MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybitny pisarz i poeta Bogdan Dworak ma własne miejsce pamięci. Powstało w Pałacyku Szymańskiego w Zawierciu. Zobaczcie WIDEO i ZDJĘCIA

Bartosz Żołnierczyk
Bartosz Żołnierczyk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Odznaczony wieloma zasługami krajowymi oraz lokalnymi zawierciański pisarz i poeta, twórca życia kulturalnego miasta, Bogdan Dworak, ma własną Izbę Muzealną w siedzibie Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu. Był postacią nietuzinkową, podtrzymywał żywą pamięć historyczną o Zawierciu i Zagłębiu poprzez liczne publikacje, wykłady konkursy oraz wiersze. To dzięki niemu w Zawierciu zawdzięczamy sporą ilość nazw ulic. Zmienił te nawiązujące do dawnego ustroju na te związane z zasłużoną lokalną i krajową historią. Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski, Złotą Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej", Złotą Odznaką Honorową za Zasługi dla Województwa Śląskiego oraz tytułem Honorowego Obywatela Miasta Zawiercia. Jaka jest historia tej wybitnej postaci dla Zawiercia? Co zobaczycie w Izbie Pamięci Bogdana Dworaka?

Spis treści

Zasłużony pisarz i poeta Bogdan Dworak z własną Izbą Muzealną w Zawierciu

Urodził się w Zawierciu - 22 lipca 1933 roku. Tam uczęszczał do szkoły podstawowej. Szkołę średnią o profilu handlowym ukończył w Katowicach, ówczesnym Stalinogrodzie. Studiował na Wydziale Filologii Polskiej i Wydziale Socjologicznym Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie poznał krąg ówczesnych zasłużonych pisarzy i poetów. Przyjaźnił się z Martą Fik i z Martą Piwińską, należał do otoczenia Jerzego Andrzejewskiego. Po studiach wrócił od Zawiercia, aby oddać się animowaniu i organizowaniu życia kulturalnego w mieście.

W 1985 roku założył i był opiekunem grupy literackiej „Szalej” w Zawierciu, promującej młodych poetów oraz zrzeszających jej miłośników. Przez kilkadziesiąt lat z przerwą prowadził z nią "Czwartki Literackie", zapraszając znamienitych artystów do klubu Novum w Zawierciu, którym kierował, czyniąc z niego ośrodek artystyczny miasta.

- Grupa "Szalej" początkowo przez pięć lat popularyzowała najważniejsze zjawiska literackie Polski, Europy i Świata w ramach comiesięcznych Czwartków Literackich. Niestety nasza działalność została przerwana i literackie czwartki odeszły w niepamięć. Jednak po kilku latach, tak ważne dla Zawiercia i Zagłębia przedsięwzięcie udało się przywrócić na scenę kulturalną miasta - wspominał na jednym ze spotkań.

Stworzył grupę teatralną „Otwarty Balkon”. Współpracował z różnymi redakcjami, gdzie między innymi przypominał historię miasta oraz zasłużonych dla miasta. W latach 90-tych zasiadał w radzie miejskiej, gdzie przewodniczył Komisji Kultury, likwidując wiele nazw ulic związanych z dawnym ustrojem, a zastępując je nowymi związanymi z dziedzictwem Polski i Zawiercia.

Pochodzący z Zawiercia Dariusz Kusiński, badacz teatralny i performatyk, profesor w Katedrze Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, należący do Grupy "Szalej", tak wspomina swojego mistrza.

- Wygłaszał swoje sądy literackie i artystyczne z właściwą mu pewnością siebie, traktując jako oczywiste to, że my także czytaliśmy te wszystkie książki, o których opowiadał i które nawet czasem pokazywał, zdejmując je z półek zapełniających wszystkie ściany w jego ówczesnym mieszkaniu. Dworak nie zmieniał zdania własnego, a jego kontrargumenty zazwyczaj bywały zabójcze i pozostawało nam tylko uparte powtarzanie, że nie ma racji, coraz bardziej żałosne i dziecinne, bo zawsze ją miał - wspomina prof. dr hab. Dariusz Kosiński w tekście "Olimp w nikąd", zawiercianin, należący do Grupy "Szalej".

Zobaczcie ZDJĘCIA z Izby

Jest autorem tomików poetyckich „Obliczone z metafor”, „Obrzęk”, „Liryczne duperelki” i utworów prozatorskich: „Korzenie czy ksenofobia”, „Fora ze dwora(k)”, „Dokumenty i ludzie”, „Miodne Wzgórza”. Także licznych felietonów. Ostatnia jego książka to „Mieszkam za darmo w każdym z was”, a inne to “Korzenie czy ksenofobia”, "Obrzęk”, “Liryczne duperelki” (poezja), “Fora ze dwora(k)”, oraz “…ale było i było…”.

- Swoim talentem dzielił się ze wszystkimi. Nie było podziału na młodych i starych. Nie było podziału na opcje polityczne. Dla niego kultura była miejscem wielkiej tolerancji. Rozmawialiśmy godzinami o literaturze, sztuce, malarstwie. Miał też wspaniałą cechę. Po prostu kochał życie. Zawsze uśmiechnięty, pogodny, ciepły. Cieszył się życiem zarówno gdy było dobrze, jak i wtedy gdy był w dołku. A takie momenty również się zdarzały. I przede wszystkim kochał koty. Przygarniał je z ulicy - wspomina Andrzej Borkiewicz.

Zmarł 15 maja 2020 roku.

Izba Muzealna Bogdana Dworaka w Zawierciu

Izba Muzealna Bogdana Dworaka w Zawierciu, mieszcząca się w Pałacyku Szymańskiego w Zawierciu, czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-14.00.

- Izba składa się z dwóch pomieszczeń, jedno to pomieszczenie literackie, jego gabinet pisarski, książki, pamiątki osobiste, zdjęcia jego i rodziny. Różnego rodzaje pamiątki. Stół przy, którym pisał. Druga część zawiera plakaty związane z Czwartkami Literackimi, medale, odznaczenia, rękopisy, możemy usłyszeć tam Jego głos, gdzie opowiada o swojej działalności - mówi Robert Cichoń, opiekun Izby Muzealnej Bogdana Dworaka

Biblioteka zwraca się z prośbą do wszystkich, którzy są w posiadaniu pamiątek po artyście o przekazywanie na rzecz Izby.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera