Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krótszy czas pracy dla rodziców: PSL ma projekt ustawy

MM
PSL przygotował propozycję zmian w Kodeksie Pracy, zgodnie z którą czas pracy ma zostać skrócony z 40 do 35 godzin tygodniowo. Niestety, taryfa ulgowa ma przysługiwać tylko pracownikom posiadającym dzieci do 10 roku życia. Czy to słuszna decyzja?

Proponowane przez PSL zmiany dotyczą skrócenia czasu pracy osób, które posiadają małe dzieci. Z pewnością mogą pojawić się głosy, że to propozycje dyskryminujące osoby, które dzieci nie mają, samotne, bądź takie, które dzieci posiadać nie mogą. Bo często decyzja o posiadaniu potomstwa nie jest uzależniona od woli człowieka. Skąd zatem taki pomysł? Jak argumentuje PSL, decyzja ma wpłynąć konsolidację rodziny.

Zgodnie z danymi Eurostatu czas pracy Polaków jest wyższy o ponad 3 godziny w stosunku do średniej państw Unii Europejskiej. Teraz się to może zmienić.

W uzasadnieniu do projektu ustawy czytamy m.in.:

Celem projektu jest wprowadzenie skrótowego czasu pracy dla pracowników, którzy pełnią opiekę nad dzieckiem do lat 10. Jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień skróconego czasu pracy będzie mógł skorzystać jeden z rodziców/opiekunów dziecka. Zgodnie z projektem pracownik opiekujący się dzieckiem do ukończenia przez nie 10 roku życia będzie mógł korzystać ze skróconego czasu pracy w wymiarze 7 godzin na dobę. Pracownik zachowa prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy. W opinii projektodawców oprócz możliwości krótszego czasu pracy dla kobiet, które karmią swoje dzieci w pierwszych latach życia, konieczne jest także wprowadzenie skróconego czasu pracy z przeznaczeniem na opiekę dziecka do lat 10. Czas uzyskany pozwoli jednemu z rodziców m.in. na odwiezienie dzieci do szkoły, czy przedszkola.

Zgodnie z projektem, w przypadku pracownika będącego rodzicem lub opiekunem dziecka do ukończenia przez nie 10 roku życia, czas pracy nie może przekraczać 7 godzin.

Rodzice popracują krócej, ale ich wynagrodzenie się nie zmieni. Pomimo krótszego czasu pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z tego powodu wymiaru jego czasu pracy.

Warto podkreślić, że jeżeli oboje rodzice lub opiekunowie dziecka są zatrudnieni, z uprawnień wymienionych powyżej będzie mogło korzystać wyłącznie jedno z nich. To pracownik ma być zobligowany do tego, aby złożyć pisemny wniosek pracodawcy dotyczący wyboru osoby korzystającej ze skróconego czasu pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!