Korowód Tygodnia Kultury Beskidzkiej przeszedł w Szczyrku. Górale są wierni tradycji

Łukasz Klimaniec
Łukasz Klimaniec
Korowód 57 Tygodnia Kultury Beskidzkiej przeszedł ulicami Szczyrku. Wzięli w nim udział artyści Regionalnego Zespół Pieśni i Tańca „Klimczok” oraz  Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Ondraszek”, które w tym roku świętują swoje jubileusze. Przesuwaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie.
Korowód 57 Tygodnia Kultury Beskidzkiej przeszedł ulicami Szczyrku. Wzięli w nim udział artyści Regionalnego Zespół Pieśni i Tańca „Klimczok” oraz Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Ondraszek”, które w tym roku świętują swoje jubileusze. Przesuwaj gestem lub za pomocą strzałki, by zobaczyć kolejne zdjęcie. Łukasz Klimaniec
57. Tydzień Kultury Beskidzkiej rozpoczął się w sobotę w Wiśle, ale to w niedzielę 26 lipca w Szczyrku turyści mogli podziwiać korowód TKB, jaki przeszedł na plac św. Jakuba.

Największe w Europie święto folkloru, jakim jest Tydzień Kultury Beskidzkiej, rozpoczął się w sobotę w Wiśle. W amfiteatrze im. Stanisława Hadyny w specjalnie zorganizowanym „Studio Korowód” zostały zaprezentowany zespoły i grupy śpiewacze biorące udział w tegorocznym wydarzeniu.

Z powodu epidemii większość wydarzeń 57 Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbywa się za pośrednictwem transmisji internetowych – „na żywo”, dzięki nowym technologiom, relacjonowane są koncerty, jakie przygotowały miasta-estrady, a codziennie każde z nich prezentuje przygotowany wcześniej film poświęcony tradycji i historii święta folkloru.

Musisz to wiedzieć

Na szczęście nie wszystko odbywa się za pośrednictwem transmisji. W niedzielę 26 lipca ulicami Szczyrku przeszedł barwny i rozśpiewany korowód TKB złożony z artystów Regionalnego Zespół Pieśni i Tańca „Klimczok” oraz Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Ondraszek, które w tym roku świętują swoje jubileusze istnienia – „Klimczok” 35 lat, a „Ondraszek” 55 lat.

W intencji obu zespołów odprawiona została msza w kościele św. Ap. Piotra i Pawła. Sprawowana w góralskiej oprawie, z góralskim śpiewem i instrumentami, przyciągnęła także turystów. Ks. Władysław Zązel, kapelan Związku Podhalan, w homilii podkreślał, jak ważne jest trwanie w tradycji – polskiej, chrześcijańskiej i góralskiej, bycie jej wiernym i podejmowanie wysiłku do jej zachowania.

Zobacz w galerii zdjęcia z korowodu

Po mszy artyści obu zespołów oraz towarzyszący im goście przeszli ulicami Szczyrku i deptakiem nad Żylicą na plac św. Jakuba. Korowód przyciągnął uwagę turystów, którzy oklaskiwali i fotografowali szczyrkowskich artystów „Klimczoka” i „Ondraszka”. Na placu św. Jakuba kierownicy zespołów odebrali wyróżnienia i upominki przyznane artystom przez władze miasta, powiatu i Regionalny Ośrodek Kultury.

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

Zobacz prace artystów sztuki współczesnej z całej Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni
Dodaj ogłoszenie