Kuzio-Podrucki: Stworzenie listy pałaców nie kończy dzieła, ale je zaczyna

Arkadiusz Kuzio-Podrucki
Arkadiusz Kuzio-Podrucki: Stworzenie listy pałaców nie kończy dzieła, ale je zaczyna
Arkadiusz Kuzio-Podrucki: Stworzenie listy pałaców nie kończy dzieła, ale je zaczyna Dziennik Zachodni
Projekt Szlak Magnatów Przemysłowych w naszym regionie - który zaproponował dr Łukasz Zimnoch - ma różnoraki sens. Powinniśmy pokazywać, że bogactwem naszej ziemi jest nie tylko węgiel i żelazo, nie tylko kopalnie i huty, nie tylko górnicy i hutnicy. To także inwestorzy, którzy na przestrzeni wieków inwestowali w tę ziemię - przez dwa stulecia przede wszystkim w przemysł - i tak naprawdę stworzyli wielkość tego regionu.

To nie tylko najbardziej znane rody: Henckel von Donnersmarcków, Schaffgotschów, Ballestremów, Tiele-Wincklerów, Hochbergów, Mieroszewskich, ale też wybitne jednostki: Karol Godula, John Baildon, Fryderyk Wilhelm von Reden i inni.
Ważne jest też, że my nadal patrzymy na Śląsk wykreowany w filmach Kazimierza Kutza. Zwrócił na to kiedyś uwagę Michał Smolorz. To specyficzna śląskość pokazana m.in. w jego genialnym tryptyku: „Sól ziemi czarnej”, „Perła w koronie”, „Paciorki jednego różańca”. Właśnie tę wizję Kazimierza Kutza zna bardzo dobrze cała Polska. Ale to nie jest cały Śląsk.

Historia o magnatach pokazuje ogromne bogactwo naszej ziemi na przestrzeni wieków: nie tylko materialne, ale też kulturowe, społeczne, narodowościowe, obyczajowe, językowe.

Nie tylko historycy zadają sobie pytanie: co jest potrzebne do sukcesu takiego ekskluzywnego szlaku? Prócz rezydencji - w wielu przypadkach w dobrym stanie technicznym i przygotowanych na przyjęcie turystów - potrzebna jest ogromna i konsekwentna praca tysięcy ludzi. No i plan działania na lata.

Najlepszym przykładem są członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, których pracowitość, determinacja, upór i właśnie konsekwencja okazały się nie do przecenienia i zaowocowały wpisaniem Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jak podaje Zbigniew Pawlak, wiceprzewodniczący SMZT, ich benedyktyńska praca trwała prawie 27 lat!

Przyznaję, że nie wierzyłem w sukces. Pomysł wydawał się szalony. Tym bardziej chylę czoła przed nimi. To oni są wzorem do naśladowania przy realizacji magnackiego projektu.

Nie wolno też zapominać, że ten sukces nie kończy dzieła, ale je zaczyna. Jest początkiem wielkiej odpowiedzialności - nie tylko stowarzyszenia, ale też władz samorządowych, organizacji pozarządowych, biznesmenów, towarzystw turystycznych i wszelkich innych - za „zagospodarowanie” tego sukcesu.

Tak samo będzie po stworzeniu szlaku. Obiekty trzeba utrzymywać i nieustannie o nie dbać, by były atrakcyjne i gościnne dla turystów, którzy tu przyjadą. Trzeba ich nakarmić, być może przenocować, przygotować dla nich parkingi, wypełnić czas, jeżeli zechcą - a byłoby to najbardziej pożądane - zostać dłużej. Muszą mieć dobre drogi z odpowiednim oznakowaniem, a także wygodne połączenia komunikacyjne - kolejowe, autobusowe, a może też sieć szlaków rowerowych - bo nie wszyscy przecież przyjadą samochodami. Muszą mieć gdzie się umyć, załatwić potrzeby fizjologiczne, a nawet przysiąść na wygodnych ławkach, jeżeli będą zmęczeni. To naprawdę jest potężne przedsięwzięcie logistyczne.

