Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konno i w mundurze? Wstąp do konnego oddziału policji. Na Śląsku znajdziesz taką formację w Częstochowie

Aneta Kasprzyk
Aneta Kasprzyk
W obecnej strukturze częstochowskiego oddziału konnej policji służbę pełni w nim 11 policjantów-jeźdźców i 12 koni służbowych. Trwa rekrutacja do konnej służby na Śląsku.
W obecnej strukturze częstochowskiego oddziału konnej policji służbę pełni w nim 11 policjantów-jeźdźców i 12 koni służbowych. Trwa rekrutacja do konnej służby na Śląsku. Śląska Policja
Twój partner będzie miał... piękną grzywę, mądre oczy i gibkie nogi. Warunki są dwa: musisz kochać konie i być zdolnym do służby w formacjach uzbrojonych. Śląska konna policja zaprasza w szeregi. Szkolenie z wierzchowcem możesz odbyć w Częstochowie.

Twoja praca nie będzie nudnym obowiązkiem. Twój partner będzie Ci ufać jak nikomu na świecie, będzie miał piękne oczy i czesaną wiatrem grzywę... Wstąp w szeregi policji konnej! Wesprzyj Wydział policji w Częstochowie.

Kochasz konie i pociąga Cię mundur? Wybór jest jeden: policja konna

Jeśli tylko jesteś zdolny do służby w formacjach uzbrojonych, chciałbyś na co dzień chronić i pomagać obywatelom, a przy tym bardzo kochasz konie - jesteś idealnym kandydatem do konnej policji.

- Podejmij wyzwanie i zostań jednym z nas. Zobacz jak wyglądało jedno z wielu szkoleń policyjnych wierzchowców w Częstochowie. Pamiętaj, że służba w Policji jest służbą dla społeczeństwa, wymagającą Twojego zaangażowania, odpowiedzialności, uczciwości i poczucia misji - piszą w swoim zaproszeniu do wstąpienia w umundurowane szeregi śląscy policjanci.

W codziennej służbie policjanta ważna jest chęć niesienia pomocy, empatia, ale też duża odporność psychiczna. Na służbie należy liczyć się z sytuacjami stresującymi, zagrażającymi życiu lub zdrowiu, jednak satysfakcja z realizowanych zadań rekompensuje minusy służby.

Jak to z końmi i mundurem bywało...

Konie w polskiej Policji służyły już w okresie międzywojennym. Pierwszy Szwadron Konny Państwowej Policji powołany został w Łodzi, w 1920 r. służyło w nim 90 funkcjonariuszy.

- Obecnie te piękne zwierzęta wykorzystywane są głównie do służby patrolowej, a także do działań związanych z zapewnianiem i przywracaniem naruszonego porządku publicznego podczas imprez masowych i zgromadzeń - czytamy na stronie śląskiej policji.

W roku 1936 r. miała miejsce istotna zmiana w Państwowej Policji Konnej - utworzono Dywizjon Konny Policji Państwowej, w skład którego wchodziło pięć szwadronów, liczących średnio około 100 policjantów. Szwadrony 1 i 2 stacjonowały w Warszawie, 3 i 4 w Kamionce Strumiłowej (woj. tarnopolskie), a 5 w Roju. Taka struktura Dywizjonu utrzymała się aż do momentu wybuchu II Wojny Światowej. W powojennej Policji konie pojawiły się w służbie w 1972 r. Powołano wtedy Pluton Konny, który umieszczony został w strukturach organizacyjnych Zmotoryzowanego Oddziału Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej. Służyły w nim 22 konie.

Śląska Policja szuka kandydatów do patroli konnych

Na Śląsku działały do tej pory dwa oddziały konnej policji: w Częstochowie i Chorzowie. Decyzją Kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, od 1 lutego 2020 r. zostały one scentralizowane. Z Zespołu Konnego Wydziału Prewencji KMP Chorzów i Wydziału Prewencji KMP Częstochowa utworzono Ogniwo Konne Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. W obecnej strukturze służbę pełni w nim 11 policjantów-jeźdźców i 12 koni służbowych. Trwa rekrutacja do konnej służby na Śląsku.

Obowiązek opieki nad zwierzętami. Koń to także funkcjonariusz

Konie na służbie objęte są specjalną ochroną. Status prawny zwierząt od momentu doboru do służby, poprzez czas realizacji zadań, aż po ich sytuację po wycofaniu z aktywnej pracy w Policji, w tym wymogi dla opiekuna, któremu przydziela się zwierzę pod opiekę, w poszczególnych formacjach, obowiązki opiekunów zwierząt, zasady żywienia zwierząt, zasady wykonywania zabiegów profilaktycznych i leczenia, którym te zwierzęta są poddawane, zasady wycofania zwierzęcia z użycia w służbie, status zwierząt wycofanych ze służby, mechanizmy kontroli i nadzoru reguluje specjalna ustawa. Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji w dniu 22 grudnia 2021 r. realizując delegację zawartą w ustawie zmieniającej, wydał rozporządzenie w sprawie psów służbowych i koni służbowych w Policji.

Chronologia powoływania pododdziałów konnych Policji w Polsce:

  • -Od 1972 r. – w Komendzie Stołecznej Policji
    Aktualnie w Ogniwie Konnym Sekcji Konnej i Przewodników Psów służbowych Wydziału Wywiadowczo-Patrolowego Komendy Stołecznej Policji pełni służbę 20 policjantów-jeźdźców i 22 konie służbowe.
  • -Od 1993 r. – w Komendzie Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim
    W Ogniwie Konnym Referatu Patrolowo-Interwencyjnego KPP w Tomaszowie Mazowieckim aktualnie pełni służbę 6 policjantów-jeźdźców i 5 koni służbowych.
  • - Od 1998 r. – w Komendzie Miejskiej Policji w Częstochowie
    Decyzją Kierownictwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach z dniem 1 lutego 2020 r. scentralizowane zostały Zespoły Konne Wydziału Prewencji KMP Chorzów i Wydziału Prewencji KMP Częstochowa w Ogniwo Konne Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie. W obecnej strukturze służbę pełni 11 policjantów-jeźdźców i 12 koni służbowych.
  • - Od 2000 r. do 2020 r. – w Komendzie Miejskiej Policji w Chorzowie
    W Zespole Konnym Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie w latach 2000-2020 pełniło służbę 6 policjantów-jeźdźców i 6 koni służbowych.
  • -Od 2000 r. – w Komendzie Miejskiej Policji w Poznaniu
    W Ogniwie Konnym Wydziału Sztab Policji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu aktualnie pełni służbę 11 policjantów-jeźdźców i 12 koni służbowych.
  • -Od 2000 r. – w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie
    W Ogniwie Konnym z/s w Zaczerniu Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie aktualnie pełni służbę 6 policjantów-jeźdźców i 7 koni służbowych.
  • -Od 2002 r. – w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Szczecinie
    W Sekcji Konnej Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie aktualnie pełni służbę 6 policjantów-jeźdźców i 7 koni służbowych.

Do służby policyjnej wykorzystywanych jest kilka ras koni, między innymi: Koń śląski, Polski koń szlachetny półkrwi (obecnie polski koń sportowy), Koń wielkopolski, Koń małopolski, Niemiecki koń sportowy, Koń holsztyński.

Nie przeocz

Zobacz także

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera