11 z 45
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Przesuń zdjęcie palcem
Pani Magdalena Budny  z wykształcenia jest magistrem...
fot. Magdalena Budny

Konkurs "Kobiety Śląska" na 100-lecie niepodległości. Zobacz, jakie panie już zgłoszono.

Pani Magdalena Budny z wykształcenia jest magistrem resocjalizacji, absolwentką Uniwersytetu Śląskiego. Ukończyła także studia podyplomowe z zakresów: Organizacji i Zarządzania Oświatą, Organizacji Polityki Socjalnej oraz Akademię Liderów Samorządowych. Od 1987 roku była wychowawcą a później dyrektorem Domu Dziecka Nr 2 w Gliwicach. Twórczyni kompleksowych przekształceń standaryzacyjnych placówki, których celem była poprawa jakości życia dzieci.
Z Jej inicjatywy jako dyrektora Domu Dziecka Nr 2 powstały m. in.: • Placówka Wsparcia Dziennego, dla dzieci i rodzin w potrzebie; • Grupa Wstępnego Usamodzielnienia dla starszych wychowanków; • filia domu dziecka dla dziewcząt; • filia dla chłopców; • dokonała modernizacji placówki polegającej na stworzeniu dzieciom kameralnych, niezależnych, odpowiadających warunkom domowym mieszkań; • utworzyła dla wychowanków siłownię, pracownię komputerową, salę audiowizualną, muzyczną, plac zabaw i inne; • wspierała działalność Klubu Piłkarza działającego na terenie domu dziecka oraz organizację turniejów sportowych z udziałem m.in. takich gwiazd jak: Jerzy Dudek, Jerzy Engel, Grzegorz Lato, Antoni Piechniczek, Andrzej Strejlau, Władysław Żmuda, Andrzej Szarmach, Roman Kosecki, Mateusz Borek, Bożydar Iwanov, Klaudiusz Sevkovic. Dom dla dzieci, którym zarządzała odwiedzili też: Steffen Moller, książę Adam Czartoryski, delegacje z Danii, Lichtensteinu i wielu innych wspaniałych gości.
W pracy zawsze dużą wagę przywiązywała do tego aby dzieci powierzone Jej opiece traktowały dom dziecka jak własny i wchodziły w dorosłe życie z podniesioną głową, z dobrze ugruntowanym światopoglądem i wiarą w siebie. Wielu podopiecznych zdobyło wyższe wykształcenie. Ich trud nagrodzono stypendiami Fundacji Przyjaciółka, których przyznano kilka w Polsce. Wychowankowie realizowali się także w sporcie, odnosząc ogólnopolskie sukcesy.
Była pomysłodawczynią i organizatorką Koncertów Charytatywnych na rzecz dzieci z Domu Dziecka Nr 2 z udziałem takich gwiazd jak: Grzegorz Markowski z zespołem PERFECT, Artur Rojek z zespołem Myslovitz, Muniek Staszczyk z zespołem T.LOVE, Patrycja Markowska, Sztywny Pal Azji, Czarno-Czarni, Negatyw, Sami i inni wykonawcy. Były wielkim wydarzeniem kulturalnym dla miasta a przede wszystkim dla podopiecznych. Każdy z koncertów przyciągnął kilkanaście tysięcy osób i corocznie wpisywał się początek Gliwickiej Wiosny. Perfect i T.LOVE zagrały dwukrotnie, co świadczy o tym jak bardzo popierali działania dyrektora placówki.
Przed wielkimi gwiazdami prezentowały się lokalne zespoły młodzieżowe. Pieniądze pozyskiwane od sponsorów i zbierane w czasie koncertu były przeznaczane na potrzeby wychowanków i placówki, by poszerzyć ofertę rozwoju dzieci i młodzieży – plac zabaw, pracownia komputerowa, siłownia, sala audiowizualna czy aparaty ortodontyczne dla podopiecznych.
W roku 2006 podjęła decyzję o kandydowaniu do Rady Miejskiej w Gliwicach. Z sukcesem została radną w roku 2006 i jest nią do chwili obecnej.
Od 2007 roku Pani Magdalena Budny pełni funkcję sekretarza Powiatu Gliwickiego, powołana na to stanowisko przez Radę Powiatu Gliwickiego z dniem 1 lutego 2007 r.. W domu dziecka pracowała nieprzerwanie przez 30 lat, wciąż towarzysząc podopiecznym w ich codziennych zmaganiach, czekając, aż te, które przyjmowała jako dzieci pójdą swoją drogą jako osoby dorosłe.
Praca zawodowa skupia się wokół samorządu Miasta Gliwice i Powiatu Gliwickiego, można więc śmiało powiedzieć, że zasięg Jej działania to cała ziemia gliwicka. I pomoc Ludziom potrzebującym wsparcia.


