MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwietniowe emerytury z trzynastką "na rękę" - oto wyliczenia. Sprawdź, ile dostaniesz na konto

JK
Po odliczeniu składki zdrowotnej, trzynasta emerytura "na rękę" wyniesie 1620,67 zł.Na kolejnych slajdach prezentujemy szacunkowe wyliczenia kwietniowych emerytur wraz z trzynastkami >>>
Po odliczeniu składki zdrowotnej, trzynasta emerytura "na rękę" wyniesie 1620,67 zł.Na kolejnych slajdach prezentujemy szacunkowe wyliczenia kwietniowych emerytur wraz z trzynastkami >>>archiwum/zdjęcie ilustracyjne
Wraz z kwietniowymi emeryturami wypłacona zostanie również trzynasta emerytura. Marcowa waloryzacja rent i emerytur oraz wypłata "trzynastek" sprawią, że na konta kilku milionów Polaków wpłyną rekordowo wysokie świadczenia. Pierwsze osoby pieniądze otrzymały już pod koniec marca. Sprawdziliśmy, na jakie przelewy mogą liczyć emeryci i renciści. Zobacz, ile wyniosą emerytury wraz z "trzynastką". Prezentujemy wyliczenia brutto i netto.

Spis treści

Wyższe emerytury dla milionów Polaków

Po wielu miesiącach oczekiwania, emeryci i renciści otrzymali pierwsze zwaloryzowane świadczenia. Dzięki marcowej waloryzacji rent i emerytur kilka milionów osób otrzymało z ZUS-u wyższe przelewy. Jak podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, wskaźnik waloryzacji rent i emerytur wynosi 112,12.

Renty i emerytury od 1 marca 2024 r. wzrosły o 12,12 proc., co w przypadku większości świadczeniobiorców przełożyło się wzrost wynagrodzenia o kilkaset złotych.

Czytaj więcej na expressbydgoski.pl: Tyle wynosi abonament RTV w 2024 roku. Wiemy, kto jest zwolniony z opłaty - lista

Wypłata trzynastej emerytury - znamy terminy

Za nami już pierwsze wypłaty rent i emerytur po marcowej waloryzacji, ale w najbliższych tygodniach seniorzy otrzymają jeszcze tzw. trzynastki. Dodatkowe świadczenie zostanie wypłacone wraz z kwietniową rentą lub emeryturą. Wiemy już, kiedy pieniądze trafią na konta milionów Polaków uprawnionych do otrzymania trzynastej emerytury.

Wypłata "trzynastek" rozpoczęła się pod koniec marca, a pierwsze osoby swoje pieniądze otrzymały jeszcze przed Wielkanocą. Z uwagi na fakt, iż 1 kwietnia to Poniedziałek Wielkanocny, ZUS przekazał pieniądze z wyprzedzeniem, najprawdopodobniej 28 lub 29 marca.

Pozostałe terminy wypłaty trzynastych emerytur to 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 kwietnia. Osoby, które powinny otrzymać podstawowe świadczenie wraz z trzynastką 6 lub 20 kwietnia (obydwa te dni to soboty), dostaną pieniądze wcześniej. Pozostali świadczeniobiorcy przelewy otrzymają zgodnie z harmonogramem.

Miliony Polaków tzw. trzynastkę otrzymają wraz z kwietniową emeryturą w ramach jednego przelewu bądź jednego przekazu pocztowego. Oznacza to, że osoby uprawnione do otrzymania trzynastej emerytury, nie muszą składać wniosków o wypłatę świadczenia.

Trzynasta emerytura 2024 brutto i netto

Dwucyfrowa waloryzacja sprawiła, że od 1 marca 2024 roku najniższa emerytura w Polsce wynosi 1780,96 złotych brutto. Dzięki marcowej podwyżce minimalne świadczenie wzrosło o 192,52 zł. Po odliczeniu składki zdrowotnej osoby otrzymujące najniższą emeryturę dostaną "na rękę" więcej o 160,29 zł.

Trzynasta emerytura to dodatkowe świadczenie wypłacane emerytom i rencistom od 2019 roku. Wysokość tzw. trzynastki jest równa najniższej emeryturze obowiązującej po marcowej waloryzacji. To oznacza, że trzynasta emerytura w 2024 roku "na rękę" wyniesie 1620,67 zł.

Kwietniowa emerytura z trzynastką - wyliczenia

Wraz z kwietniową emeryturą miliony Polaków otrzymają również tzw. trzynastkę. Dzięki trzynastej emeryturze świadczenia wielu osób mogą być nawet dwukrotnie wyższe niż zazwyczaj. Osoby otrzymujące najniższą emeryturę mogą się spodziewać nawet 2800 złotych "na rękę".

Sprawdziliśmy, na jakie przelewy mogą liczyć emeryci i renciści. Przygotowaliśmy szacunkowe wyliczenia brutto i netto kwietniowych emerytur wraz z trzynastkami. Zobacz, ile pieniędzy otrzymasz z ZUS-u!

Oni dostaną trzynastą emeryturę - lista

Znamy listę osób uprawnionych do otrzymania tzw. trzynastki. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne zostanie wypłacone tym, którzy na dzień 31 marca 2024 r. są uprawnieni do któregoś z niżej wymienionych świadczeń.

 • emerytury – w tym emerytury pomostowej, okresowej emerytury kapitałowej i emerytury częściowej,
 • renty z tytułu niezdolności do pracy – w tym renty dla inwalidów wojennych i wojskowych oraz rent wypadkowych,
 • renty szkoleniowej,
 • renty socjalnej,
 • renty rodzinnej,
 • rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego,
 • świadczenia pieniężnego przysługującego cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych,
 • nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego,
 • świadczenia i zasiłku przedemerytalnego.
 • Czy przysługuje dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, jeśli emerytura lub renta jest zawieszona

Osoby, które na dzień 31 marca miały zawieszone prawo do wymienionych wyżej świadczeń, nie otrzymają trzynastej emerytury.

Przypomnijmy, trzynasta emerytura zwolniona jest z zajęć komorniczych, co oznacza, że środki te nie mogą zostać zajęte przez komornika lub bank.

Tak zmieniała się wysokość 13. emerytury

Po raz pierwszy trzynasta emerytura została wypłacona w 2019 roku. Wysokość świadczenia wyniosła wtedy 1100 złotych brutto, co przełożyło się na wypłatę 888 złotych "na rękę". W tym roku "trzynastki" będą wyższe o niespełna 200 złotych brutto niż przed rokiem. Seniorzy otrzymujący minimalną emeryturę, w ramach tzw. trzynastej emerytury dostaną 1620,67 zł "na "rękę".

 • 2019 r. - 1100,00 zł brutto/888,00 zł netto
 • 2020 r. - 1200,00 zł brutto/981,00 zł netto
 • 2021 r. - 1250,88 zł brutto/1022,30 zł netto
 • 2022 r. - 1338,44 zł brutto/1217,98 zł netto
 • 2023 r. - 1588,44 zł brutto/1445,48 zł netto
 • 2024 r. - 1780,96 zł brutto/1620,67 zł netto
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kwietniowe emerytury z trzynastką "na rękę" - oto wyliczenia. Sprawdź, ile dostaniesz na konto - Express Bydgoski