Laureaci Nagrody Ostoi Pokoju im. Matki Ewy 2017 wybrani

  Laureaci Nagrody Ostoi Pokoju im. Matki Ewy 2017 wybrani

  PSZ

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Laureaci Nagrody Ostoi Pokoju im. Matki Ewy 2017 wybrani
  Bożena Polak i Fundacja Centrum UskrzydlijDzieciaki.pl to tegoroczni laureaci nagród Ostoi Pokoju im. Matki Ewy. „Ostoja Pokoju” jest symbolem całkowitego i bezinteresownego oddania się drugiemu człowiekowi i szlachetnej działalności społeczno-charytatywnej.
  Laureaci Nagrody Ostoi Pokoju im. Matki Ewy 2017 wybrani
  Nagroda jest przyznawana przez przedstawicieli Samorządu Województwa Śląskiego, Samorządu Województwa Opolskiego, Gminy Bytom, Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bytomiu – Miechowicach.

  Kapituła w składzie: Halina Bieda – Radna Sejmiku Województwa Śląskiego, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Bożena Mientus – zastępca Prezydenta Bytomia, Tatiana Filipkowska – reprezentująca Departament Zdrowa i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, ks.
  bp Marian Niemiec – przedstawiciel Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP oraz Waldemar Pawłowski – przedstawiciel Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Bytomiu – Miechowicach - jednogłośnie postanowiła przyznać w tym roku dwie statuetki.

  W kategorii indywidualnej nagroda trafi do Bożeny Polak - za inicjatywę i zaangażowanie w działalność diakonijną, służbę miłosierdzia na rzecz osób potrzebujących, bezinteresowne działanie, otwartość, koordynację, organizację akcji społecznych oraz wsparcie dla wielu projektów realizowanych pro publico bono.

  Bożena Polak jest jednym z pomysłodawców i założycieli Ewangelickiego Centrum Diakonijnego „Słoneczna Kraina” w Katowicach, który jest jednym z najprężniej działających ośrodków wsparcia w tym mieście i każdego roku realizuje blisko 30 projektów kierowanych do różnych grup społecznych, a przede wszystkim dzieci, młodzieży i starszych. Jednoosobowo koordynuje działalnością ośrodka, jest inicjatorką większości inicjatyw, na które sama pozyskuje środki finansowe. Od 2001 roku jest członkiem Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Katowicach. Działa w Radzie Diakonii Kościoła, jest Radcą Konsystorza Kościoła. W wielu instytucjach jej głos doradczy ma ogromne znaczenie w działalności społecznej. Jest także wiceprzewodniczącą katowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego.

  Druga statuetka - w kategorii zbiorowej - powędruje do Fundacji Centrum UskrzydlijDzieciaki.pl z Chorzowa za dar jednoczenia ludzi wokół idei pomagania, wsparcia i rozwijania talentów młodych ludzi, w szczególności dzieci z rodzin będących na granicy wykluczenia społecznego.

  Działania Fundacji w środowisku lokalnym związane są z wieloma dziedzinami życia społecznego: kulturą, sportem, edukacją, sztuką, wychowaniem, pomocą dzieciom i młodzieży znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Prezesem Fundacji jest Iwona Nawrot, która wraz z mężem Jackiem z upadającej placówki stworzyła prężnie działający ośrodek. Dzięki temu młodzież rozwija swoje talenty. Ważną motywację do bezinteresownego działania stanowi nie tylko zaufanie i wiara w ludzi, ale także w Boga, o czym kierownictwo placówki mówi otwarcie.

  Uroczystość wręczenia statuetki nagrody „Ostoi Pokoju” im. Matki Ewy nastąpi 1 października w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Uroczystość ta wpisywać się będzie w obchody 500-lecia Reformacji i zostanie połączona z otwarciem okazjonalnej wystawy.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Zachodnim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  DZ poleca

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  100 chwil na 100-lecie niepodległości. Multimedialny dokument historyczny

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Horoskop miesięczny na listopad 2018 wróżki z Katowic

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim

  Najpopularniejsze imiona dzieci 2018 w woj. śląskim