MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uroczysta sesja Rady Miasta Katowice. Przyznano tytuł honorowego obywatela i podpisano umowę o partnerstwie z miastem Lwów - ZDJĘCIA

OPRAC.:
Julia Muc
Julia Muc
Uroczysta sesja Rady Miasta Katowice i podpisanie umowy o partnerstwie z miastem Lwów
Uroczysta sesja Rady Miasta Katowice i podpisanie umowy o partnerstwie z miastem Lwów Julia Muc
Za nami 52. sesja Rady Miasta w Katowicach. Tegoroczna uroczystość odbyła się w sali kameralnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Sesja była wyjątkowa, bo zwołano ją na okoliczność 158. rocznicy nadania Katowicom praw miejskich. W budynku NOSPR oprócz radnych i prezydenta zebrało się dziś wielu mieszkańców zaangażowanych w życie miasta. Rada Miasta przyznała tytuły "Zasłużony dla Miasta Katowice" oraz "Honorowy Obywatel Miasta", a prezydent Katowic podsumowywał miniony rok i przedstawiał plany na przyszłość.

Uroczysta sesja Rady Miasta z okazji 158 urodzin miasta

W przemówieniu na początku sesji prezydent Katowic Marcin Krupa podsumowywał ubiegły rok, mówił również o historii miasta oraz planach na przyszłość. Prezydent wspomniał o planowanych inwestycjach, nowych obiektach rekreacyjno-wypoczynkowych i kolejnym etapie budowy Doliny 5 Stawów.

- Te projekty mają za zadanie podnosić jakość życia mieszkańców Katowic. Jasno i wyraźnie widać, że z poprzednich inwestycji mieszkańcy chętnie korzystają. Ponad milion osób odwiedziło nasze trzy baseny miejskie. Mamy kartę mieszkańca, która umożliwia szereg zniżek na różne wydarzenia kulturalne w naszym mieście i to również zachęca mieszkańców do aktywnego korzystania z przeróżnych inwestycji - mówił prezydent miasta Katowice Marcin Krupa.

Prezydent Katowic skierował podziękowania w stronę obecnych na sali rektorów i przedstawicieli wyższych uczelni za współpracę i przyczynienie się do rozwoju wizerunku Katowic jako miasta akademickiego i naukowego, do którego przyjeżdżają studenci i badacze. Wspomniano o tytule Europejskiego Miasta Nauki, który otrzymały Katowice. W przemówieniu prezydenta nie zabrakło też nieco smutniejszej refleksji. W tym kontekście była mowa o pandemii koronawirusa i wojnie na Ukrainie, które to wydarzenia wpłynęły również na Katowice i jego mieszkańców.

Zasłużony dla Miasta i Honorowy Obywatel - Rada Miasta przyznała tytuły

W dalszej części uroczystej sesji Rada Miasta przyznała tytuły honorowe "Zasłużony dla Miasta Katowice" i "Honorowy Obywatel Miasta" osobom i instytucjom szczególnie zasłużonym i zaangażowanym w życie miasta. We wszystkich głosowaniach radni byli jednogłośni i wspólnie poparli przedmiotowe projekty uchwał.

Tytuł "Zasłużony dla Miasta Katowice"

Tytuł "Zasłużony dla Miasta Katowice" otrzymały: Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego Katowice im. Bohaterów Wieży Spadochronowej oraz Izba Adwokacka w Katowicach. W wygłoszonych laudacjach została podkreślona waga nadanego oznaczenia i wdzięczność za otrzymanie tytułu. Wszyscy mówcy nawiązali w swoich podniosłych przemówieniach do historii swoich instytucji i drogi jaką każda z nich przebyła, by móc właśnie 11 września przyjąć tytuł "Zasłużony dla Miasta Katowice".

Ostatnim wyróżnionym Lech Majewski

Ostatnim z dziś wyróżnionych został Lech Majewski, polski reżyser filmowy i teatralny, pisarz, poeta i malarz. Otrzymał on tytuł "honorowego obywatela miasta". Z tej okazji laudację dla wyróżnionego wygłosił Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

- Nie ma w Polsce i niewielu jest w świecie twórców, którzy uprawialiby na tak wysokim poziomie literaturę, sztuki wizualne i sceniczne. Wole jednak mówić o Lechu Majewskim jako artyście niepojętym. Z racji wielości języków sztuki, którymi posługuję się z mistrzowską zręcznością - mówił Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Ryszard Koziołek krótko przypomniał życiorys Lecha Majewskiego. Jego dorobek artystyczny oraz wymienił nagrody, odznaczenia i wyróżnienia jakie otrzymał w ciągu swojego życia.

Podpisanie umowy partnerskiej Katowic i Lwowa

Na koniec uroczystej sesji rady miasta została podpisana umowa o partnerstwie z miastem Lwów. Miasta partnerskie, zwane też bliźniaczymi lub siostrzanymi, to forma współpracy pomiędzy miejscowościami z różnych krajów.

- W Katowicach partnerstwo miast postrzegamy jako platformę nawiązywania i pielęgnowania ważnych międzynarodowych kontaktów. To przekłada się np. na wymianę uczniów pomiędzy szkołami z naszych miast czy realizację wspólnych przedsięwzięć kulturalnych i sportowych. Katowice mają zawiązane partnerstwa z dziesięcioma miastami, a dodatkowo nawiązaliśmy relacje z Lwowem i Buczą. To ukraińskie miasta, które z oczywistych względów uzyskały mocne wsparcie ze strony Katowic – wskazuje Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Prezydent miasta Lwów w przemówieniu podkreślił znaczenie tej umowy dla Ukraińców, szczególnie w tak trudnych i niepewnych czasach.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera