Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kwesta na cmentarzach w Będzinie 2019. Wolontariusze zbierają pieniądze przez trzy dni

KJ
Wolontariusze ponownie kwestowali na będzińskich cmentarzach
Wolontariusze ponownie kwestowali na będzińskich cmentarzach Kacper Jurkiewicz
Podczas święta Wszystkich Świętych w Będzinie nie mogło zabraknąć tradycyjnej kwesty, którą organizuje Towarzystwo Przyjaciół Będzina. W tym roku wolontariuszy spotkamy na trzech cmentarzach od 1 do 3 listopada.

Kwesta na cmentarzach w Będzinie

Odwiedzający groby bliskich na cmentarzach w Będzinie mogą spotkać się z wolontariuszami, którzy kwestują na rzecz ratowania zabytków będzińskiej nekropolii. Organizatorem kwesty jest Towarzystwo Przyjaciół Będzina. Kwestę patronuje Biskup Sosnowiecki. Kwesty w Będzinie odbywają się od 2004 roku. W 2019 roku jest to jej XVI edycja.

W tym roku kwestujących spotkamy od 1 do 3 listopada na trzech będzińskich cmentarzach: przy ulicy Krakowskiej, na Górze Zamkowej oraz komunalnym.

- To pierwsza kwesta, w której bierzemy udział. Stwierdziliśmy, że zrobimy coś innego, coś dla społeczeństwa. Dziś przychodzi bardzo dużo ludzi, również na inne cmentarze. Naprawdę dużo ludzi jest zainteresowane tą sprawą - powiedziały Martyna Jagieła i Julia Kamińska.

Dotychczas udało się zebrać kwotę niemal 300 tys. zł. Dzięki tym funduszom poddaliśmy kompleksowej renowacji już 17 zabytkowych grobowców.

Zobaczcie koniecznie

- Od kilku lat uczestniczymy już w będzińskiej kweście. Jest to dla nas rodzaj wolontaryjnej pracy. Angażujemy się, by pomagać w renowacji będzińskich cmentarnych zabytków. Ludzie się angażują, szczególnie rodziny. To wszystko jest również kwestią godziny, obecnie jest mniejszych ruch na cmentarzu - powiedziały Martyna Klimczak i Maja Oleksy.

Wolontariusze ponownie kwestowali na będzińskich cmentarzach

Kwesta na cmentarzach w Będzinie 2019. Wolontariusze zbieraj...

Z zebranych podczas tegorocznej kwesty funduszy planowane jest odnowienie grobu skrywającego szczątki czterech zagłębiowskich socjalistów, rozstrzelanych we wrześniu 1906 r. Franciszek Supernak, Józef Zając, Józef Bębas i Teofil Jędrusik zostali odznaczeni pośmiertnie przez prezydenta RP Ignacego Mościckiego Krzyżami Niepodległości z Mieczami „przyznawanymi tym, którzy walczyli z bronią w ręku o niepodległość ojczyzny…”. Pomnik, znajdujący się w dolnej części cmentarza na Górze Zamkowej, powstał w 1938 r. staraniem Stowarzyszenia Byłych Więźniów Politycznych, najprawdopodobniej w związku z nadaniem wspomnianego odznaczenia.

Zobaczcie koniecznie

Pozostałe pieniądze zostaną wykorzystane na konserwacje zabezpieczające odnowionych przez środki z kwest grobowców.

Nie przegapcie

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera