Koronawirus: prawo pracy a kwarantanna. Internauci pytają, PIP odpowiada. Sprawdź, co może pracodawca i jakie prawa przysługują pracownikowi

MCH

Wideo

Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Wróciłeś z kraju, w którym zdiagnozowano przypadki koronawirusa. Czy twój szef może kazać zrobić ci dodatkowe badania, kazać pracować z domu czy wysłać na przymusowy urlop? Albo z drugiej strony - czy możesz odmówić pracodawcy wyjazdu służbowego do państwa objętego niebezpiecznym wirusem? Państwowa Inspekcja Pracy rozwiewa wątpliwości.

Na kwarantannę może wysłać nas inspektor sanitarny lub lekarz, ale nie pracodawca. Jeśli oczywiście zajdą ku temu poważne przesłanki - zajdzie podejrzanie, że mogliśmy złapać zakażenie lub mieliśmy styczność ze źródłem biologicznego czynnika chorobotwórczego. Kwestię tę regulują ściśle przepisy.

Przepisy a kwarantanna. ZUS wyjaśnia, pracownikowi objętemu kwarantanną przysługuje zasiłek

- Pracownik, który otrzyma taką decyzję inspektora sanitarnego, powinien dostarczyć ją pracodawcy. Dokument będzie podstawą do wypłaty świadczeń z tytułu choroby - wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego - wyjaśnia Paweł Żebrowski, rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co  o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

Jeśli natomiast kwarantannie poddane ma zostać dziecko, rodzić może wystąpić o zasiłek opiekuńczy.

Eksperci Państwowej Inspekcji Pracy przypominają, że to nie pracodawca jest od tego, aby oceniać stan zdrowia pracownika. "Niedopuszczenie pracownika do pracy, ze względu na potencjalne zarażeniem wirusem, może narazić pracodawcę na zarzutu o nękanie, czy stosowanie mobbingu" - przypominają na stronie internetowej PIP-u. Szef może jednak zaproponować nam pracę zdalną.

Kodeks pracy a kwarantanna. Eksperci PIP rozwiewają wątpliwości

Państwowa Inspekcja Pracy w związku z licznymi wątpliwościami, dotyczącymi stosowania przepisów prawa pracy w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem, przygotowała odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. O co najczęściej pytamy?

Czy pracownik z uwagi na ryzyko zarażenia może odmówić wyjazdu w rejon, w którym występuje koronawirus?

PIP odpowiada: Zgodnie z art. 210 § 1 Kodeksu pracy w razie gdy warunki pracy nie odpowiadają przepisom bezpieczeństwa i higieny pracy i stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia lub życia pracownika albo gdy wykonywana przez niego praca grozi takim niebezpieczeństwem innym osobom, pracownik ma prawo powstrzymać się od wykonywania pracy, zawiadamiając o tym niezwłocznie przełożonego.

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik.Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Jak uniknąć zarażenia koronawirusem? Oto nasz poradnik

Zatem pracownik, którego pracodawca wysyła w delegację (wyjazd służbowy) w rejony zagrożone koronawirusem, może odmówić wykonania takiego polecenia ze względu na bezpośrednie zagrożenie swojego życia lub zdrowia oraz ryzyko rozprzestrzenienia choroby w kraju tzn. narażenie na niebezpieczeństwo innych osób.

Dla pracodawcy i pracownika przy podejmowaniu decyzji dotyczących wyjazdu służbowego w rejony zagrożone powinny być wiążące zalecenia, komunikaty właściwych organów państwowych, w szczególności Państwowej Inspekcji Sanitarnej, czy Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Jeżeli pracownik zdecyduje się na wyjazd w regiony gdzie może być narażony na zarażenie koronawirusem, wówczas pracodawca powinien ocenić ryzyko związane z takim wyjazdem i zapewnić pracownikowi odpowiednie środki ograniczające ryzyka związane z możliwością zarażenia patogenem oraz podjąć działania, które zminimalizują potencjalne zagrożenie, np. zorganizować tak wyjazd, by czas przebywania w niebezpiecznym miejscu był jak najkrótszy.

Czy pracodawca może zlecić dodatkowe badania lekarskie pracownikowi, który powraca do pracy po wyjeździe do regionu/kraju, w którym był narażony na zakażenie koronawirusem?
PIP odpowiada: Prawo pracy określa zasady kierowania pracowników na badania lekarskie i przeprowadzania badań wstępnych, okresowych i kontrolnych pracownika. Przepisy nie przewidują kierowania pracownika na badania w związku ze zwiększonym ryzykiem zachorowania na choroby wirusowe. Zgodnie z art. 229 Kodeksu pracy pracownik podlega badaniom profilaktycznym: wstępnym - przy przyjęciu do pracy, a także okresowym i kontrolnym. Zakres i częstotliwość badań okresowych ustala lekarz zgodnie ze wskazówkami metodycznymi w sprawie przeprowadzania badań profilaktycznych. Badania kontrolne są wykonywane w przypadku, gdy niezdolność pracownika do pracy trwała dłużej niż 30 dni.

Sprawdź, do których krajów GIS odradza podróżeZobacz kolejne zdjęcia/plansze. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

GIS odradza podróż do 9 krajów. Koronawirus rozprzestrzenia ...

]

Tryb i zakres badań profilaktycznych pracowników są uregulowane przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 39 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, z zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz. U z 2016 r. poz. 2067).

