MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Współpraca między Sosnowcem a ukraińskim miastem Sambor. Umowa podpisana

Szymon Kwiatkowski
Szymon Kwiatkowski
Współpraca między Sosnowcem a ukraińskim miastem Sambor. Włodarze podpisali umowę.
Współpraca między Sosnowcem a ukraińskim miastem Sambor. Włodarze podpisali umowę. UM Sosnowiec
8 maja nastąpiło uroczyste podpisanie umowy o współpracy między Sosnowcem a ukraińskim miastem Sambor. Uroczystość odbyła się w sosnowieckim Muzeum. Stronę ukraińską reprezentował Yurii Hamar, burmistrz Sambora, a Sosnowiec Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.

Sosnowiec od wielu lat współpracuje z ukraińskim miastem Sambor. Jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie przedstawiciele obu miast wymieniali doświadczenia i realizowali wspólne projekty. Po rosyjskiej agresji na naszych wschodnich sąsiadów więź między miastami jeszcze bardziej się umocniła.

Współpraca między Sosnowcem a ukraińskim miastem Sambor

8 maja Sosnowiec wraz z ukraińskim miastem Sambor podpisał umowę partnerską, która zacieśnia dotychczasową współpracę. Uroczystość odbyła się w sosnowieckim Muzeum. Stronę ukraińską reprezentował Yurii Hamar, burmistrz Sambora, a Sosnowiec Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta.

- Jest mi niezmiernie miło gościć w naszym mieście delegację miasta Sambor. Nasze miasta od kilku lat współpracują na wielu płaszczyznach. Dziś formalizujemy dotychczasowe relacje — informował Arkadiusz Chęciński, prezydent miasta Sosnowiec — Mam nadzieję, że niebawem będziemy mogli razem świętować zakończenie działań wojennych w Ukrainie. Od początku agresji Rosji na Ukrainę Sosnowiec pomaga sąsiadom zza wschodniej granicy. W naszym mieście schronienie znalazło wiele osób z terenów objętych działaniami wojennymi — dodawał.

Jednym z pierwszych projektów zrealizowanych w ramach współpracy Sambora i Sosnowca był projekt „Jak POL-UKrować nasze relacje? Polsko-ukraiński przewodnik ksenofoba" realizowany w 2017 roku. Wówczas miała miejsce wymiana młodzieży – Sambor odwiedzili uczniowie VI LO im. Janusza Korczaka.

Pomoc Sosnowca

Inwazja Rosji na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku. Od tego czasu mieszkańcy Sosnowca wraz z władzami miasta czynnie angażowali się w pomoc obywatelom Ukrainy. Sosnowiec zorganizował wysyłkę darów do Sambora i Dergacze, drugiego miasta partnerskiego Sosnowca w Ukrainie. W kwietniu 2023 roku przekazano agregaty prądotwórcze oraz powerbanki. Do Sambora przekazano także dary, które zostały zebrane przez mieszkańców francuskiego miasta partnerskiego Sosnowca, Les Mureaux – 32 palety z artykułami higienicznymi dla dzieci i młodzieży oraz artykułami szkolnymi.

- Sambor i Sosnowiec stały się sobie bardzo bliskie. Pomiędzy mieszkańcami obu miast narodziły się przyjaźnie, które trwają do dziś. Cieszę się, że możemy być tutaj i podpisać umowę partnerską, która wzmacnia to, co do tej pory udało nam się razem zrobić. Żyjemy w niepewnych czasach, ale mając oparcie w takim sąsiedzie i takich partnerach jak miasto Sosnowiec możemy z optymizmem patrzeć w przyszłość — podkreślał Yurii Hamar, burmistrz Sambora.

Sambor

Miasto Sambor znajduje się 75 km na zachód od Lwowa. Zamieszkuje je ponad 30 tys. mieszkańców. Przed wojną miasto było często odwiedzane przez polskich turystów, którzy odwiedzali ukraińskie Karpaty oraz Przedgórze Karpackie. Zostało założone w 1390 roku przez wojewodę krakowskiego. W trakcie rozbiorów należało do zaboru austriackiego. Po I wojnie światowej wróciło do terytorium II RP. We wrześniu 1939 miasto zajęły wojska niemieckie, później przeszło pod okupację sowiecką. Dziś w Samborze działa oddział Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej, Dom Polski oraz Szkoła Języka Polskiego im. Jana Pawła II.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Komentarze piłkarzy po meczu Polska-Holandia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni