Oto widoki z Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich. Robią wrażenie!
Kopiec Wyzwolenia w Piekarach Śląskich to niewątpliwie jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc na całej mapie województwa śląskiego. Został on usypany w latach 1932-1937. Dzięki temu, uczczono 250. rocznicę przemarszu husarii polskiej króla Jana III Sobieskiego pod Wiedeń, a także piętnastą rocznicę przyłączenia wschodniej części Górnego Śląska do Polski.
Piekarski kopiec stał się więc symbolem walki o polskość oraz pamiątką walk powstańców śląskich.
Nie przeocz
Kopiec znajduje się w zachodniej części centrum miasta i jest najwyższym punktem. Z wysokości nieco ponad 350 metrów nad poziomem morza można więc podziwiać panoramę okolicy. Widać np. Bazylikę Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja.
Zobacz zdjęcia z Kopca Wyzwolenia w Piekarach Śląskich:
ZOBACZCIE ZDJĘCIA
Wszystkie osoby, które chciałyby poznać historię kopca mogą to zrobić za pomocą smartfona. U jego podnóża zamontowana jest bowiem tabliczka ze specjalnym kodem QR. Wystarczy go zeskanować, dzięki czemu można wysłuchać bogatej informacji o miejscu, które jest niezwykle ważne dla historii Piekar Śląskich. Przygotowano trzy wersje językowe: polska (z elementami śląskiej godki), angielska i niemiecka.
Zobacz koniecznie
- Lekcja historii w formie audio może być szczególnie atrakcyjna dla osób spoza Piekar Śląskich, które często odwiedzają to miejsce, jednak z pewnością sami piekarzanie będą mieć szansę na zgłębienie swojej wiedzy o mieście - informuje Andrzej Zazgórnik z biura prasowego piekarskiego magistratu.
Warto też wspomnieć, że w listopadzie 2019 roku Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu monetę okolicznościową o nominale 5 zł, na której widać Kopiec Wyzwolenia.
Musisz to wiedzieć
Bądź na bieżąco i obserwuj

W jakim kierunku powinna się zmieniać UE?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?