Zgodnie z przepisem § 6 wskazanego rozporządzenia przeprowadzenie badań lekarskich poza terminami wynikającymi z częstotliwości wykonywania badań okresowych i orzekanie o możliwości wykonywania dotychczasowej pracy może zachodzić w przypadku: konieczności przeniesienia pracownika do innej pracy ze względu na stwierdzenie szkodliwego wpływu wykonywanej pracy na zdrowie pracownika (art. 155 § 1 Kodeksu pracy); stwierdzenie u pracownika objawów wskazujących na powstanie choroby zawodowej (art. 230 § 1 Kodeksu pracy); stwierdzenia niezdolności do wykonywania dotychczasowej pracy u pracownika, który uległ wypadkowi przy pracy lub u którego stwierdzono chorobę zawodową, lecz nie zaliczono do żadnej z grup inwalidów art. 231 Kodeksu pracy). Skierowanie na przeprowadzenie badania wydaje pracodawca po zgłoszeniu przez pracownika niemożności wykonywania dotychczasowej pracy.

Przepisy Kodeksu pracy oraz wspomnianego rozporządzenia nie uprawniają natomiast pracodawcy do skierowania pracownika na badania lekarskie w sytuacji, gdy np. pracownik jest przeziębiony i może zagrażać innym pracownikom, bez zgody tego pracownika, jeżeli nie zbiega się to z terminem kolejnego badania okresowego.

Stosownie do art. 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U z 2019 r. poz. 537 z późn. zm.) lekarz może przeprowadzić badanie lub udzielić innych świadczeń zdrowotnych, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, po wyrażeniu zgody przez pacjenta. Wyjątki w tym zakresie przewiduje w szczególności ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U z 2019 r. poz.1239 z późn. zm.).

Czy pracodawca może zabronić pracownikowi wykorzystania urlopu, jeżeli ma on być wykorzystany w kraju, gdzie jest duże ryzyko zainfekowania koronawirusem?
PIP odpowiada: Pracodawca nie ma podstaw prawnych do zbierania informacji dotyczących miejsca wypoczynku pracownika, a pracownik nie jest zobowiązany do ujawniania miejsca spędzania urlopu wypoczynkowego.

Czy pracodawca w ramach profilaktyki i kwarantanny może pracownikowi powracającemu z regionów objętych działaniem koronawirusa zaproponować czasową pracę z domu?
PIP odpowiada: Jeśli pracodawca uzyskał informacje, że pracownik przebywał w strefie, gdzie mógł zostać zarażony koronawirusem, może zaproponować pracownikowi świadczenie pracy zdalnej. Warunki świadczenia pracy w domu powinny zostać uzgodnione w porozumieniu stron stosunku pracy. Nie mogą naruszać powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy np. norm czasu pracy.

Czy pracodawca ma prawo wysłać na urlop pracownika wracającego z wypoczynku z regionu objętego koronawirusem?
PIP odpowiada: Pracodawca nie może zobowiązać pracownika powracającego do pracy z pobytu w strefie zagrożonej koronawirusem do wykorzystania urlopu wypoczynkowego. Nie jest też właściwy do podejmowania działań izolujących pracownika w ramach kwarantanny.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
prawnik-infolinia.pl

Koronawirus porady prawne przez telefon https://prawnik-infolinia.pl/koronawirus-porady-prawne-z-prawa-pracy-i-upadlosci/

G
Gość
12 marca, 17:57, Ryszard:

Rząd ogłosił czasowe zawieszenie szkół, przedszkoli itd. w związku z tym pracownicy zarówno nauczyciele jak i pozostała obsługa również nie mogą wykonywać pracy bo kwarantanna nakazana odgórnie. Właśnie się dowiedziałem, a jestem pracownikiem fizycznym w prywatnym przedszkolu, że nasz szef będzie nam te dni odbierał z naszego urlopu. Czy to jest zgodne z prawem? Bo koniec końców ja nie biorę żadnego urlopu na moje "widzi mi sie" zostałem do tego zmuszony. Czy gdzieś ktoś o tym pomyślał? O tym jak prywaciarze będą lapali się każdego sposobu żeby tylko urwać i tak marne zarobki bo wcale nie płacą więcej-najniższa krajowa. CZY ODBIERANIE TYCH DNI Z NASZYCH URLOPÓW JEST ZGODNE Z PRAWEM? Dziękuję za odpowiedz

Też jestem ciekawa

R
Ryszard

Rząd ogłosił czasowe zawieszenie szkół, przedszkoli itd. w związku z tym pracownicy zarówno nauczyciele jak i pozostała obsługa również nie mogą wykonywać pracy bo kwarantanna nakazana odgórnie. Właśnie się dowiedziałem, a jestem pracownikiem fizycznym w prywatnym przedszkolu, że nasz szef będzie nam te dni odbierał z naszego urlopu. Czy to jest zgodne z prawem? Bo koniec końców ja nie biorę żadnego urlopu na moje "widzi mi sie" zostałem do tego zmuszony. Czy gdzieś ktoś o tym pomyślał? O tym jak prywaciarze będą lapali się każdego sposobu żeby tylko urwać i tak marne zarobki bo wcale nie płacą więcej-najniższa krajowa. CZY ODBIERANIE TYCH DNI Z NASZYCH URLOPÓW JEST ZGODNE Z PRAWEM? Dziękuję za odpowiedz

Dodaj ogłoszenie