A dodatkowo szlak - a może nazwać ten projekt: Kompleks Rezydencji Magnatów Przemysłowych - powinien być inteligentnie związany z istniejącym już i świetnie prosperującym Szlakiem Zabytków Przemysłowych, aby to, co już jest, nie rozmyło się i nie zdewaluowało.

Dlatego uważam, że trzeba poważnie zastanowić się nad „jądrem” tego pomysłu. Musimy odpowiednio skomponować to, co jest, z tym, co chcemy stworzyć.

POLECAMY TWOJEJ UWADZE

Znasz język śląski? Przetłumacz te zdania QUIZ JĘZYKOWY II

Czy dostałbys się do policji? PRAWDZIWE PYTANIA TESTU MULTISELECT

Ile zarabiają prostytutki na Śląsku i za co RAPORT

tyDZień Magazyn Informacyjny DZiennika Zachodniego

Wideo

Komentarze 8

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

c
czy to juz objaw
pewnej choroby psychicznej Dr. Jekyll and Mr. Hyde.
G
Gość
Sandman coś ukrywa o swoich braciach nieskazitelnych ale tylko mało przeznaczonych
dla propagandy
Czy Sandman bierze przykład z braci, przecież to nie możliwe kiedy Że niszczyli majątek ???
G
Gość
Dziedzictwo to proces dziedziczenia ale nie zdziczenia?

Pewne sekty przejęły ale o dziedzictwie daleko w stepach mongolskich
może tak piszą ...
f
f2
Ta pruska architektura jest nieprzyjemna dla oka.
R
Reklama DZ
Ile zarabia prostytutka na Śląsku? RAPORT ZAROBKÓW w zależności od miasta i oferty

Czy ta wzmianka ma zachęcić nowy narybek do nie rządu
odpowiedz wszechwiedzący Sandman????
z
zajrzyj do swojej metryki
a dowiesz się o celach i przepowiedniach tych na których postawiłeś
JOKERA

co tobie można wyprostować " Raza za gómofilcami a raz w gómofilcach ,
Taki twój los Sandman"
T
To jest dobry kierunek
Kompleksy to mają co niektórzy Polscy Ślązacy przybyli za chlebem ...

To tak jak zaproszeni przez Ferkel KUNTAKINTE oni dostali złe współrzędne

szałas z liści paproci nie uzgodnili ze Żwirkiem a muchomorek o niczym
nie wiedział IV kadencja Kazimierczak stanu mongolskiego nie zmieni myślenia
z 500+ na nowych Pstrowskich z PRL to nie jest stan umysłu ani świadomości
Stalin się wstydzi za takie postępki występki narodowości Polskiej

a tyle pracy w was zainwestowano a tu ino M jak Miłość i koło fortuny
dobrze że niewolnica Isaura została przydeptana islamskim Mokasynem ...

Kiedyś Gracz Duda malował piękne pejzaże ale teraz wylazło szydło
z wora i szuka właściciela cienko piszczy jak lawendowy obrus
na stole wigilijnego pojednania
Hazard to nieobliczalne stanowisko gracza, kiedy dostanie po kulasach
to nawet Francek zostanie wyróżniony przez swoich Polskich kamerdynerów ...

A propo na Ślęży kiedyś odnaleziono CELTYCKI artefakt w postaci mało zrozumiałej
dla Hunów

Śląska Godka nie przemija ale jest dalej czynnikiem sporów
Warszawa - Śląsk ....
S
Sandman
Panie hrabio Kuzio-Podrucki, co pan fulosz? Pan wiesz że ci pruscy magnaci i ich synowie gardzili Polakami? Że ich wnuki w II wojnie chciały wymazać Polskę ze świata? Że niszczyli majątek materialny i dziedzictwo Polski? I apn chcesz ratować ich pseudo gotyckie zamki wybudowane za krwawice Ślązaków? Tfu. Chyba pan zamierzasz kandydować i potrzebne panu głosy Hild i Zeflików
Dodaj ogłoszenie