poszerzeniu, jeszcze raz zostanie zapuszczona kamera - zapowiada Wojciech Jaros, rzecznik KHW.
- Kombajn jest 12,5 m przed przecinką "5" - poinformował w niedzielę o godzinie 7 rano Wojciech Jaros, rzecznik Katowickiego Holdingu Węglowego. - Odwiert wykonany w nocy do dowierzchni centralnej pokazał jedynie rumosz (zespół luźnych skał frakcji żwirowej i blokowej, zajmujący znaczną powierzchnię i o niejednorodnej genezie - przyp. red.). Trwają przygotowania do wykonania otworu badawczego do przecinki "5". Na podstawie uzyskanych wyników podjęta zostanie decyzja co do dalszego postępowania - mówi rzecznik.

AKTUALIZACJA 8.06.2015 GODZ. 06.00
Po przejściu przez węgiel wiertło trafiło w przecince "5" na rumosz skalny. W ciągu dnia przeprowadzona zostanie próba zrobienia drugiego przewiertu.

Wstrząs w kopalni miał siłę 4,2 st. w skali Richtera. Można go było odczuć m.in. w: Katowicach, Chorzowie, Świętochłowicach i Rudzie Śląskiej. Zaginieni górnicy to pracownicy oddziału maszynowego. Na dole prowadzili prace konserwacyjno-remontowe.


*Tragedia na drodze. Kierowca busa wjechał w rowerzystów. Matka i dziecko nie żyją
*Tak wygląda certyfikowany dom pasywny w Bielsku-Białej. Ogrzewanie to tylko 400 zł rocznie
*Przepisy drogowe od 18 maja 2015: 50 km/h + odebranie prawa jazdy
*Ostatnia tona węgla w Sosnowcu. Górnicy żegnają kopalnię Kazimierz-Juliusz ZDJĘCIA + WIDEO
*Śląsk Plus. Górny Śląsk jest piękny ZDJĘCIA INTERAKTYWNE

od 12 lat
Wideo

Umowa pomiędzy PKP a Budimexem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera