Kto nie idzie do przodu, ten się cofa. O unijnym dofinansowaniu szkoleń dla firm z sektora MŚP

Materiał informacyjny WUP
Rozwój gospodarki wiąże się ze wzrastającą konkurencją. Powstaje coraz więcej firm, które muszą walczyć o klienta wysoką jakością produktów i usług. Aby ją osiągnąć, konieczne są szkolenia dla firm i ich pracowników. Fundusze Europejskie pozwoliły na to, by wiele firm z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP) mogło je przeprowadzić. Dzięki nim tysiące pracowników podniosło swoje kwalifikacje, zyskało nowe kompetencje, a ich pracodawcy zwiększyli jakość usług lub poszerzyli ofertę.

Specjalizacja w cenie

Firmy, chcąc odpowiadać na wszelkie potrzeby klientów, muszą wciąż dostosowywać do rynku swoją ofertę. Artur Brzęk z firmy Skyline zajmuje się fotografią reklamową i przemysłową. Otrzymał dofinansowanie z Funduszy Europejskich na specjalistyczne szkolenie pt. „Loty w terenach wysokogórskich z elementami obsługi samolotu jednosilnikowego tłokowego w celu wykonania dokumentacji fotograficznej lotniczej”. Było to szkolenie „szyte na miarę”, czyli specjalnie dostosowane do potrzeb jego firmy. Jak mówi, o Funduszach Europejskich dowiedział się ze źródeł ogólnodostępnych w Internecie i stwierdził, że to może być szansa na rozwój firmy. Ta intuicja okazała się słuszna. Teraz podkreśla, że sfinansowane szkolenia otworzyły przed jego przedsiębiorstwem nowe możliwości. Udało mu się wprowadzić do oferty nowe usługi, ale jak zaznacza, największe korzyści będą widoczne długoterminowo. - Mimo, że początki mogą wydawać się trudne, to jednak efekty zdecydowanie to wynagradzają – podsumowuje.

Poszerzanie oferty

Z kolei Mateusz Świrszcz, założył Szkołę Pływania "HONU". Jej nazwa odnosi się do słowa z języka hawajskiego, które oznacza żółwia morskiego. Podkreśla on, że w swojej karierze spotykał różnych uczniów, z rozmaitymi potrzebami. Mają oni większy lub mniejszy lęk przed wodą, ale prawdziwym wyzwaniem okazało się coś innego.

- Pewnego dnia na basenie pojawił się niesłyszący chłopiec, który porozumiewał się za pomocą gestów lub pisania zdań na kartce. Choć udało mi się przeprowadzić z nim lekcję, zrozumiałem, że muszę podnieść swoje kwalifikacje, podobnie jak całego zespołu – mówi.

W efekcie, dzięki Funduszom Europejskim, Mateusz zorganizował dla personelu szkolenia pt. „Trening pływacki głuchoniemych z podstawami języka migowego. Metoda pracy z uczniem w kontekście zaktualizowanej kategorii diagnostycznej”, a także „Zaburzenia należące do spektrum autyzmu w nowej edycji DSM-5 oraz tworzenie indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego w prowadzeniu zajęć dodatkowych”. Dzięki temu możliwe było poszerzenie oferty przedsiębiorstwa o usługi dla osób ze specjalnymi potrzebami. Koszt tych szkoleń wyniósł kilkanaście tysięcy złotych, a bez wsparcia Funduszy Europejskich byłoby to dużym obciążeniem dla tak niewielkiej firmy.

Teraz lekcje pływania dla osób z tego rodzaju niepełnosprawnością nie stanowią już żadnego problemu. Najważniejsze dla Mateusza jest to, że dzięki tym kursom kolejne osoby będą miały możliwość nauczyć się pływać.

Nigdy nie jest za późno na podnoszenie kompetencji

Firma „STIV-BUD” Łukasza Stolarczyka również skorzystała ze szkoleń dofinansowanych z Funduszy Europejskich. Były to kursy ogólnobudowlane o takich tematach jak „Prawidłowe wykonywanie konstrukcji żelbetowych w usługach budowlanych” oraz „Tynkowanie elewacji metodą natryskową”. Oba pozwoliły na to, by podnieść wiedzę i, co kluczowe, praktyczne umiejętności pracowników. - Firma specjalizuje się w systemach dociepleniowych, budujemy oraz remontujemy kompleksowo. Szkolenia były dużą pomocą dla firmy, a dla moich pracowników szansą na rozwój - wspomina Łukasz Stolarczyk.

Efekty dla regionu

Przedstawione tu historie to tylko kilka przykładów z tysięcy zrealizowanych dofinansowań dla firm ramach Regionalnego Programu Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 (RPO WSL). Liczba osób objętych usługami rozwojowymi wyniosła aż 84 tys. Ze wsparcia skorzystało prawie 25 tys. przedsiębiorstw. Wartość udzielonych dofinansowań do szkoleń i doradztwa osiągnęła kwotę ponad 423 mln zł. Skala wsparcia dla województwa śląskiego jest ogromna. Transformacja ekologiczna i cyfrowa dokonuje się na naszych oczach. Sprawiedliwa transformacja to wyzwanie zarówno dla Europy, jak i naszego regionu. W skrócie chodzi o to, by na pociąg ze zmianami załapali się wszyscy. Tylko pracownicy, którzy aktualizują kwalifikacje i posiadają umiejętności, na które jest zapotrzebowanie, nie zostaną wykluczeni z rynku pracy. Fundusze Europejskie pomagają osiągnąć ten cel. Kolejna perspektywa to lata 2021-2027. Wsparcie szkoleniowe dla firm i osób zainteresowanych podwyższaniem kwalifikacji będzie kontynuowane. Już dziś warto pomyśleć o zainwestowaniu w kompetencje swoich pracowników.

Zainteresowany? Wejdź na funduszeue.slaskie.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!