Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koziegłowy: Przesyłka do Yad Vashem ma odkurzyć dzieje Żydów

Krzysztof Suliga
Tzvi Norich ocalał dzięki pomocy miejscowych rodzin
Tzvi Norich ocalał dzięki pomocy miejscowych rodzin FOT. KRZYSZTOF SULIGA
Stowarzyszenie dla Rozwoju Gminy Koziegłowy zgromadziło i opracowało materiał dotyczący historii koziegłowskich Żydów.

Projekt nazwano Przesyłką do Yad Vashem. Całość trafi do Instytutu w Jerozolimie za sprawą Tzvi Noricha, któremu przekazana została bogato ilustrowana księga oraz jej elektroniczna wersja na DVD.

Mieszkający w Izraelu Norich jest jednym z koziegłowskich Żydów, który ocalał podczas II wojny światowej dzięki pomocy rodzin Andrzeja Skopa z Woźnik i Antoniego Błońskiego z Rosochacza.

W Koziegłowach mieszkało około 300 Żydów, którzy zostali stamtąd wysiedleni wiosną 1942 r. do getta w Zawierciu, a później przewiezieni do obozów zagłady. Ocalało z nich zaledwie pięciu. Jedyny żyjący to Haim Kenigsberg, który wraz z Norichem był konsultantem projektu. W ubiegłym roku Kenigsberg gościł w Koziegłowach.

Opracowanie historii koziegłowskich Żydów było odpowiedzią na apel jego i nauczycielki Hany Danieli, o odnalezienie dokumentacji oraz przesłanie jej do Instytutu Yad Vashem. W przesyłce znalazł się m.in. wniosek o nadanie tytułu Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata rodzinie Antoniego Błońskiego i Pawła Skopa.

W maju Norich przybył do Koziegłów wraz z żoną, córką i synem. Odbyła się tam prezentacja projektu, który w ramach programu Równać Szanse 2008 dofinansowała Polska Fundacja Dzieci i Młodzieży. Koordynatorem projektu jest Leonard Jagoda. Stowarzyszenie realizowało go przy pomocy uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Koziegłowach, którzy bardzo pomogli przy zbieraniu materiału. Powstały dwie 300-stronicowe księgi z polską i angielską narracją. Są w nich liczne i niejednokrotnie unikalne fotografie i nieznane dotąd fakty.

Opracowanie zawiera szczegółowe dane o rodzinach żydowskich, ich adresach, dziesiątki starych metryk oraz przedwojenne dokumenty założycielskie organizacji żydowskich w Koziegłowach. Jedną z wyeksponowanych postaci jest rabin Arie Cwi Frumer, który był przed wojną rektorem słynnej na cały świat Jesziwy Lubelskiej (Akademii Mędrców).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!