Księżyc w herbie. Półksiężyc i gwiazda nie musi promować...

  Księżyc w herbie. Półksiężyc i gwiazda nie musi promować islamu GALERIA

  Zdjęcie autora materiału

  Tomasz Borówka

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przecież półksiężyc i gwiazda, symbole kojarzone z religią islamu, są elementami wielu herbów. Zobaczcie je w galerii >>>
  1/26

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  Księżyc czy półksiężyc to symbol często występujący w heraldyce. Ostatnio jego kojarzona z islamem symbolika półksiężyca stała się głośna za sprawą posądzeń pewnej wytwórni wód mineralnych o propagowanie islamu. Uważajmy: doprowadzona do absurdu poprawność polityczna może się odbić czkawką niejednemu polskiemu miastu.

  Polskie miasta propagują islam?  Wyobraźmy sobie, że ktoś zarzucić może polskiemu miastu propagowanie islamu. Niemożliwe? Przecież półksiężyc i gwiazda, symbole kojarzone z religią islamu, są elementami herbów wielu polskich miast.

  Zobacz herby z półksiężycem: Zobacz galerię

  Rzecz jasna twierdzenie, że herby polskich miast propagują islam byłoby całkowicie niepoważne. Niestety jednak z tyloma szokującymi propozycjami mamy do czynienia (vide pomysł zmiany słów Mazurka Dąbrowskiego), że i posądzenia o pokątne krzewienie islamu przy pomocy miejskiej heraldyki mogą się nad Wisłą pojawić. Nieistotne, że herby polskich miast z półksiężycem liczą sobie na ogół setki lat, a symbolika wielu z nich zaczerpnięta została z popularnych herbów szlacheckich, jak na przykład Leliwa.
  Gdyż Leliwa to właśnie w polu błękitnym półksiężyc złoty, nad którym takaż gwiazda. Alboli inny herb, Miesiąc Zatajony. Ktoś przecie może sobie uroić, że nie dość że miesiąc (znaczy półksiężyc), to jeszcze zatajony (co ni chybi o nieczystych zamiarach świadczyć musi).

  I co też niektóre herby miast z orłem wyprawiają! Orzeł z półksiężycem na piersi - toć to niebywałe. Półksiężyc z gwiazdą dumnie w górze polatujący, w dole zaś jakby upadający piastowski orzeł - jakże tak można (można)? Bezgłowy orzeł, z Matką Boską z Dzieciątkiem Jezus na półksiężycu - słów już brakuje, umysł objąć tego nie może, głowa pęka, oczy boją się patrzeć przed siebie (jak by zakrzyknął pan Andrzej Kmicic)!

  P.S. Jeśli kto myśli, iż tu jeno o półksiężyc się rozchodzi - myli się okrutnie. Ot bowiem w herbie niejednym ryby odnaleźć można. Jako te siną barwą na piersi Azji Tuhaj-bejowicza wykłute.

  Metal Hammer Festival

  Wspaniały Maluch Toma Hanksa w najdrobniejszych detalach  Znasz język śląski? Dopasuj słowa do opisu  Tarnowskie Góry. Zabytkowa Kopalnia Srebra wpisana na listę UNESCO [REPORTAŻ DZ]  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Muzulmanska gwiazda ma 5 ramion, nie szesc.

  Demokrata pańszczyźniany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 1

  Panie Tomaszu!
  Dla ulatwienia rozwiazania problemu, przypominam:
  Szescioramienna gwiazda, to gwiazda Dawida (Hebr. מָגֵן דָוִד, lub jiddich Dovid Stern -
  שטערן פון דוד

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...Niech gwiazda swieci ponad nami....

  Demokrata pańszczyźniany (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4

  Dla mie to nie poprawnosc polityczna - to po prostu wrodzona polska glupota!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  DZ poleca

  Wideo