Za swą pracę otrzymała liczne nagrody. Do ważniejszych należą:
Złota Odznaka im. Króla Kazimierza Wielkiego, przyznana w 2010 r. przez Konfederację Budownictwa i Nieruchomości w Warszawie, będąca wyróżnieniem za dotychczasową działalność na rzecz rozwoju budownictwa w Gliwicach i powiecie gliwickim.
Wielokrotnie nagradzana przez Starostę Gliwickiego, otrzymała nagrodę Wojewody za osiągnięcia dydaktyczno – wychowawcze, wiele nagród Prezydenta Miasta Gliwice za sprawność organizacyjną i pracę na rzecz dzieci. Była nominowana do nagrody „Ludzie Ziemi Gliwickiej 2004” – Kapituła nominowała do udziału w finale plebiscytu za „wielką społeczną pracę na rzecz dzieci poturbowanych przez los, stworzenie im warunków do lepszego i godnego dzieciństwa”. Otrzymała wyjątkową statuetkę - „Oskar” za działalność na rzecz dzieci od Radia PLUS i Multikina.
Jako radna aktywnie działa na rzecz społeczności lokalnej. Jest przewodniczącą komisji Gospodarki Komunalnej; to na Jej ręce trafiają trudne ludzkie sprawy, które sprawnie rozwiązuje. Dwunastoletnie doświadczenie w pracy radnej pomaga zmagać się ze sprawami trudnymi i czasem beznadziejnymi. Zawsze przyświeca Jej hasło „Blisko ludzkich spraw”.
Działając w Radzie Miasta Pani Magdalena jest inicjatorka imprez kulturalnych, koncertów, warsztatów z zespołem TGD, szopki Bożonarodzeniowej na gliwickim Rynku, pomysłodawczyni akcji społecznej „Uprzejmość w komunikacji” edukującej właściwe postawy, współorganizatorka akcji adopcyjnej na rzecz zwierząt z gliwickiego schroniska „Wariacje na cztery łapy”, w tym roku będzie miała miejsce X edycja akcji.
Od 26 października 2015 roku Mieszkańcy Gliwic mogą korzystać z darmowych porad prawnych, udzielanych przez wyspecjalizowanych prawników.
Jako radnej Rady Miasta udało się Pani Magdalenie zainicjować wspólnie z Kancelarią Adwokacką JPM Adwokaci Janson Pulda Meller sp. Partnerska, a dzięki życzliwości i otwartości dyrektora Miejskiej Biblioteki, uruchomić punkty porad prawnych dla Mieszkańców.
I wreszcie jedna z największych aktywności Pani Magdaleny. Inicjatywa i współorganizacja w roku 2017 i 2018 całego szeregu wydarzeń na rzecz gliwickiego Hospicjum Miłosierdzia Bożego, które, by nieść pomoc chorym musi być rozbudowane, zmodernizowane. Główny cel to zapewnienie godnych warunków chorym, ich rodzinom, personelowi i wolontariuszom. Wspólnie ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Chorych Hospicjum, GKS Piast Gliwice s.a. a centrum handlowym FORUM, Hotelem Qubus, MDK Gliwice i innymi podmiotami zorganizowane zostały mecze, koncerty, różnorodne warsztaty,. Wszystko rozpoczęło się od konferencji prasowej, zorganizowanej w GKS Piast Gliwice s.a. podczas której szeroko przedstawiono inicjatywę niesienia pomocy potrzebującym. Konferencja zainicjowała włączenie społeczności lokalnej w rozbudowę domu ulgi w cierpieniu, dziennikarze też spisali się na medal. Akcja została zainaugurowana meczem pomiędzy Reprezentacją Artystów Polskich a drużyną przyjaciół Hospicjum, na gliwickim rynku grały i tańczyły lokalne zespoły, aktorzy odgrywali przedstawienia, mali śpiewacy prezentowali swoje umiejętności, grał zespół Myslovitz, a całe Gliwice od najmłodszych do najstarszych mieszkańców były zaangażowanie w pomoc dla Hospicjum.

Zobacz również

Ukraińcy brutalnie zamordowali biznesmena. Jakiej kary żądają oskarżycie?

NOWE
Ukraińcy brutalnie zamordowali biznesmena. Jakiej kary żądają oskarżycie?

Nowa gra planszowa Moje ZOO zaprasza do odkrycia tajemnic w Gdańsku

Nowa gra planszowa Moje ZOO zaprasza do odkrycia tajemnic w Gdańsku

Polecamy

Nie żyje laureatka literackiej Nagrody Nobla. Miała 92 lata

NOWE
Nie żyje laureatka literackiej Nagrody Nobla. Miała 92 lata

Zatrzymanie obywatela Indii w Bażanowicach. Nielegalnie przekroczył granicę Polski

Zatrzymanie obywatela Indii w Bażanowicach. Nielegalnie przekroczył granicę Polski

Mistrzowie Polski w siatkówce plażowej startują z nowym projektem

Mistrzowie Polski w siatkówce plażowej startują z nowym projektem