Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krajobraz po nawałnicy: jej skutki będą usuwane przez kilka dni WIDEO+ZDJĘCIA

Szymon Kamczyk
Szymon Kamczyk
Interwencja strażaków w gminie Lyski.
Interwencja strażaków w gminie Lyski. Czytelnik
Potężne nawałnice przeszły wczoraj nad województwem śląskim. Straż pożarna musiała interweniować tylko tej jednej nocy, aż 392 razy. Po nawałnicy zastaliśmy kilkadziesiąt zerwanych dachów, powalone drzewa na drogi, zalane ulice i 11 tysięcy osób bez prądu.

Potężna nawałnica, grad, pioruny. I trąba powietrzna, która zrywała dachy, łamała potężne drzewa. Takie sceny rozegrały się wczoraj nad regionem rybnickim, raciborskim oraz na Podbeskidziu. Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach informuje o występujących utrudnieniach w Kuźni Raciborskiej na DW 922 i 425, gdzie jezdnia zablokowana jest z powodu powalonych drzew. Na godz. 7.30 droga przejezdna była tylko dla służb ratowniczych. Na miejscu trwają dalsze działania zabezpieczające oraz usprawniające ruch na drogach.

Z najświeższych informacji (stan na godz. 6.00) wynika, że 152 stacji dostarczania energii nie działa. Rano ok. 11 tys. osób pozbawionych było światła. W Kuźni Raciborskiej może to być 2700 osób, w Gaszowicach - 1750, Świerklanach - 1650, Lyskach - 1550, Rydułtowach - 1150 i Rybniku - 1050. Brak energii elektrycznej odczuli również mieszkańcy Pilchowic, Nędzy i Wodzisławia Śląskiego.

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego podało raport, w którym informuje, że tylko tej nocy straż pożarna interweniowała 392 razy w powiatach: raciborskim (56), rybnickim (110), wodzisławskim (94), cieszyńskim (132). Zgłoszenia dotyczyły przede wszystkim powalonych drzew, uszkodzonych dachów i zalanych dróg.

Tylko tej nocy w naszym regionie nawałnica zerwała kilkadziesiąt dachów. W powiecie raciborskim zerwało dachy 10 budynków mieszkalnych i 2 gospodarczych (w gminie Kuźnia Raciborska oraz Nędza). Powiat raciborski, to 40 zerwanych dachów w domach i 5 w budynkach gospodarczych. Natomiast w powiecie wodzisławskim nawałnica uszkodziła dachy 3 budynków mieszkalnych (w Rydułtowach), w Radlinie uszkodzony został dach Dom Sportu i zakład masarski „Berger". Tej nocy ucierpieli również mieszkańcy powiatu cieszyńskiego, w którym uszkodzonych zostało 12 dachów w domach jednorodzinnych i 6 budynkach gospodarczych.

Kuźnia Raciborska, Gaszowice, Rydułtowy i Radlin - te miejscowości najbardziej ucierpiały w wyniku wczorajszej nawałnicy. Działania strażaków trwają obecnie w wielu miejscach. Najbardziej newralgiczne punkty to DW 922 z Kuźni Raciborskiej do Nędzy oraz droga z Szymocic do Górek Śląskiej. Oba trakty są na razie nieprzejezdne.

- Działania związane z usuwaniem skutków burzy będziemy prowadzić pewnie jeszcze przez kilka dni. Te najbardziej naglące interwencje jednak już się zakończyły - słyszymy w komendzie PSP w Rybniku. Tam odnotowano wczoraj 110 interwencji, z czego ok. połowę stanowiły powalone drzewa i konary na jezdni, a drugą zerwane i uszkodzone dachy. Najbardziej poszkodowane obszary to rejon Pieców, Gaszowic, Suminy i Lysek. Nie było poszkodowanych.

Co innego na terenie powiatu raciborskiego, gdzie najcięższa sytuacja była w okolicach Kuźni Raciborskiej, Nędzy, Górek Śląskich.

- Droga wojewódzka 922 jest obecnie zablokowana między Nędzą a Kuźnią Raciborską jest w tej chwili nieprzejezdna. Również na drodze do Górek Śląskich od Szymocic, na przejeździe kolejowym trwają działania i droga jest nieprzejezdna. Tam również zablokowany jest pociąg na torach – poinformował nas dyżurny raciborskiej komendy straży pożarnej.

Na DW 922 na samochód przewróciło się drzewo. Poszkodowany mężczyzna został zabrany przez śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Również w Nędzy na terenie Leśnej Polany kobieta w ciąży została zabrana przez pogotowie, bo zasłabła po uderzeniu drzewa w domek kempingowy. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Na terenie powiatu raciborskiego odnotowano łącznie ok. 60 interwencji.

CZYTAJCIE TEŻ:
Trąba powietrzna nad Śląskiem. To był horror!
Nawałnica nad Śląskiem Cieszyńskim

Zerwany dach z domu dziecka i ARiMR w Międzyświeciu

Nawałnica nad Śląskiem Cieszyńskim. Połamane zostały drzewa,...

