Ks Marek Bernacki 14 razy prowadził rybnicką pielgrzymkę,...

  Ks Marek Bernacki 14 razy prowadził rybnicką pielgrzymkę, teraz oddaje pałeczkę następcy ARCHIWALNE ZDJĘCIA

  Aleksander Król

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Rybnicka Pielgrzymka na Jasną Górę lata 1990-91
  1/25

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©Zenon Keller/ ze zbiorów Muzeum w Rybniku

  1 sierpnia kilka tysięcy pielgrzymów z Rybnika ruszy w 73 pielgrzymkę. Rozmowa z ks. Markiem Bernackim, który przez 14 lat prowadził Rybnicką Pielgrzymkę na Jasną Górę. Żaden z duchownych nie prowadził tyle razy pielgrzymów z Rybnika...
  Ks. Henryk Jośko w latach 1987 - 96 osiem razy poprowadził Rybnicką Pielgrzymkę, z kolei ks. Zygmunt Klim w latach 1997 - 2003 siedmiokrotnie. Byli rekordzistami, bo wcześniejsi kapłani kierowali pielgrzymką zwykle raz bądź dwa. Ale prawdziwym rekordzistą jest ksiądz, bo w tym roku po raz 15 poprowadziłby rybniczan do Częstochowy. Jednak oddaje pałeczkę...
  Zobacz galerię
  Tak, jest już nowy kierownik pielgrzymki. To ksiądz Paweł Zieliński, mój wikary z Matki Bożej Częstochowskiej. On poprowadzi pielgrzymów. Ja tylko pójdę z drugą grupą...

  Przez te 15 lat wprowadzał ksiądz modyfikacje?

  Zmieniał trasę? Czy wciąż chodzi się tymi samymi ścieżkami, które wytyczali jeszcze pierwsi pielgrzymi za czasów Ks. Henryka Wyleżycha w 1957 roku?

  Schemat pielgrzymki, jej szkielet został wypracowany przez dekady. On się sprawdził, dlatego w kolejnych latach wprowadzono tylko niewielkie modyfikacje. Pierwsi pielgrzymi z Rybnika do Częstochowy szli mniej więcej tą samą trasą, jaką chodzi się dziś, ale w szczegółach mogła się ona różnić na poszczególnych odcinkach. Bardzo długo, jeszcze za księdza Jośki tak było, że pierwszy dzień szło się z Rybnika aż do Tarnowskich Gór. Nie było postoju w Gliwicach. Potem, ks. Suchoń, czy też ks. Klim, rozbili tę trasę na dwa kawałki, bo był to duży dystans do pokonania. Pojawił się postój w Gliwicach, a pielgrzymowanie trwa odtąd 4 dni. Czy ja wprowadziłem modyfikacje? Niewielkie. Jest np. “most dwojga serc” dla zakochanych, dla małżonków. Ostatni odcinek chodziliśmy np. przez Wąsosz, a teraz przez Brzeziny bo jest lepsza trasa. To były zmiany drobne, ale wpływające na pielgrzymkę.

  Pamięta ksiądz, jak to było za pierwszym razem, gdy prowadził pielgrzymkę? Był stres?

  Nie pamiętam za dobrze. Wcześniej, podobnie jak to się odbyło teraz z moim następcą, ks. Zygmunt Klim wziął mnie do swojego samochodu i jeździł ze mną. Ja przypatrywałem się z boku, uczyłem się pielgrzymki. A w następnym roku, gdy ks. Klim był już proboszczem na Janowie, sam poprowadziłem. Byłoby trudniej gdyby nie wsparcie pana Kazimierza, (red. Bergera), który jest kierownikiem trasy, a na co dzień dyrektorem transportu.

  Księdza następca nie ma łatwego zadania. Podobno trzeba mieć twardą rękę, by zapanować nad takim tłumem.

  Ludzie podkreślali, że moja postawa, jako kierownika pielgrzymki, była dość konkretna, dość zdecydowana. Czasem pojawiały się mocne stwierdzenia i trudne decyzje, ale były one potrzebne, by grupę 3,5 tysiąca ludzi utrzymać w pewnym porządku. Przylgnął do mnie wizerunek z megafonem.

  Zatem mój następca będzie musiał się zmierzyć z takim charakterem pielgrzymki, który został wypracowany, ale też oczywiście ma pole do działania. Młodość to nowe pomysły, nowe inwencje. Zobaczymy, co on zaproponuje. Gdy w zeszłym roku jechał ze mną i tak jak ja 15 lat temu “uczył się” pielgrzymki, podkreślał, że zaskoczyła go logistyka, że jest to tak zorganizowane, że to wszystko gra. Najważniejsze, że czuje ducha pielgrzymki, to zaowocuje.

  Nie żal zostawiać pielgrzymki?

  Każdy ksiądz popatrzyłby na to w kontekście planów Pana Boga. Wiemy, że Pan Bóg zlecił mi zadanie bycia proboszczem w bazylice. To się układa w całość: Masz nowe zadania w bazylice, zajmij się Antonim, stąd będziesz wypuszczał co roku pielgrzymkę jako gospodarz, a dzieło zostaw następcy.

  POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:
  Zobacz najważniejsze wydarzenia minionego tygodnia w programie TyDZień


  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kaj tu je sprawiedliwosc? Chyba ino u PiS-okow?

  Francik Posypa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  .....14 razy prowadził rybnicką pielgrzymkę,.....
  No to mu sie te probostwo nolezy!
  A jo dotrwou 15 razy do konca akadymii piyrszomajowy, i zodyn mi za to takij fuchy niy dou!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim