Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książka „Bardzo długi marzec”. Oto miłość z historią i polityką w tle w marcu 1968 roku

Monika Krężel
Monika Krężel
Andrzej Dziurawiec, „Bardzo długi marzec”, Wydawnictwo Lira, Warszawa 2022, stron 332
Andrzej Dziurawiec, „Bardzo długi marzec”, Wydawnictwo Lira, Warszawa 2022, stron 332 Fot. Monika Krężel
Historia miłości licealisty w książce „Bardzo długi marzec” opowiedziana jest na tle najważniejszych wydarzeń w Polsce w latach 60. ubiegłego wieku, w tym niechlubnych decyzji ówczesnych władz. W tej książce mamy kilku bohaterów - nastolatka żydowskiego pochodzenia, Warszawę i studentów, którzy w marcu 1968 roku domagali się wolności słowa.

Adam Sander mieszka z rodzicami w Warszawie, chodzi do dobrego liceum, słucha muzyki, ma paczkę przyjaciół. Jest druga połowa lat 60. Ojciec Adama, wiceminister, nie ma zbyt dobrego kontaktu z synem. Jest, a jakby go nie było. Ale po powrocie z delegacji zawsze przywozi synowi upragnione płyty modnych zachodnich zespołów, czasami też przymyka oko na wybryki syna, jak przesiadywanie w knajpach i próbowanie taniego alkoholu. Potrafi też być stanowczy, jak choćby wtedy, gdy zabrania synowi pójścia na koncert Stonesów.

Adam poznaje dziewczynę - Anię, w której zakochuje się do szaleństwa. Nie może przypuszczać jednak, że przeszkodą w miłości będzie… historia i polityka. No bo czy komuś może przeszkadzać jego żydowskie pochodzenie? Rodzicom Ani – tak. Adam Sander, który niewiele wie o losach swojej rodziny, nigdy nie pytał o dziadków i który recytuje w areszcie „Dziady”, gdy podczas jednej z manifestacji zatrzymała go milicja, nagle szybko dojrzewa. Obserwuje wydarzenia marcowe 1968 roku, ataki milicjantów na studentów Uniwersytetu Warszawskiego, pałowanie dziewczyn, brutalne bicie demonstrantów. Widzi, jak jego ojciec przestaje chodzić do pracy, zamyka się na całe dnie w swoim gabinecie, a mama jest bezradna.

Nie przeocz

Chłopak powoli odkrywa cenzurę i PRL-owską propagandę. Ogląda w telewizji przemówienie Władysława Gomułki, który oskarża Żydów o działania na szkodę Polski. Adam nie rozumie antysemickiej nagonki na jego rodzinę, przyjaciół i znajomych. Nie może pogodzić się z wyjazdem z Polski jego szkolnych kolegów i - podobnie jak wielu warszawiaków - żegna ich z peronu Dworca Gdańskiego.

W tej książce zwraca uwagę plastyczny obraz przedstawionych wydarzeń i dbałość o szczegóły – autor świetnie odwzorował klimat Warszawy z lat 60. ubiegłego wieku. Tym, którzy pamiętali tamte czasy książka przypomni, jak trudno było wtedy cieszyć się studiami, przyjaciółmi czy miłością. Dla młodszych czytelników będzie to świetna lekcja historii. Te wydarzenia miały miejsce i przyczyniły się do tego, że pokolenie dzisiejszych 70-latków nie mogło niestety mówić o beztroskiej młodości.

Musisz to wiedzieć

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera