Pełnia Kwiatowego Księżyca już 7 na 8 maja. Na nocnym niebie zobaczymy Superksiężyc
W czwartek 7 maja zobaczymy Pełnię Kwiatowego Księżyca, czyli Flower Moon. Pełnia osiągnie swoje apogeum o godz. 12.45, jednak Kwiatowy Księżyc zobaczymy dopiero w nocy z 7 na 8 maja, już po zachodzie Słońca. To będzie bardzo jasna pełnia, a Księżyc będzie znajdował się stosunkowo blisko Ziemi. Dokładnie Księżyc znajdzie się 7 maja w odległości ok. 366 tys. km od Ziemi.
- W maju mówimy o Kwiatowej Pełni Księżyca. Związane jest to z tym, że w maju przyroda budzi się do życia, a kwiaty i drzewa kwitną. Inna nazwa majowej pełni to: Pełnia Zajęcza, Pełnia Mleczna lub Pełnia Sadzenia Kukurydzy. Ciekawostką jest to, że rośliny reagują na pełnię Księżyca. W trakcie pełni jest dłuższy czas wegetacji roślin - mówi Agata Spruś z Planetarium Śląskiego.
Obejrzyj dokładnie
O pełni mówimy, gdy oświetlona jest cała tarcza Księżyca. W maju to zjawisko wypadnie 7 maja o godzinie 12.45. To także jeden z tych miesięcy, gdy mówimy o Superksiężycu. Księżyc porusza się wokół Ziemi po elipsie, w pewnym momencie w ciągu roku jest najbliżej i najdalej Ziemi. Superksiężyc jest wtedy, gdy nasz naturalny satelita znajduje się najbliżej Ziemi.
Najbliżej Ziemi Księżyc jest w kwietniu. Różnica między Superksiężycem, a normalną pełnią jest taką, że po prostu pełnia Księżyca jest jaśniejsza i sam Księżyc wydaje się nam większe. Widoczne jest to zwłaszcza na porównaniu zdjęć Superksiężyca i zwykłej pełni.
Pełnię możemy obserwować na niebie co miesiąc, a dokładnie co 28,5 dnia.
W trakcie kwietniowej, czyli Różowej Pełni Księżyca nasz naturalny satelita jest na swojej orbicie najbliżej Ziemi, a dokładnie w odległości 356 907 kilometrów.
Nazwy pełni Księżyca w danym miesiącu:
- Robaczywa Pełnia Księżyca to pełnia w marcu
- Różowa Pełnia Księżyca to nazwa kwietniowej pełni
- Pełnia Kwiatowego Księżyca to natomiast nazwa pełni w maju
- Truskawkowa Pełnia Księżyca, czyli pełnia w czerwcu, gdy zbiera się truskawki
- Koźla Pełnia Księżyca, czyli pełnia w lipcu
- Pełnia Księżyca Jesiotrów - sierpniowa pełnia Księżyca
- Pełnia Księżyca Plonów - pełnia we wrześniu
- Pełnia Bobrzego Księżyca - listopadowa pełnia
Większość nazw pełni Księżyca wywodzi się z kultury północnoamerykańskich Indian.
Internet się śmieje
Maksimum roju Lirydów oraz koniunkcja Jowisza i Saturna
W maju oprócz Kwiatowej Pełni Księżyca zobaczymy też inne ciekawe zjawiska astronomiczne. Dokładnie 9 maja przypadnie maksimum roju Lirydów. Najbardziej znanym rojem meteorów są Perseidy. Te "spadające gwiazdy" widoczne są latem - w sierpniu. Lirydy to także rój meteorów związany z kometą Thatchera. Prędkość Lirydów wynosi 49 km/s.
Meteory to świetlne ślady przelotu meteoroidów przez atmosferę ziemską. Meteoroidy to drobiny materii kosmicznej, pozostałej po rozpadzie komet lub planetoid. Gdy wpadają w ziemska atmosfera rozgrzewają się i parują, a także nagrzewają i jonizują gazy atmosferyczne pozostawiając świecące ślady wzdłuż trasy ich przeloty. Dlatego mówimy o nich, jako o "spadających gwiazdach".
9 maja Lirydy będą "wylatywać" z gwiazdozbioru Łabędzia. W maju po zachodzie Słońca dobrze widoczna jest także jasna Wenus. Po północy na nocnym niebie można wypatrzeć także trzy inne planety - Marsa, Jowisza i Saturna. W maju dojdzie także do zbliżenia dwóch planet - Jowisza i Saturna. Zbliżenie planet to koniunkcja. To po prostu oznacza, że planety te będą bliżej siebie.
Nowy cykl Planetarium Śląskiego - "Niebo z balkonu"
Planetarium Śląskie, w związku z tym, że musimy zostać w domach, rozpoczęło cykl publikacji pod nazwą "Niebo z balkonu". Na profilu Facebooka Planetarium Śląskiego, pracownicy dodają porady - co można ciekawego w danym tygodniu zobaczyć na niebie.
Krzysztof Dwornik z Planetarium Śląskiego opowiedział m.in. o fazach Księżyca. Tłumaczy m.in. że jeżeli Księżyc znajduje się między Ziemią, a Słońcem to wtedy jest w nowiu i w naszą stronę skierowana jest jego nieoświetlona strona. Ponadto na niebie znajduje się wtedy w pobliżu Słońca.
- Gdy Księżyc nieco się przemieści na swej orbicie to zobaczymy tylko fragment jego oświetlonej powierzchni w postaci cienkiego sierpa, z dnia na dzień rosnącego aż do momentu, gdy odległość kątowa Księżyca od Słońca osiągnie 90 stopni. Wtedy zobaczymy połowę z tej oświetlonej półkuli i nazywamy to pierwszą kwadrą. Następnie Księżyc rośnie dalej aż do pełni, a potem znowu maleje do trzeciej kwadry, nowiu i cały cykl faz (trwający ok 29 dni) zaczyna się od początku -pisał na Facebooku Planetarium Śląskiego Krzysztof Dwornik.
Zobacz koniecznie
Bądź na bieżąco i obserwuj
Mistrzowie urody 2024 - relacja z wręczenia nagród
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?