MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Strażnicy miejscy z Katowic uderzają w nielegalne targowiska i rekwirują towar

Katarzyna Stacherczak
Katarzyna Stacherczak
Strażnicy miejscy z Katowic uderzają w nielegalne targowiska i rekwirują towar
Strażnicy miejscy z Katowic uderzają w nielegalne targowiska i rekwirują towar Straż Miejska w Katowicach
Od początku roku strażnicy miejski w Katowicach podjęli 66 interwencji związanych z nielegalnym handlem warzywami i owocami. Nielegalni handlarze narażają się nie tylko na kary, ale również... utratę swojego towaru. Tylko w tym roku funkcjonariusze zabezpieczyli około 2 ton - często zepsutych - warzyw i owoców.

Nielegalni handlarze na celowniku strażników miejskich z Katowic

Interwencje strażników miejskich są podejmowane w związku z:

  • wykonywaniem działalności gospodarczej bez wymaganego zgłoszenia,
  • prowadzeniem działalności gospodarczej bez wymaganej koncesji lub zezwolenia,
  • prowadzeniem sprzedaży na terenie należącym do gminy lub będącym w jej zarządzie poza miejscem do tego wyznaczonym.

Nielegalni handlarze narażają się nie tylko na kary, ale również... utratę swojego towaru.

- Strażnicy miejscy nie tylko karzą mandatami i kierują sprawy do sądu, ale również zajmują wystawiany na ulicy towar. Oprócz kary grzywny za nielegalny handel uliczny w kodeksie wykroczeń znajduje się przepis, który pozwala na orzeczenie przepadku towarów znalezionych przy sprzedawcy i przeznaczonych do sprzedaży. Konfiskata jest możliwa nawet w sytuacji, gdy zabezpieczone przedmioty nie są własnością handlarza, który w celu uniknięcia odpowiedzialności wyręczy się np. dzieckiem. Tylko w tym roku strażnicy przeprowadzili 18 takich interwencji, w wyniku których zabezpieczyli około 2 ton często zepsutych warzyw i owoców - wyjaśniają funkcjonariusze.

Strażnicy miejscy twierdzą, że nasze wątpliwości powinna budzić jakość artykułów spożywczych oferowanych na nielegalnych stoiskach.

- Najczęściej nie wiadomo, kto wyprodukował żywność, kiedy, w jakich warunkach i jaki jest jej termin przydatności do spożycia. Towary przechowywane są w bagażnikach aut, zaparkowanych gdzieś w okolicy i potem sprzedawane w upale, kurzu czy na mrozie. Niesprzedany towar wraca później do tych miejsc i następnego dnia ponownie jest oferowany do sprzedaży. Handlarz nie ma zapewnionego dostępu do bieżącej wody, umywalki, czy toalety. Warunki takie urągają podstawowym zasadom higieny. Mając już wiedzę, jak przechowywane są produkty sprzedawane na nielegalnych stoiskach oraz z jakimi mamy do czynienia warunkami sanitarnymi - ostrzegamy kupujących, że spożywanie takich produktów może nie być najlepszym pomysłem - zauważają funkcjonariusze.

Na legalnym stoisku sprzedawca musi mieć wszystkie potrzebne certyfikaty, świadectwa i dokumenty, dotyczące producenta.

- W przypadku stoiska nielegalnego żadna dokumentacja nie istnieje, właściciel kramu gdzieś zniknął, a zastana na miejscu osoba nie ma o niczym pojęcia. W takiej sytuacji nie pozostaje właściwie nic innego, jak zdecydowana interwencja i zajęcie punktu sprzedaży wraz z towarem - dodają.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że każdy konsument, który stwierdzi rażące naruszenie przepisów sanitarnych przez osoby sprzedające żywność, powinien powiadomić o tym fakcie odpowiednie służby.

Straż nie zamierza składać broni w walce z nielegalną sprzedażą.

- Dołożymy wszelkich starań, aby proceder ten zniknął z ulic naszego miasta. Bezpieczeństwo mieszkańców nie może być narażane. Konsekwentne działania są zdecydowanie nie na rękę organizatorom nielegalnego handlu, którzy nie wahają się posunąć do przemocy wobec interweniujących funkcjonariuszy. Często, niezadowoleni z naszych działań handlarze rozrzucają warzywa i owoce na ulicy, za co również są przez funkcjonariuszy karani mandatami - podsumowują strażnicy miejscy.

Nie przeocz

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szczyt NATO. Ogromne wsparcie dla Ukrainy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikzachodni.pl Dziennik Zachodni