MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kwitnące pola rzepaku w powiecie tarnogórskim. Wiosna pokazała swoje najlepsze oblicze. Jak tu pięknie!

Robert Lewandowski
Robert Lewandowski
Wideo
od 7 lat
Gdzie nie spojrzeć, tam kolorowo. Pola w powiecie tarnogórskim mienią się od żółci, bo na polach zakwitł właśnie rzepak. Choć z reguły roślina ta kwitnie na przełomie kwietnia i maja, w tym roku kolorowo zrobiło się już w pierwszej połowie kwietnia. Zobaczcie zdjęcia!

Kwitnące pola rzepaku w powiecie tarnogórskim. Jak tu pięknie!

Dość krótka zimowa aura i wysoka temperatura w marcu spowodowały, że już na początku kwietnia możemy cieszyć się z prawdziwych uroków wiosny. Na drzewach pojawiły się już kwiaty, praktycznie wszędzie jest już zielono. Wysoka temperatura spowodowała, że do pracy ruszyli także działkowicze. W wielu miejscach kończą się już przygotowania do sezonu, trwają pierwsze nasadzenia i ostatnie prace porządkowe.

Kolorowo zrobiło się także na polach. W wielu miejscach można zobaczyć jak kwitnie rzepak. Kwitnie on zwykle wczesną wiosną, zazwyczaj między kwietniem a majem w zależności od lokalizacji geograficznej i warunków pogodowych. Jest to jeden z pierwszych znaków zbliżającego się sezonu letniego. Kwiaty rzepaku mają intensywną, żółtą barwę i często tworzą piękne, rozległe pola. I tak właśnie jest w powiecie tarnogórskim. Kwitnienie rzepaku jest również istotnym momentem dla pszczół, ponieważ rzepak jest jedną z ważnych roślin miododajnych.

Pola rzepaku są również miejscem, które dla wielu osób stają się plenerem fotograficznym. Przy wykonywaniu zdjęć należy jednak pamiętać, by nie niszczyć pracy rolników i plonów.

Wiosna pokazała swoje najlepsze oblicze
Wiosna pokazała swoje najlepsze oblicze RL

Co wytwarzane jest z rzepaku?

Rzepak to popularna roślina uprawna, która ma szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach. Z jej nasion można wytwarzać wiele produktów, z których najważniejsze to olej rzepakowy i mąka rzepakowa. Olej rzepakowy, otrzymywany z tłoczenia nasion, jest nie tylko popularnym składnikiem kuchni, ale może również służyć jako surowiec do produkcji biodiesla, alternatywnego paliwa dla pojazdów. Jest to więc produkt o znaczeniu zarówno w kuchni, jak i w dziedzinie ekologii i energetyki.

Mąka rzepakowa, pozostałość po wydobyciu oleju, również znajduje swoje zastosowanie. Jest stosowana jako składnik w żywności dla ludzi oraz paszy dla zwierząt, co sprawia, że ​​cała roślina rzepaku jest efektywnie wykorzystywana.

Rzepak znalazł swoje zastosowanie w przemyśle chemicznym, gdzie jego ekstrakty są wykorzystywane do produkcji różnych substancji, takich jak oleje smarowe, kosmetyki czy farby. Nawet w medycynie, ekstrakty rzepaku są używane w produkcji niektórych leków, szczególnie tych związanych z układem sercowo-naczyniowym.

Dodatkowo, rzepak może być rośliną energetyczną, a jej biomasa może być wykorzystywana do produkcji energii elektrycznej lub cieplnej, co podkreśla znaczenie tej rośliny nie tylko w kontekście spożywczym, ale także energetycznym i ekologicznym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera