Jest rok 1999, gdy do 98-letniej Grace Reeves zgłasza się reżyserka, która ma w planach nakręcenie filmu. Tłem mają być wydarzenia, które rozegrały się w 1924 roku na angielskiej prowincji. Nad jeziorem w Riverton, podczas wystawnego przyjęcia, znany poeta Robbie Hunter odbiera sobie życie. Świadkami tragedii były siostry, Hannah i Emmeline, a także ich służąca Grace. Po tym wydarzeniu siostry przestają ze sobą rozmawiać…
Tylko Grace Reeves znała prawdę i przyczynę tragedii. Choć przez dziesięciolecia plotkowano o przyczynach samobójstwa poety, mówiono, że Robbie miał się żenić z jedną siostrą, a był kochankiem drugiej, nikomu nie udało się odkryć prawdziwej przyczyny.
Grace Reeves miała tylko 14 lat, gdy matka skierowała ja na służbę do domu w Riverton. Tam Grace poznaje dzieci jednego z właścicieli, dziewczynki Hannah i Emmeline oraz ich brata Davida. Ta trójka jest nierozłączna, gra w sobie tylko znaną grę, a Grace jako młoda pokojówka obserwuje poczynania nastolatków. Gdy David wyrusza na front pierwszej wojny światowej i już z niego nie wraca, a Hannah decyduje się wyjść za mąż, Grace wyjeżdża razem z młodym małżeństwem do Londynu. Tu będzie już osobistą służącą Hannah. Po kilku latach rodzina wróci z powrotem do Riverton, ale gdy dojdzie do tragedii, Grace rozstaje się ze służbą. Zostanie archeologiem, urodzi córkę i będzie starała się zapomnieć o tym, co wydarzyło się w latach 20.
Ale historia wróci doń i to w momencie, gdy sama będzie mieć problemy rodzinne, niepokojona tym, gdzie zniknął jej wnuk, martwiąca się relacjami z córką. Początkowo Grace nie ma ochoty na współpracę z reżyserką, ale szybko się okazuje, że od tragicznej historii nie da się uciec. Czy Grace wyjawi wreszcie swój sekret?
Kate Morton zaproponowała czytelnikom opowieść Grace w dwóch płaszczyznach czasowych. Ujawnienie sekretu zostawiła na ostatnie strony książki i dopiero wtedy akcja układa się w całość. Powstała piękna opowieść o zdradzie i miłości z dokładnym przedstawieniem epoki, rolami społecznymi kobiet i wszystkim tym, co ważnego działo się u progu 20 wieku.
Autorka porusza i inne wątki, w tym udział angielskich chłopców w pierwszej wojnie światowej. Młodzi mężczyźni, jeśli tylko udało im się wrócić z krwawych pól Francji czy Flandrii, przez całe życie borykali się z problemami. Wojna odcisnęła piętno nie tylko na ich ciałach, ale i psychice.

Kiermasz Mikołajkowy w Kłecku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?