Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich ma 75 lat [ZDJĘCIA ARCHIWALNE]

Małgorzata Węgiel
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich ARC
Usypany z 29 tys. metrów sześciennych ziemi z grobów władców Polski, pól zwycięskich bitew - m.in. pod Grunwaldem, Niemczą i Głogowem oraz spod pomników powstańców, Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich obchodzi w tym roku swoje 75. urodziny. ZOBACZCIE unikatowe zdjęcia z budowy kopca.

Z tej okazji władze Piekar Śląskich postanowiły zorganizować szereg imprez okolicznościowych i wydać pamiątkową monografię Kopca Wyzwolenia. Urzędnicy szukają więc krewnych tych, którzy nasz Kopiec sypali.

- Chcemy przygotować publikację wspólnie z mieszkańcami - mówi Anna Garcorz, naczelniczka Wydziału Promocji piekarskiego magistratu. - Prosimy wszystkich, którzy mają fotografie, dokumenty, mapy i wszelkiego rodzaju pamiątki, związane z historią piekarskiego Kopca o kontakt z Wydziałem Promocji pod numerem tel. 32 77 61 489 - namawia naczelniczka.

INTERESUJE CIĘ HISTORIA? ZOBACZ SPECJALNY SERWIS DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Cykl imprez związanych z piekarskim kopcem imprez rozpocznie się już w kwietniu. W poniedziałek wielkanocny odbędzie się coroczne puszczanie latawców. Ta organizowana wspólnie przez Stowarzyszeniem "Kuklok" i Urząd Miasta impreza ma już swoją tradycję i renomę w województwie. Kulminacja obchodów zaplanowana jest na Noc Świętojańską (23. czerwca). Wtedy przy Kopcu Wyzwolenia odbędzie się wielki piknik harcerski, połączony z koncertem plenerowym i innymi atrakcjami.

Pierwszą łopatę pod budowę Kopca Wyzwolenia położono 17 września 1932 roku. Na pomysł stworzenia nietypowego pomnika wpadli powstańcy śląscy, którzy postanowili w ten sposób "uczcić pamięć poległych w powstaniach śląskich bohaterów nad brzegami Odry i Góry św. Anny". Projektantem kopca był inż. Eugeniusz Zaczyński. W sypanie kopca włączyło się ponad pół tysiąca grup ochotników z różnych stron Polski - co zostało udokumentowane w Złotej Księdze Budowy Kopca Wyzwolenia Śląska w Wielkich Piekarach. Budowanie pomnika zajęło pięć lat. Kopiec został poświęcony 20 czerwca 1937 roku ks. Wawrzyńca Puchera.

* CZYTAJ KONIECZNIE:

*KATASTROFA KOLEJOWA W SZCZEKOCINACH - RAPORT SPECJALNY DZIENNIKA ZACHODNIEGO
*ŚLĄZACY I KASZUBI WSPÓLNIE CHCĄ WALCZYĆ O UZNANIE MNIEJSZOŚCI ETNICZNEJ

Codziennie rano najświeższe informacje z woj. śląskiego prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera


*ALE FUTURYSTYKA! Zobacz jak będą wyglądać Katowice w 2015 roku. WIZUALIZACJE
*Niesamowicie GORĄCE DZIEWCZYNY na mroźne dni. Zobacz FOTKI Queen Śląska i Zagłębia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!