Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wręczono Nagrody Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystyczne! Kogo doceniono?

Julia Muc
Julia Muc
Wręczenie Nagród Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystyczne
Wręczenie Nagród Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystyczne Materiały prasowe
Rybnik to dynamicznie rozwijające się miasto, które aspiruje do roli ważnego ośrodka kulturotwórczego. To efekt ogromnego zaangażowania pasjonatów i ludzi z ogromną energią, którzy wpływają na bogactwo kulturalne miasta. Wszyscy ci twórcy, reprezentujący różne dziedziny sztuki, odnoszą spektakularne sukcesy, kształtując nie tylko teraźniejszość, ale również przyszłość poprzez inspirujące inicjatywy. Rybnik to miejsce, gdzie sztuka kwitnie, a ci, którzy ją tworzą, stają się nie tylko twórcami, ale także architektami przestrzeni kulturalnej.

Wręczono Nagrody Miasta Rybnika za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystyczne!

Od 1992 roku miasto Rybnik corocznie przyznaje Nagrody Miasta, które stanowią formę uznania dla osób wyjątkowo zasłużonych w dziedzinie twórczości artystycznej, a także za ich wkład w upowszechnianie i ochronę kultury. Tegorocznych laureatów uhonorowano 14 stycznia w trakcie wydarzenia pod nazwą "7. Śląski Festiwal Operetki: Operetkowa Lista Przebojów". Nagrody, składające się z dyplomu, statuetki oraz nagrody finansowej, są wyrazem uznania dla pasjonatów, którzy wnoszą istotny wkład w rozwój kulturalny miasta. W bieżącym roku łączna pula nagród wyniosła imponującą kwotę 50 tysięcy złotych.

– Dzisiejsza uroczystość to nie tylko chwila uhonorowania zasłużonych twórców, ale także okazja do podkreślenia, jak ważną rolę kultura odgrywa w budowaniu naszej społeczności. Poprzez swoje dzieła, artyzm i zaangażowanie, artyści i promotorzy kultury tworzą przestrzeń, która inspiruje i łączy nas wszystkich. Dziękuję wam za nieustanną pasję i wkład w rozwój Rybnika – mówił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W tym roku nagrody indywidualne w wysokości 9.000 zł brutto (dziewięć tysięcy złotych) każda przyznano:

  • Remigiuszowi Michalikowi – za zasługi dla ochrony dziedzictwa kulturowego i materialnego Miasta Rybnika. Remigiusz Michalik jest przewodniczącym koła terenowego „Rybnik” stowarzyszenia „Pro Fortalicium” działającego na rzecz ochrony zabytkowych fortyfikacji, głównie bunkrów i schronów. Jest też aktorem nieprofesjonalnym, występuje w przedstawieniach działających w mieście i w regionie teatrów niezawodowych. Na stałe współpracuje z teatrem Safo z Rydułtów. Na swoim koncie ma też role filmowe, zagrał m.in. z Robertem Gonerą w „Opowiem Ci o zbrodni”, a także w nakręconej przez Adama Grzegorzka ekranizacji spektaklu teatru Safo „Jo był ukradziony”, opowiadającego o tragedii górnośląskiej.
  • Januszowi Rzymankowi – za całokształt działalności w zakresie upowszechniania kultury filmowej na terenie Miasta Rybnika. Janusz Rzymanek to filmowiec, dokumentalista, dziennikarz, fotograf – zaangażowany w różnego rodzaju działania na terenie miasta. Stanowi przykład człowieka-instytucji, który dla miasta jest ambasadorem życia kulturalnego, powiązanego z działaniami edukacyjnymi.
  • Romanie Kuczerze – z okazji jubileuszu 40-lecia pracy artystyczno-pedagogicznej. Romana Kuczera jest Dyrektorką Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola i Antoniego Szafranków w Rybniku. W roku szkolnym 2022/2023 obchodziła 20-lecie pełnienia funkcji dyrektora i 40-lecie pracy pedagogicznej i artystycznej. Jej praca przekłada się na dynamiczny rozwój szkoły, która podejmuje wielokierunkowe działania na rzecz kultury muzycznej regionu. Obok znakomitych wychowanków-artystów rozsławiających imię polskiej kultury na świecie, szkoła ma też wspaniałych muzyków-pedagogów, którzy kształcą kolejne rzesze młodych adeptów sztuki.

Nagrody zespołowe w wysokości 11.500 zł brutto (jedenaście tysięcy pięćset złotych) każda otrzymali:

  • Dom Kultury Niedobczyce w Rybniku z przeznaczeniem dla Chóru im. Adama Mickiewicza z okazji jubileuszu 110-lecia. Chór im. Adama Mickiewicza jest jednym z najstarszych chórów Okręgu Rybnickiego, działa nieprzerwanie od 1913 r. Przez lata swojej działalności był nie tylko źródłem pięknej muzyki, powodującej radość i wzruszenie słuchaczy, ale również symbolem harmonii i pasji. W roku 2023 roku obchodził 110-lecie swej działalności. Ma na koncie liczne nagrody i wyróżnienia, w tym Nagrody Prezydenta Miasta Rybnika w 2003 roku z okazji jubileusz 90-lecia i w 2010 roku za popularyzację śpiewu chóralnego na terenie Miasta Rybnika i regionu.
  • Zespół 6 na 6 z okazji jubileuszu 30-lecia. Zespół 6 na 6 to grupa muzyków, dla których radość śpiewania, wspólnego muzykowania i przekazywania emocji publiczności jest najważniejsza. Jest jedną z nielicznych formacji specjalizujących się w twórczych, oryginalnych przeróbkach a cappella przebojów z kręgu muzyki pop i jazz polskich i zagranicznych wykonawców. W swoim dorobku ma 7 płyt oraz publikacje w popularnych serwisach streamingowych. Zespół współpracował z takimi wykonawcami jak m.in. Kuba Badach, Stanisław Sojka, Ewa Bem, Renata Przemyk, Małgorzata Ostrowska, Maciej Miecznikowski, Maciej Maleńczuk. Zespół 6na6 jest pomysłodawcą i organizatorem cyklu koncertów „6na6 z Gwiazdami” oraz „6na6 na bruku”, które odbywają się w Rybniku i cieszą ogromną popularnością.

Kandydatów do nagrody, którymi mogą być osoby związane z Rybnikiem i mające duży wpływ na rozwój kultury w mieście, mogli zgłaszać: Prezydent Miasta, Przewodniczący Rady Miasta, instytucje kultury i rady dzielnic, organizacje pozarządowe o charakterze społeczno-kulturalnym, uczelnie wyższe oraz placówki oświatowe, związki twórcze i przedstawiciele środowiska twórczego, agencje artystyczne i wydawnictwa oraz redakcje lokalnej prasy, radia i telewizji.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Dzień pamięci - ZBRODNIA KATYŃSKA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera