Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ks. Lemański idzie w Pielgrzymce Warszawskiej na Jasną Górę i spowiada wiernych [ZDJĘCIA]

Maria Zawała
Ks. Lemański na Pielgrzymce Warszawskiej na Jasną Górę
Ks. Lemański na Pielgrzymce Warszawskiej na Jasną Górę Arek Gola
Ksiądz Wojciech Lemański idzie w Pielgrzymce Warszawskiej na Jasną Górę. Jak powiedział, udział w 303. Pielgrzymce Warszawskiej uzgodnił z abp Hoserem. Czy przerwie pielgrzymkę, aby stawić się na wezwanie abp Hosera do Kurii? ZOBACZ ZDJĘCIA

303. Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę:

CZYTAJ I ZOBACZ:
SERWIS PIELGRZYMKOWY DZIENNIKA ZACHODNIEGO

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę to tzw. Matka Pielgrzymek, sławna, sięgającą 1711 roku pielgrzymka nazywana też paulińską. Dziś wyruszyła w dalszą drogę w kierunku Jasnej Góry z Koziego Pola pod Wielgomłynami.

Twórcami warszawskiej pielgrzymki byli ojcowie paulini z warszawskiego klasztoru. Pierwsi pątnicy wyruszyli do Częstochowy trzy wieki temu, by podziękować Matce Bożej za ocalenie miasta od zarazy. Pielgrzymki wychodziły i podczas zaborów, i w czasie wojen.

Wśród pielgrzymów spotkaliśmy także ks. Wojciecha Lemańskiego. Na Jasną Górę idzie z 1. grupą. Nie chciał udzielać wywiadu, gdyż ma zakaz rozmowy z mediami po swoich wypowiedziach na Przystanku Woodstock.

Stwierdził tylko, że nie boi się o swoją przyszłość, bo w XXI wieku nie pali się już na stosie za słowa, a jego wyjście na pielgrzymkę było uzgodnione z abp. Hoserem.

Ks. Lemański, podobnie jak inni księża, spowiadał wiernych przed poranną mszą. Przyznał, że pierwszy raz szedł na pielgrzymkę na Jasną Górę 40 lat temu. Wtedy w jego grupie było 2000 osób, teraz 100.
Dodał, że tradycyjna pobożność nie wygaśnie, ale powinna być bardziej budowana treściami, których dziś szukają młodzi ludzie.

Dziś o poranku na leśnej polanie mszę dla pielgrzymów 303. Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej mszę odprawił bp sosnowiecki Grzegorz Kaszak.

- Najważniejsza jest rodzina - przypomniał w kazaniu bp. Kaszak. Czasem rodzice cierpią z powodu złego zachowania dzieci. To wielki problem. Trzeba mówić o tym bólu i zwracać uwagę na wychowanie dzieci - dodał.

- Intencją tegorocznej modlitwy jest dziękczynienie Bogu przez Maryję za Jana Pawła II. Myślą przewodnią zaś słowa zawierzenia Jana Pawła II - Totus Tuus (Cały Twój). W naszej pielgrzymce w codzienności odkrywamy, że: wiara i niewiara, zaufanie i podejrzliwość, światło i ciemność, dobro i zło, życie i śmierć sąsiadują i obcują ze sobą. Każda istota ludzka zmuszona jest do zajęcia stanowiska i podjęcia decyzji, którą wersje życia wybrać oraz z której kamery patrzeć na życia. Z naszych wyborów rodzą się konsekwencje i skutki w życiu - powiedział nam kierownik 303 WPP O. Marek Tomczyk.
Ks. Wojciech Lemański w trybie pilnym został w poniedziałek wezwany do kurii biskupiej w związku z jego wypowiedziami medialnymi podczas niedzielnego pikniku w Jasienicy - poinformował PAP rzecznik Kurii Warszawsko-Praskiej Mateusz Dzieduszycki.

Jak powiedział Dzieduszycki, celem spotkania jest wręczenia kapłanowi pisma z reakcją ordynariusza diecezji warszawsko-praskiej abp. Henryka Hosera na zajście, jakie miało miejsce w Jasienicy podczas niedzielnego pikniku z okazji 100. rocznicy ochotniczej straży pożarnej w Jasienicy.

"W związku z nieprawdziwymi i gorszącymi wypowiedziami medialnymi ks. Wojciecha Lemańskiego w dniu 10 sierpnia 2014 - ks. Wojciech Lemański został wezwany do kurii biskupiej w trybie pilnym, w celu wręczenia mu pisma określającego reakcję ordynariusza po tym zajściu. O treści pisma zostanie także poinformowana opinia publiczna" - poinformowała w komunikacie Kuria Biskupia Warszawsko-Praska.

Jak zaznaczył rzecznika kurii, do tej pory nie udało się skontaktować z kapłanem, ale wysłano mu informację o wezwaniu sms-em. Według Dzieduszyckiego do spotkania może dojść we wtorek. Rzecznik dodał, że ks. Lemański uczestniczy w pielgrzymce do Częstochowy.

Dzieduszycki nie chciał ujawnić treści przygotowanego już pisma, które zostanie wręczone ks. Lemańskiemu. Jak powiedział, najpierw zapozna się z nim kapłan, a dopiero później o treści pisma zostanie poinformowana pinia publiczna.

Ks. Lemański, który przez wiele lat był proboszczem w Jasienicy, obecnie - decyzją biskupa warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera - nie może odprawiać tam mszy świętych. Wydana na początku ubiegłego tygodnia zgoda na odprawianie okolicznościowych obrzędów została cofnięta w sobotę.


*Żądamy darmowej autostrady A4 [PODPISZ PETYCJĘ DO PREMIERA]
*Wypadek w Wilamowicach. 18-letnia Klaudyna nie żyje. Sprawca się nie przyznaje
*Gdzie jest burza? ZOBACZ mapę burzową i wskazania radaru burzowego
*Najlepsze baseny, aquaparki i kąpieliska w woj. śląskim [GŁOSUJ W PLEBISCYCIE]
*Energylandia w Zatorze, atrakcje, ceny, mapa oraz film z kamery Go Pro [WIDEO GO PRO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!