Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konkurs Chopinowski 2021. "Chopin Forever" - zobacz wyjątkową kolekcję pamiątek po Fryderyku Chopinie na Google Arts & Culture

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Wideo
od 16 lat
Konkurs Chopinowski 2021 r. to nie tylko koncerty. Google Arts & Culture prezentuje przedmioty, którymi otaczał się kompozytor. I nie tylko.

Melomani, nie tylko z Polski, śledzą koncerty na żywo. Słuchacze najliczniej gromadzili się na kanale Chopin Institute na YouTube. Konkursowe występy II etapu wyświetlono około 7 300 000 razy, co daje niemal 2 miliony więcej wyświetleń, niż po etapie pierwszym i odpowiada 1 300 000 godzinom oglądania! Blisko połowę słuchaczy (45,5 %) stanowili Japończycy. Konkurs był chętnie oglądany także w Korei Południowej, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych. Słuchacze wykazali się także niespotykanym zaangażowaniem - w ciągu jednej sekundy pojawiały się aż 22 nowe komentarze.

Fryderyk Chopin był gwiazdą od najmłodszych lat. Pisał poezję i komponował już od 6. roku życia, a swój pierwszy publiczny koncert zagrał, gdy miał 7 lat. Jego geniusz wciąż inspiruje, zachwyca i budzi emocje. Z okazji 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, Google, wraz z partnerami, przybliża internautom na całym świecie postać polskiego pianisty. “Chopin Forever”, to jedyna w swoim rodzaju retrospektywa online, poświęcona życiu i muzyce Fryderyka Chopina. Realizacja projektu była możliwa dzięki współpracy Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z Google Arts & Culture, a także z 12 partnerami z sześciu różnych krajów. Wśród partnerów znalazły się także instytucje z Polski, które po raz pierwszy prezentują swoje zasoby na Google Arts & Culture. Są to Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, Milanowskie Centrum Kultury, a także Balet Dworski Cracovia Danza.

Czy słuchanie Chopina może przynieść korzyści dla ciała i umysłu? W jakich filmach pojawia się postać kompozytora? Jakie kwiaty towarzyszyły pianiście w kluczowych momentach życia. Te, i wiele innych ciekawostek internauci na całym świecie będą mogli odkryć dzięki kolekcji “Chopin Forever”. Eksperci z instytucji partnerskich przygotowali ponad 50 wystaw o życiu i twórczości kompozytora. Wśród zebranych materiałów znaleźć można ponad 1 200 elementów: wysokiej rozdzielczości fotografie przedmiotów osobistych, manuskryptów, listów, a także wielu grafik i dzieł inspirowanych twórczością Chopina. Na miłośników muzyki czekają też niepublikowane nigdy wcześniej, a teraz zdigitalizowane i dostępne dla wszystkich, najstarsze nagrania utworów wirtuoza. Niektóre z nich pochodzą nawet z 1905 roku.

Nie sposób wyobrazić sobie Chopina bez fortepianu i fortepianu bez Chopina. “Chopin i fortepian to jedno”. Jak powszechnie wiadomo, kompozytor rozwijał swoje umiejętności kierując się intuicją. Chociaż instrumenty Pleyela, Erarda i Broadwooda - budowniczych fortepianów i kolegów po fachu - Chopin znał najlepiej, to właśnie Pleyel zdobył przyjaźń kompozytora. W kolekcji znaleźć można między innymi wystawę o trzech chopinowskich fortepianach, która przenosi do świata kompozytora z roku 1848, czasów, kiedy po raz ostatni w życiu dawał koncerty w Londynie. Dodatkową atrakcją dla fanów geniusza fortepianu jest dostęp do jego rękopisów, dzięki którym można przyjrzeć się bliżej kołysance Berceuse Des-dur op. 57 czy Etiudzie op. 10 nr 3.

Przedmioty, którymi otaczał się kompozytor – te najbardziej osobiste i tajemnicze - jak pudełko po cukierkach, perły czy złoty zegarek kieszonkowy z dedykacją – mówią wiele o jego życiu i twórczości. Fryderyk Chopin znany był także z wykwintnego gustu. Wskazówki dotyczące wystroju wnętrz, trunków czy potraw znaleźć można w jego listach. To z nich też wiadomo, że był osobistością często zapraszaną na paryskie przyjęcia. Powstał nawet satyryczny rysunek autorstwa George Sand, przedstawiający Chopina pędzącego w pośpiechu na przyjęcie.

Chopina można określić nie tylko jako człowieka wielu talentów, ale także inspirującą gwiazdę romantyzmu. Na przestrzeni lat zyskał wiele przydomków, takich jak poeta fortepianu czy Ariel. Jego postać stała się inspiracją dla niezliczonych obrazów, portretów, pomników czy rzeźb. Jednym z wyjątkowych projektów, bazującym na sylwetce kompozytora, jest świat 24 preludiów, widziany oczami niemieckiego artysty Roberta Spiesa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konkurs Chopinowski 2021. "Chopin Forever" - zobacz wyjątkową kolekcję pamiątek po Fryderyku Chopinie na Google Arts & Culture - Portal i.pl