Również sporo pracy mieli strażacy z komend w Wodzisławiu i Rydułtowach. Odnotowano 94 zdarzenia. 43 interwencje dotyczyły złamanych i nadłamanych drzew. Pomagano w zabezpieczeniu 28 uszkodzonych i zerwanych dachów na budynkach mieszkalnych i w 4 przypadkach na budynkach gospodarczych.

- Pozostałe zdarzenia to zalania piwnic, uszkodzone przewody energetyczne czy telekomunikacyjne – wyjaśnia Mateusz Kaczmarek, dyżurny Komendy PSP w Wodzisławiu Śląskim.

W Marklowicach strażacy zostali wezwani do pożaru poddasza, jednak po przyjeździe okazało się, że w wyniku burzy przyłącze energetyczne domu zaczęło iskrzyć i doszło do zwarcia. Sam pożar jednak nie wystąpił. Na terenie powiatu wodzisławskiego najbardziej ucierpiały Rydułtowy i Radlin. Odnotowano też szkody na dużych obiektach, m.in. zerwany i uszkodzony dach na terenie Zakładów Mięsnych Berger (ok. 600 m kw. uszkodzonego dachu) w Rydułtowach oraz na ośrodku MOSiR w Radlinie. Pojawiła się również pogłoska o pożarze na terenie Koksowni Radlin. To jednak plotka. Ze względu na tzw. postój gazowy, zapalono aż 6 świeczek, czyli kominów ze spalanym nadmiarem gazu. To utworzyło charakterystyczną łunę i spory ogień, co niektórzy mogli odebrać jako pożar.

CZYTAJCIE TEŻ:
Trąba powietrzna nad Rybnikiem. Zrywała dachy, łamała drzewa

Trąba powietrzna przeszła nad Rybnikiem i powiatem. Największe zniszczenia są w Gaszowicach

Trąba powietrzna nad Rybnikiem. Zrywała dachy, łamała drzewa ZDJĘCIA

Również w Jastrzębiu odnotowano kilka interwencji. W sumie było to 9 zdarzeń związanych z burzą, z czego 6 stanowiły powalone i nadłamane drzewa, 2 zalane drogi i 1 zalana piwnica. Najspokojniej w Żorach – strażacy usuwali zaledwie jedno powalone na drogę drzewo.

Ponad 130 interwencji strażaków po wczorajszej nawałnicy nad Śląskiem Cieszyńskim. Najgorzej w gm. Skoczów i Dębowiec. Nie ma osób poszkodowanych. Niestety nawałnicy nie przeżyły trzy młode bociany z gniazda w Ochabach.

- Wczorajsze statystki zamknęliśmy liczbą 132 zdarzeń. Odnotowaliśmy 18 podtopień budynków, sześć podtopień dróg, 69 wiatrołomów, 18 uszkodzonych dachów - w tym 12 mieszkalnych budynków i sześć gospodarczych. Na szczęście nie było osób poszkodowanych - przekazał st. sekc. Michał Swoboda, rzecznik cieszyńskich strażaków.

Wojewoda śląski w Gaszowicach zapowiada odszkodowania

Wojewoda śląski w Gaszowicach zapowiada odszkodowania WIDEO+ZDJĘCIA

Najgorsza sytuacja panowała w gminach Skoczów oraz Dębowiec. W Międzyświęciu k. Skoczowa ewakuowanych było sześcioro dzieci oraz dwóch wychowawców z domu dziecka, gdzie zerwane zostało poszycie dachowe. Dach zerwany został także z biura powiatowego Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Nawałnica uszkodziła także dachy w miejscowościach: Ochaby, Skoczów, Harbutowice, Iskrzyczyn, Dęboweic, Kisielów oraz Drogomyśl. W Simoradzu - to gmina Dębowiec - została uszkodzona połowa dachu dużego kurnika. Na szczęście zwierzętom nic się nie stało. Mniej szczęścia miały trzy młode bociany, które - jak informuje facebookowy serwis "Skocz do Skoczowa" - nie przeżył gradobicia w Ochabach. - Dopiero uczyły się latać. Matka nawoływała młode - po chwili odleciała - czytamy w serwisie.

Zgłoszenia do strażaków napływały do około 23-ej, później strażacy jeździli od miejsca do miejsca.

- W działania było zaangażowanych 600 strażaków, ale to wstępne dane, więc ta liczba na pewno będzie zdecydowanie wyższa - mówi Michał Swoboda.

Wielka woda 1997. Zobacz niezwykły dokument multimedialny, który przygotowaliśmy z okazji 20-rocznicy wydarzeń z lipca 1997 roku. Archiwalne filmy, zdjęcie i teksty. Zachęcamy, by oglądać w trybie pełnoekranowym komputera.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!