MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Krem z jadem kobry królewskiej z Wietnamu - sposób na kłopoty

Oprac. MAKI
Bez stosownych dokumentów, tego typu specyfików przewozić nie wolno
Bez stosownych dokumentów, tego typu specyfików przewozić nie wolno Mat. pras. IS Katowice, zdj. ilustracyjne
Krem z jadem kobry królewskiej przywiozła turystka z podróży do Wietnamu. Podczas kontroli celnej okazało się, że niestety, nie miała na medykament zezwolenia, a wąż, z którego jadu specyfik wykonano - jest chroniony Konwencją Waszyngtońską.

Krem z jadem kobry królewskiej zatrzymany na pyrzowickim lotnisku

4 opakowania kremu z jadem kobry królewskiej zauważyli funkcjonariuszy Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach w bagażu pasażerki na lotnisku w Pyrzowicach.
Kobieta powracająca z Wietnamu nie dokonała zgłoszenia celnego kremu z jadem kobry królewskiej, która jest chronionym gatunkiem dzikiej fauny, wymienionym w załącznikach do Konwencji Waszyngtońskiej. Funkcjonariusze ze Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach podczas kontroli celnej w ruchu osobowym w Oddziale Celnym Osobowym w Katowicach-Pyrzowicach zatrzymali 4 opakowania kremu z jadem kobry.

W Azji tego typu medykamenty są bardzo popularne. Ze względu na rzekomy bezpośredni wpływ jadu, środek reklamowany jest jako specyfik zmniejszający bóle zapalne, zapalenie stawów, mięśni oraz ostre nerwobóle - wyjaśnia Katarzyna Klos z Izby Administracji Skarbowej w Katowicach.

Jak wyjaśnia, przywóz do Unii Europejskiej preparatu zawierającego jad Ophiophagus hannah (kobry królewskiej), wymaga dokonania zgłoszenia celnego i przedstawienia zezwolenia eksportowego wydanego przez państwo eksportu oraz zezwolenia na przywóz wydanego przez członkowskie państwo przeznaczenia w Unii Europejskiej. Podróżna nie posiadała jednak żadnych dokumentów pozwalających na przewóz tych medykamentów.

Uwaga, sposób na kłopoty

Nielegalny przewóz przez granicę UE okazów gatunków zagrożonych wyginięciem, ich części lub produktów z nich wytworzonych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. W sprawach mniejszej wagi - jeśli sprawca działa nieumyślnie - może zostać orzeczona kara grzywny.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni