Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ładuniuk: Miedzianka widmo, pałace - Bukowiec, Karpniki, Bobrów, Wojanów, Łomnica i Góry Sokole

Dziwny ten świat
Miedzianka była tętniącym życiem śląskim miasteczkiem. Ale miała pecha, bo w okolicy znaleziono uran i Rosjanie po 1945 roku uruchomili tu kopalnię. Tak eksploatowali, że Miedziankę trzeba było wyburzyć. Dziś mój czwarty dzień majówki w Karpaczu i dalsze poznawanie Śląska. Na szczęście pogoda wyśmienita i na górskie wędrówki, i na zwiedzanie. Dlatego pozwoliliśmy sobie i na jedno, i na drugie.Oprócz Miedzianki krótki, dwugodzinny marsz przez Góry Sokole. No i zajrzałam do paru pałaców w kotlinie jeleniogórskiej (Bukowiec, Karpniki, Bobrów, Wojanów, Łomnica).

Miedzianka. Tego miasteczka już tu nie ma

Duże nadzieje wiązałam z miejscem, w którym przez całe wieki tętniło życie. Podobno było to jedno z najpiękniejszych ślaskich miasteczek. Kupferberg. Polska nazwa - Miedzianka. Niestety, rabunkowa eksploatacja uranu doprowadziła do tego, że miasteczko w latach 60. ub. Wieku trzeba było w całości wyburzyć. Kilka lat temu przeczytałam o Miedziance i tym, co się z nią stało reportaż w "Polityce". I chciałam zobaczyć, jak naprawdę wygląda miejscowość, pod którą "jest więcej tuneli, korytarzy i sztolni, niż wydaje się wszystkim poszukiwaczom skarbów i przygód razem wziętym". I co? I smutno. Ktoś, kto przejeżdża drogą, może nawet nie zauważyć, że tu był. Parę odrapanych domów, dużo zielska i chaszczy, gdzieniegdzie wyłania się z trawy fragment jakiegoś muru. O tym, że kiedyś były tu siedliska, świadczą tylko kwitnące właśnie zdziczałe drzewa owocowe. Nasunęło mi się skojarzenie z Bieszczadami.
I choć tu naprawdę nic nie ma, zaglądają czasami turyści, podobno czasami dawni mieszkańcy. Dzisiaj też widziałam kilka osób z plecakami i mapami w ręku, spacerujących po dawnym mieście. Podaję adres, gdzie można znaleźć reportaż o Miedziance, może kogoś zainteresuje i skusi do odwiedzenia Miedzianki, tak jak mnie.
JEST W TYM MIEJSCU

Dolina pałaców

Pałace w miejscowościach Bukowiec, Karpniki i Bobrów na razie nie są udostępniane zwiedzającym, remonty w nich jeszcze trwają. Położone tuż obok siebie Wojanów i Łomnica to już prawdziwe turystyczne kompleksy. W obu działają hotele i restauracje, życie kwitnie także w wyremontowanych dawnych zabudowaniach gospodarczych. I widać, że turyści tych miejsc nie omijają.
O innych pałacach w kotlinie jeleniogórskiej pisałam wczoraj.
TEKST JEST TUTAJ

Sokole Góry czy Góry Sokole

I jeszcze dwie godziny wędrówki. Po raz pierwszy byłam w Górach Sokolich (nie mylcie proszę z Sokolimi Górami na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej) Niewielkich, ale bardzo skalistych i wysokich wzniesieniach w pobliżu Jeleniej Góry. Wspięłam się na najwyższe z nich - Krzyżną Górę (654 m npm), przeszłam parę kilometrów szlakiem, posiedziałam na polanie koło schroniska Szwajcarka (kolejny na Śląsku dom w stylu tyrolskim - o innych pisałam wczoraj)

Czytaj mój blog o zwiedzaniu Śląska.
BLOG ANNY ŁADUNIUK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!